botosani
Video FC Botoșani - FCU Craiova 1948 4-1. Gazdele au făcut spectacol și au urcat pe locul 14! Oltenii, în genunchi
sepsi-fcsb
Live Video&Text Sepsi - FCSB 0-0, ACUM pe DGS 1. Cu o victorie, gruparea roș-albastră poate deveni ”regina României”.
sepsi-fcsb
Etapa 6 Superliga: Sepsi Sfantu Gheorghe-FCSB
Play-off
2 - 0
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Du 11.09.2022 21:30

CFR Cluj – Universitatea Craiova 2-0. Oltenii, urmăriți de ghinion! Găman, autogol ”de senzație”

11.09.2022, 23:28

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

CFR Cluj a câștigat partida contra Universității Craiova din etapa a zecea din Liga 1 cu scorul de 2-0, după o eroare uriașă din defensiva lui Mirel Rădoi.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj urcă pe locul cinci în clasament, cu un total de 15 puncte, la egalitate cu UTA Arad și la două lungimi în spatele celor de la Petrolul. De cealaltă parte, Universitatea Craiova coboară pe locul opt, cu 14 puncte, la egalitate cu rivala din oraș, U Craiova 1948.

Oltenii au fost urmăriți de ghinion în prima parte a partidei cu campioana CFR Cluj. În minutul patru, ardelenii puteau marca prin Manea, însă șutul său a trecut pe lângă poartă. Apoi, Burcă a încercat să înscrie cu o foarfecă spectaculoasă, însă a trimis pe lângă poartă.

Prima reușită a celor de la CFR Cluj a venit în minutul 17, când Muhar a șutat imparabil de la distanță în poarta lui Lazar.

După câteva minute, Valerică Găman a comis o eroare inimaginabilă și a trimis în propria poartă în încercarea de a-i pasa lui Lazar.

Dan Nistor a încercat să reducă din diferență în minutul 36, cu o execuție din lovitură liberă, însă Scuffet a reușit să pareze.

Mirel Rădoi a făcut mai multe schimbări la pauză, iar în jocul oltenilor a apărut o îmbunătățire. Totuși, ardelenii au mai avut două șanse importante de gol prin Malele și Yeboah.

Andrei Ivan a încercat să înscrie cu un șut din afara careului, însă portarul de la CFR Cluj a avut o paradă spectaculoasă și le-a refuzat golul oltenilor.

Scuffet a intervenit salvator și la șutul lui Mitrea, expediat tot din afara careului. Ivan a încercat să marcheze din lovitură liberă în minutul 68, dar Scuffet a avut din nou o intervenție bună.

VIDEO Rezumatul partidei CFR Cluj - Universitatea Craiova 2-0

Ardelenii vin după egalul din grupele Conference League, 1-1, cu Ballkani, și speră că vor reuși să urce în clasament după confrutnarea cu oltenii.

Trupa lui Mirel Rădoi a reușit o victorie fantastică, 4-3, în etapa trecută, contra celor de la Farul Constanța. Craiova a fost condusă cu 3-1 și a revenit în partea a doua, reușind să-și adjudece toate cele trei puncte.

Ultima partidă dintre CFR Cluj și Universitatea Craiova s-a terminat cu victoria gazdelor, 2-1, în urma căreia echipa din Gruia și-a adjudecat titlul la finalul sezonului trecut.

Ocazie Universitatea Craiova

Vătăjelu încearcă un șut de la distanță care îi pune ceva probleme lui Scuffet.

• 70 s

Petrila este înlocuit cu Birligea.

• 68 oc

Ivan șutează din lovitură liberă, prinde spațiul părții, dar portarul ardelenilor are o nouă intervenție bună.

• 65 oc

Mitrea primește balonul în afara careului și șutează puternic, dar Scuffet respinge.

• 58 cg
    Cartonaş galben Universitatea Craiova

Andrei Ivan este avertizat.

• 54 cg

Cîmpanu este avertizat.

• 51 oc

Andrei Ivan șutează din afara careului, dar Scuffet are o intervenție spectaculoasă și păstrează neschimbat scorul partidei.

• 49 oc
    Ocazie CFR Cluj

Yeboah se înalță la o centrare venită de la colțul terenului și trimite pe lângă poartă.

• 49 oc

Malele profită de neatenția lui Mitrea, îi fură balonul fundașului și avansează spre poartă. Malele șutează, dar Lazar reușește să respingă.

Găman este înlocuit cu Ivan.

Dan Nistor este înlocuit cu Mateiu.

• 45+3 fr1
  • 36 oc

Dan Nistor execută foarte bine o lovitură liberă, dar Scuffet evită golul cu o intervenție impecabilă.

• 32 cg

Mitrea este avertizat.

• 27 ag
    Autogol Universitatea Craiova

Găman încearcă să îi paseze lui Lazar, dar trimite prea tare, iar balonul intră în poartă.

• 17 g
    Gol CFR Cluj

Muhar primește balonul în afara careului și șuteză imparabil de la distanță.

• 6 oc

Deac centrează din corner, balonul este deviat și ajunge la Burcă, acesta încearcă să înscrie din foarfecă, dar mingea trece pe lângă poartă.