Ioan Varga vrea la CFR Cluj un fotbalist de la FCSB. Dan Petrescu și-ar fi dat acordul
dan-petrescu
OUT de la CFR Cluj! Cei doi fotbaliști ”grei” de care Dan Petrescu vrea să scape
andrei-vlad
Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 6-a: cum poate sărbători FCSB titlul în runda următoare
1 - 0
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Lu 20.09.2021 22:00

CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-0. Ardelenii obțin cele trei puncte prin golul lui Burcă. Oltenii, ocazii mai multe

20.09.2021, 22:50

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

CFR Cluj a primit vizita Universității Craiova și a reușit să își adjudece toate cele trei puncte, prin scorul de 1-0, într-un meci contând pentru etapa a noua din Liga 1.

CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-0. Ardelenii au stabilit scorul final după doar 20 de minute

Prima ocazie a meciului a venit abia în minutul 19, când Koljic a încercat un voleu dintr-un unghi aproape imposibil, trecut peste poartă. Ardelenii au răzbunat rapid ocazia și au deschis scorul un minut mai târziu, prin lovitura de cap a lui Burcă, în urma unui corner.

Restul reprizei a doua a fost dominată de oaspeți. Andrei Ivan a ratat trei ocazii de gol în decurs de aproximativ un sfert de oră, dar ardelenii au reușit să meargă la vestiare cu avantaj.

CFR - Universitatea Craiova 1-0. Oltenii și-au creat mai multe ocazii, dar în zadar

Elevii lui Laurențiu Reghecampf au început furtunos a doua repriză. Șutul lui Cîmpanu a fost deviat de un apărător al CFR-ului și Bălgrădean era învins, însă a fost salvat de bară. Burcă putea reuși dubla în minutul 68, tot cu o lovitură de cap, însă Pigliacelli a fost la post.

Cea mai controversată fază a meciului a venit în minutul 72, în urma unei lovituri libere. Deac a centrat pentru Manea, care a trimis cu capul pe spațiul porții, însă Pigliacelli a scos în corner. Ardelenii au protestat vehement și au cerut lovitură de pedeapsă, deoarece Bancu l-a lovit cu piciorul în duelul aerian.

Până la urmă, CFR Cluj a gestionat foarte bine ultimele minute de joc și a reușit să țină de rezultat, luând acasă toate cele trei puncte. Echipa lui Dan Petrescu se menține lider în Liga 1, la 4 puncte distanță de FC Botoșani. De partea cealaltă, Universitatea Craiova este pe locul 9.

VIDEO cu rezumatul meciului CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-0:

Capul de afiș al rundei cu numărul 9 din Liga 1, CFR Cluj - Universitatea Craiova, va pune față în față doi dintre grazii campionatului. Dan Petrescu se teme de acest joc, primul pe teren propriu de la revenire, din cauza problemelor de lot pe care le are campioana.

CFR Cluj - Universitatea Craiova, LIVE VIDEO, ora 21:00, în direct la Digi Sport 1. Meci de 5 stele în Gruia

CFR Cluj a pierdut primele două meciuri după revenirea lui Dan Petrescu, cu FC Botoșani (0-1) și Jablonec (0-1). Universitatea Craiova vine după remiza cu Sepsi OSK, scor 1-1.

Derby-ul din această seară va fi condus la centru de Marcel Bîrsan. Asistenți vor fi Mircea Grigoriu și George Neacșu.

CFR Cluj - Universitatea Craiova, LIVE VIDEO, ora 21:00, în direct la Digi Sport 1. Echipele probabile

• CFR Cluj: Bălgrădean - Manea, Bouhenna, Cestor, Camora - Sigurjonsson, Bordeianu, Boateng - Deac, Debeljuh, Petrila
  • Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Găman, M. Constantin, Bancu - Nistor, Screciu, Houri - Gustavo, Koljic, Ivan

Meciul CFR Cluj - Universitatea Craiova va fi transmis în direct la Digi Sport 1 și poate fi urmărit în format live video pe siteul digisport.ro, pentru abonații RCS-RDS.

VIDEO Universitatea Craiova a învins CFR Cluj în Supercupa României

Cele două rivale s-au mai întâlnit în acest start de sezon în Supercupa României. Antrenorii celor două echipe erau la momentul respectiv Marinos Ouzounidis și Marius Șumudică. Oltenii s-au impus la loviturile de departajare, scor 4-2.

• 71 oc oc

Ocazie CFR Cluj. Deac centrează din lovitură liberă și Manea trimite cu capul, dar Pigliacelli scoate în corner.

• 68 oc oc

Ocazie CFR Cluj. Burcă reia cu capul și prinde cadrul porții, dar Pigliacelli reușește să mențină scorul intact.

• 65 oc oc

Ocazie Universitatea Craiova. Oltenii încearcă o schemă interesantă la o lovitură liberă, dar Gustavo trage peste poartă.

• 62 oc

Ocazie CFR Cluj. Bordeianu trimite un șut de la distanță, prins fără emoții de către Pigliacelli.

• 54 s s

Markovic intră în locul lui Koljic.

• 53 cg cg

Bancu primește cartonașul galben.

• 48 oc oc

Ocazie Universitatea Craiova. Cîmpanu trage din afara careului, șutul este deviat și Bălgrădean este învins, însă mingea izbește bara.

Începe partea a doua.

Final de primă repriză.

• 42 s s

Cîmpanu intră în locul lui Mateiu.

• 40 oc oc

Ocazie Universitatea Craiova. Andrei Ivan încearcă o foarfecă din careul de șase metri, însă execuția sa nu prinde cadrul porții.

• 35 cg cg

Screciu primește cartonașul galben.

• 29 oc

Ocazie Universitatea Craiova. Găman îi pune mingea pe cap lui Ivan, care trimite slab cu capul, pe lângă poartă.

• 23 oc oc

Ocazie Universitatea Craiova. Ivan primește o pasă filtrantă și scapă singur cu Bălgrădean, care iese foarte bine și reține balonul.

• 20 g g

GOL CFR Cluj! Burcă trimite cu capul în urma unui corner și îl invinge pe Pigliacelli.

• 19 oc oc

Ocazie Universitatea Craiova. Koljic încearcă un voleu dintr-un unghi aproape imposibil, iar mingea nu prinde cadrul porții.