Exclusiv Dinamo a pregătit ”planul B”, după ce a fost sancționată dur: ”Sperăm ca Tribuna 1 să fie plină!”
bataie 16
Exclusiv Decizia ”destul de costisitoare” luată în premieră de Dinamo, după sancțiunea dură primită
FOTBAL:MOLDOVA-ROMANIA, AMICAL (20.11.2022)
Universitatea Craiova, gata să dea lovitura! Mihai Rotaru vrea un internațional român
LIVE Liga Digi Sport
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
1 - 0
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
Du 08.08.2021 20:00

Chindia - Dinamo 1-0. Victorie mare pentru echipa lui Săndoi! ”Câinii” nu au avut niciun șut pe poartă

08.08.2021, 20:50

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Chindia Târgoviște a învins Dinamo cu scorul de 1-0, în etapa a patra din Liga 1, la capătul unui meci destul de echilibrat.

Prima ocazie a partidei le-a aparținut elevilor lui Emil Săndoi, în minutul 5, când Florea a centrat, iar Daniel Popa a trimis cu capul spre poarta dinamovistă. Eșanu a prins balonul fără nicio dificultate. Două minute mai târziu, Dulca și-a încercat norocul cu un șut de la distanță, dar balonul a trecut peste poarta dinamoviștilor.

Chindia - Dinamo 1-0. ”Câinii” nu au avut niciun șut pe poartă

Ocaziile Chindiei au continuat cu Popa care l-a văzut foarte bine pe Florea care a șutat, dar parada lui Mihai Eșanu a ținut scorul intact.

Golul care a făcut diferența a venit în minutul 25, când Daniel Popa a centrat în careul dinamovist, Florea a ajuns la balon și a trimis cu capul în poarta lui Eșanu.

Dinamu ar fi putut restabili egalitatea în minutul 40. După o eroare comisă de Baxevanos în interiorul careului Chindiei, balonul a ajuns la Mihaiu care a trimis pe lângă poarta lui Moldovan.

La începutul reprizei secunde, scorul putea deveni 2-0 când Popa a primit balonul în flancul drept, a înaintat spre poarta lui Eșanu și a șutat puternic în plasa laterală.

În minutul 60, dinamoviștii au cerut penalty, după ce fundașul Chindiei, Celea, a recuperat un balon în interiorul careului.

Una dintre cele mai frumoase ocazii a fost în minutul 64, când după o fază superbă construită de elevii lui Săndoi, Florea a șutat, dar balonul a fost respins de Eșanu. Mingea a ajuns la Căpușă care a centrat, iar Florea a reluat cu capul pe lângă poartă. După ce s-a încheiat această fază, goalkeeper-ul lui Dinamo, Mihai Eșanu, a avut o reacție nervoasă și l-a bruscat pe Giafer pentru că l-a scăpat din ochi pe Florea.

În ultimele secunde ale meciului, Deian Sorescu putea restabili egalitatea, a șutat de la distanță, dar balonul a trecut peste poarta Chindiei.

În clasamentul Ligii 1, Dinamo se clasează pe locul 4, cu un total de 6 puncte, iar Chindia ocupă locul 11, cu un total de 4 puncte.

VIDEO Rezumatul partidei Chindia - Dinamo 1-0

Chindia - Dinamo, ora 19:00, Digi Sport 1. Forma celor două echipe, la poluri opuse

Gazdele au un început slab de campionat, după ce nu au reușit să obțină decât un punct în urma primelor trei meciuri disputate, fiind clasați pe antepenultima poziție. Târgoviștenii avantajul faptului de a juca acasă, astfel că pot obține prima victorie din această ediție contra celor de la Dinamo.

În tabăra cealaltă, lucrurile arată mult mai bine. Deși clubul trece prin probleme serioase, "câinii roșii" au strâns șașe puncte în trei etape și se află în acest moment pe loc de playoff (4).

Chindia - Dinamo, ora 19:00, Digi Sport 1. Echipe probabile

Chindia (4-4-2): Moldovan - Dinu, Iacob, Celea, Căpușă - Popadiuc, Matiș, Dulca, Neguț - Florea, Popa

Antrenor: Emil Săndoi

Dinamo (4-1-4-1): Eșanu - Filip, Giafer, Grigore, Sorescu - Răuță - Borcea, G. Crețu, Bani, Mihaiu - Moldoveanu

Antrenor: Dario Bonetti

Dario Bonetti a cumpărat 30 de bilete înainte de meciul cu Chindia

Înaintea duelului, Dario Bonetti a cumpărat 30 de bilete virtuale pentru meci, pentru a contribui la salvarea clubului din punct de vedere financiar. Antrenorul italian și-a explicat gestul la conferința de presă susținută vineri.

Când e posibil, încerc să ajut clubul, pentru că e un proiect fantastic. Trebuie să ajutăm clubul în momentele dificile și aceasta este modalitatea prin care putem ajuta clubul să supraviețuiască.

Cred că foarte curând se vor rezolva problemele financiare. Pentru noi, acum, e foarte important să continuăm să adunăm puncte”, a declarat Dario Bonetti.

• 90+5 final

Final de partidă!

• 90+5 oc oc

Ocazie Dinamo! Deian Sorescu șutează foarte bine, dar balonul trece puțin peste poartă.

• 90+2 cg cg

Corbu vede cartonașul galben.

• 90 s s

Schimbare la Chindia! Corbu este introdus în locul lui Florea.

• 71 s s

Schimbare la Chindia! Ioniță este introdus în locul lui Matiș.

• 70 cg cg

Sorescu vede cartonașul galben.

• 68 cg cg

Celea vede cartonașul galben.

• 64 oc oc

Ocazie Chindia! După o fază superbă, Florea șutează, dar balonul este respins de Eșanu. Mingea ajunge din nou la Căpușă centrează, iar Florea reia cu capul pe lângă poartă.

• 60 fm

Jucătorii lui Dinamo cer penalty, după ce Celea recuperează un balon în interiorul careului.

• 57 cg cg

Crețu vede cartonașul galben!

• 52 s s

Schimbare la Dinamo! Florescu este introdus în locul lui Mihaiu.

• 48 oc oc

Popa primește balonul în flancul drept, înaintează spre poarta lui Eșanu și șutează, dar balonul nimerește plasa laterală.

A început repriza a doua!

• 45+3 fr1
    Finalul primei reprize!
  • 45 cg cg

Daniel Florea vede cartonașul galben.

• 40 oc oc

Ocazie uriașă pentru Dinamo! După o eroare comisă de Baxevanos, balonul ajunge la Mihaiu care trimite pe lângă poarta lui Moldovan.

• 25 g g

Gool Chindia! Daniel Popa centrează în careul lui Dinamo, Florea ajunge la balon, trimite cu capul și marchează în poarta lui Eșanu, care rămâne fără reacție.

• 18 oc oc

Ocazie pentru Chindia! Popa îi pasează foarte bine lui Florea care șutează foarte bine, dar parada lui Eșanu ține scorul neschimbat.

• 14 oc oc

Ocazie pentru Dinamo! Grigore trimite balonul în careu pentru Mihaiu, mingea ajunge la Deian Sorescu care îi pasează lui Steliano Filip. Acesta șutează dar mingea este respinsă în corner.

• 7 oc oc

Dulca își încearcă norocul cu un șut de la distanță, dar balonul trece peste poarta lui Dinamo.

• 5 oc oc

Ocazie pentru Chindia! Florea centrează, iar Daniel Popa trimite cu capul spre poarta lui Eșanu, dar mingea nu îi pune probleme goalkeeper-ului de la Dinamo.