Italian Soccer Serie A Match - Cagliari Calcio Vs US Salernitana, Cagliari, Italy - 09 Mar 2024
Fostul jucător din SuperLiga care este în top 5 fotbaliști pe postul său în Serie A
philip otele
Adio, Brighton? Philip Otele se luptă cu alți 15 fotbaliști pentru transferul în Premier League
Live Video&Score Oțelul - ”U” Cluj 1-1, ACUM, DGS 1. Dan Nistor a egalat din penalty

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

CFR Cluj a câștigat meciul de pe teren propriu cu UTA Arad, scor 2-1, în etapa cu numărul 28 din Liga 1, în direct pe Digi Sport 1.

• Tot astăzi se va disputa și meciul FCSB-Petrolul, de la 20:00, în direct pe Digi Sport 1.

Partidă cu scântei în Gruia! Dan Petrescu, enervat de arbitraj

CFR Cluj bifează a treia victorie la rând și rămâne la două puncte de liderul clasamentului, Farul Constanța.

CFR Cluj a deschis scorul în minutul 15, prin Ermal Krasniqi, care a șutat din careu, lângă bară.

În minutul 21, CFR Cluj a primit un penalty controversat. Maglica a căzut în careu după un contact cu Chindriș. Arbitrii din camera VAR n-au intervenit, deși a părut o decizie eronată a “centralului” Lucian Rusandu.

Ciprian Deac a ratat de la 11 metri, după ce a șutat pe lângă poartă.

În minutul 45+3, CFR Cluj și-a dublat avantajul. Rangelo Janga a înscris cu o lovitură de cap, după centrarea bună a lui Krasniqi.

După câteva clipe de incertitudine, arbitrii VAR au intervenit, iar “centralul” Lucian Rusandu a fost chemat să revadă faza.

În cele din urmă, golul nu a fost validat, pentru un fault la faza premergătoare: un duel aerian între Kolinger și Milosevic, la mijlocul terenului.

După încheierea primei reprize, Dan Petrescu a sprintat către centrul terenului, pentru a-i cere explicații arbitrului Lucian Rusandu.

Antrenorul campioanei României a fost calmat cu greu de către jucătorii CFR-ului. Căpitanul echipei ardelene, Mario Camora, precum și Ciprian Deac, l-au luat la întrebări pe Lucian Rusandu.

Anton Maglica, eliminat după un fault horror

Laszlo Balint a făcut două schimbări la pauză, iar UTA a început perfect repriza secundă. Puștiul Rareș Pop (17 ani) a înscris în minutul 47.

În minutul 63, CFR Cluj a trecut din nou în avantaj, după ce Yuri Matias a profitat de gafa din apărarea oaspeților. Ciprian Deac a executat o lovitură liberă din stânga, iar fundașul a înscris din centrul careului, nemarcat.

În minutul 70, Anton Maglica (CFR Cluj) a fost eliminat, pentru un fault dur asupra lui Vukcevic (UTA). Arbitrul Lucian Rusandu a luat decizia după consultarea sistemului VAR.

În ultimele minute, UTA a avut două ocazii importante, prin Milosevic și Postolachi.

La ultima fază a partidei, Claudiu Petrila a înscris pentru CFR Cluj, dar reușita n-a fost validată, întrucât a fost un ofsaid clar.

VIDEO Rezumatul meciului CFR Cluj - UTA 2-1

Clasamentul Ligii 1

CLASAMENT-CFR-UTA-LIGA 1
Clasamentul Ligii 1 / Foto: digisport.ro

-Știrea inițială-

Cele două grupări au avut mai multe litigii legate de transferuri pe axa Arad-Cluj. Întâi, în urmă cu un an, Roger a semnat cu CFR un contract care intra în vigoare în vară, după finalul sezonului. Dar cluburile au ajuns la o înțelegere și campionii au plătit 100.000 de euro. Numai că banii nu s-au achitat la timp și UTA a reclamat situația la Comisii.

La un an distanță, clujenii l-au convins pe Otele să semneze și el cu CFR și au apelat la aceeași strategie. De data aceasta, UTA nu a mai cedat și, mai mult decât atât, l-a cam "furat" pe Roger, plecat de la CFR prin intermediul unui transfer doar scriptic în Ungaria.

Dan Petrescu laudă UTA și o compară cu Chelsea

Antrenorul campioanei se declară ”șocat” de situația celor de la UTA și spune că nu poate înțelege poziția din clasament, a 15-a, având în vedere lotul de jucători al echipei ardelene.

E incredibil acest lucru (n.r. locul echipei UTA din clasament). Vă dați seama că n-am avut timp de nimic. Am stat toată ziua pe drum. Azi dimineață am văzut două meciuri, am văzut lotul. Chiar sunt șocat de poziția lor din clasament.

Nu înțeleg la asemenea jucători cum au ajuns acolo, dar se poate întâmpla la orice echipă. Eu mă gândesc la Chelsea, care are jucători fantastici și e pe locul 11.

Sunt lucruri pe care nu le poți explica. Nici eu nu pot explica cum UTA a putut să piardă cu Farul, unde nu merita. Cu Chindia trebuia să câștige, a avut ocazii, penalty neacordat. Cu Sibiul, la fel. Au avut și ghinion, clar.

Au antrenor și jucători foarte buni, iar față de noi au și trei zile în plus de odihnă. Sunt îngrijorat de acest aspect. Sunt accidentări, suspendări, iar viața noastră va fi foarte grea mâine”, a spus Dan Petrescu.

Laszlo Balint spune că are încredere maximă în Roger și în Otele

Balint, aflat în criză cu UTA, speră ca echipa să aibă și noroc pentru a obține puncte. Toată lumea recunoaște că arădenii se află într-o situație mult prea proastă dacă ținem cont de valoarea lotului și de cum se aexprimă echipa pe teren.

Nu știu ce nu se înțelege, Roger joacă la UTA pentru că are drept de joc la UTA. Contractul său a fost înregistrat ca și toate celelalte, din ce știu eu există accept de la FIFA, iar asta înseamnă că există accept și de la FRF și LPF. Din momentul în care conducerea mi-a comunicat că Roger e jucătorul nostru cu acte în regulă, eu l-am tratat ca pe un oricare jucător al UTA-ei. Pe de altă parte, e o situație care – cumva – aduce o doză de presiune pe fotbalist, cu toate că am discutat cu el și mi-a spus că nu e niciun fel de problemă și că-și va face treaba la echipa la care este legitimat, iar aceasta în acest moment este UTA”, a explicat Balint.

Pe undeva, trebuie să-l înțelegem și pe Otele. El ar fi putut să meargă încă de acum la CFR și să aibă șanse foarte mari să-și adauge la palmares un titlu de campion. Fiind la UTA suntem subiectivi și vedem altfel situația, dar trebuie să păstrăm cumva și o doză de realism și să înțelegem un pic și perspectiva jucătorului. Dar, una peste alta, din discuțiile pe care le-am avut și duminică și luni cu el, atât eu, cât și cei din conducerea clubului, Otele ne-a garantat că este sută la sută pentru UTA și va da totul în cazul în care se va apela la serviciile lui", a completat antrenorul celor de la Arad.

UTA UTA
  • 90+9 fr2

Final de meci! Victorie la limită pentru CFR Cluj, cu multe faze controversate!

• 90+8 oc
    Ocazie CFR Cluj

Golul lui Petrila este anulat pentru un ofsaid!