andrei-vlad
Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 6-a: cum poate sărbători FCSB titlul în runda următoare
Gheorghe Hagi la conferinta de presa de dupa meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si Farul Constanta, cont�¢nd
”Au excelat!”. Gică Hagi a avut numai laude pentru foștii săi jucători. Cele trei nume pe care le-a rostit
Barcola a rupt tăcerea! Ce a spus despre faza la care Istvan Kovacs l-a eliminat pe Araujo, în Barcelona - PSG 1-4

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Partida dintre Chindia Târgoviște și Farul Constanța s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în cadrul etapei cu numărul 18 din Liga 1, într-o partidă în care nu au lipsit ”rateurile” sistemului VAR.

În urma acestui rezultat, Farul rămâne lider detașat în Liga 1, cu 41 de puncte acumulate după 18 etape, în timp ce Chindia ajunge pe locul 9, cu 20 de puncte, la egalitate cu FC Voluntari și FC Argeș.

Chindia - Farul 1-1. Constănțenii, fără înfrângere de nouă etape

Prima ocazie le-a aparținut dâmbovițenilor. Popadiuc a centrat foarte bine, însă Popa a trimis cu capul pe lângă poarta constănțenilor.

Alibec putea înscrie în minutul 12, dar a trimis pe lângă poarta celor de la Chindia Târgoviște. Alibec a cerut penalty câteva minute mai târziu, după ce este incomodat de Orozco, dar Sebastian Colțescu lasă jocul să continue.

În minutul 31, Alibec a șutat puternic din lovitură liberă, dar Căbuz a reușit să respingă. Faza a continuat și s-a finalizat cu șutul peste poartă al lui Gabi Torje.

Dâmbovițenii au dat replica câteva minute mai târziu, când Passaglia a șutat din interiorul careului, însă Aioani a avut o intervenție spectaculoasă și a respins.

Constănțenii au deschis scorul în repriza secundă, după o acțiune individuală superbă a lui Pitu care a și finalizat în poarta lui Căbuz.

Formația lui Toni Petrea putea restabili egalitatea cu șutul din afara careului al lui Passaglia, însă Aioani le-a refuzat golul târgoviștenilor.

Totuși, pe final de meci, Chindia a restabilit egalitatea prin Neguț, care a transformat penalty-ul dictat de Sebastian Colțescu după o intervenție a lui Corinus asupra lui Popadiuc. Centralul a dorit să revadă faza, însă sistemul VAR a dat din nou rateuri, iar Colțescu a revăzut faza pe ecranul unei camere de filmat.

VIDEO Rezumatul partidei Chindia - Farul 1-1

Chindia Târgoviște - Farul Constanța 1-1

Chindia Târgoviște traversează un moment bun de la venirea lui Toni Petrea, iar echipa nu a pierdut în ultimele șase dueluri din Liga 1. În acest moment, dâmbovițenii sunt pe locul 11 în clasament și au 19 puncte acumulate în 16 meciuri disputate.

De cealaltă parte, Farul Constanța este liderul inconstestabil din Liga 1. Trupa lui Gică Hagi are 40 de puncte acumulate, cu 8 mai multe față de Rapid, ocupanta poziției secunde. Constănțenii nu au mai pierdut de pe 5 septembrie, atunci când cedau pe terenul Universității Craiova, scor 3-4.

Gol din penalty Chindia Targoviste

Neguț restabilește egalitatea de la punctul cu var.

• 82 p
    Penalty

Corinus are o intervenție stângace asupra lui Doru Popadiuc. Colțescu merge la VAR, dar sistemul are probleme iar meciul este întrerupt. Colțescu acordă penalty pentru Chindia, după ce revede faza pe o cameră de filmat.