Reacția liderului galeriei FCSB-ului, după ce suporterii au aruncat cu obiecte în Jakub Hromada
Un oficial de la CSA Steaua l-a ”turnat” când juca la FCSB: ”Ne-a dat în gât! A vrut să ne dea 10.000 € amendă”
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
2 - 2
Rapid Rapid
Vi 19.11.2021 20:30

Chindia - Rapid 2-2. Giuleștenii au egalat din offside în minutul 89. Gazdele, cu doi eliminați, au condus de două ori

19.11.2021, 22:17

• SuperLiga: Voluntari - FCU Craiova, marți, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Dinamo, marți, 19:30, DGS 1

Meci incredibil la Ploiești, în etapa a 16-a. Chindia i-a condus pe rapidiști cu 1-0, cu un om eliminat din minutul 32, iar apoi i-a mai condus o dată cu 2-1, cu al doilea jucător eliminat din minutul 45+2, însă Rapidul a egalat în minutul 89, din offside.

Chindia - Rapid 2-2. Târgoviștenii au avut doi jucători eliminați

Rapidiștii au fost de nerecunoscut cel puțin în prima repriză, când Chindia a început cu cinci atacuri periculoase în primele 21 de minute. A urmat un cartonaș roșu direct primit de Corbu, fază la care Rapid a cerut penalty, însă arbitrul a dat lovitură liberă de pe linia careului.

Rapidul a avut prima șansă în minutul 35, iar apoi, pe a doua în minutul 37. Pe finalul primei reprize, cea mai mare ocazie a meciului a avut-o trupa lui Săndoi, când Florea a ratat singur cu portarul, iar peste un minut, Iacob nu a nimerit poarta.

Chindia - Rapid 2-2. Giuleștenii au egalat în minutul 89, din offside

Însă ultima fază din prelungirile primei reprize a adus a doua eliminare în tabăra târgoviștenilor, când Căpușă a ajuns mai devreme la vestiare. Rapidul a început partea a doua cu o ocazie bună, însă cei care au înscris au fost, surpinzător, târgoviștenii, prin Neguț, care a făcut o cursă superbă, de 60 de metri.

Peste 7 minute, Rareș Ilie a egalat, însă după alte două minute, Chindia a făcut 2-1. Portarul Chindiei a avut două parade superbe, una în fața lui Romario Moise și alta la șutul lui Rareș Ilie.

Finalul a fost unul incredibil. După o ocazie a giuleștenilor, din minutul 86, a urmat golul egalizator, reușit de Marzouk, din offside. Chindia - Rapid s-a terminat 2-2, după un meci invcredibil.

VIDEO cu rezumatul meciului Chindia - Raipd 2-2:

Liga 1 revine vineri după aproximativ două săptămâni de pauză, iar al doilea meci al zilei este confruntarea dintre Chindia și Rapid.

Chindia - Rapid, 20:30, LIVE VIDEO pe Digi Sport 1. Cum arată cele două echipe în clasament

Înainte de partida din cadrul etapei cu numărul 16, echipa pregătită de Emil Săndoi se află la mijlocul clasamentului, pe locul 10. Tot 10 reprezintă și numărul de goluri primite, dar și marcate de către târgovișteni, astfel că golaverajul lor înainte de duelul cu Rapid este 0.

De partea cealaltă, giuleștenii au reușit să revină pe locurile de play-off în primul eșalon românesc, grație victoriei cu Academica Clinceni, 3-2. Rapid este clasată pe poziția a cincea în Liga 1, cu un golaveraj de +7, fiind neînvinsă în ultimele 5 meciuri de campionat. Între cele două echipe există o diferență de 9 puncte.

Chindia - Rapid, 20:30, LIVE VIDEO pe Digi Sport 1. Emil Săndoi vrea revanșa cu Rapid

Antrenorul Chindiei, Emil Săndoi, se gândește la o revanșă în fața Rapidului pentru eșecul din startul sezonului, scor 0-1.

"Îmi aduc aminte că în meciul tur era debut de campionat şi ne pusesem speranţe în meciul cu Rapid, deşi cred că jocul l-am dus destul de bine. Ne dorim revanşa, mai ales că este debutul returului. Ştim că întâlnim o echipă bună, cu transferurile pe care le-au făcut. Cu jucătorii cu mare experienţă pe care i-au adus au reuşit să schimbe imaginea Rapidului din campionatul trecut din liga a doua.

Rapid e o echipă de pe locurile fruntaşe, care se bate pentru play-off, cu mulţi jucători cu calitate individuală. Dar, până la urmă, este un joc colectiv. Cred că şi noi am arătat de fiecare dată că suntem o nucă grea pentru orice echipă pe care am întâlnit-o, chiar dacă am avut o doză de neşansă. În turul campionatului cred că am pierdut patru puncte din minutul 90 până la final.

Pentru acest joc mai avem o serie de accidentaţi, în rest nu avem suspendaţi şi acesta este un lucru pozitiv. Pentru că de fiecare dată am avut probleme. Sperăm să practicăm un fotbal bun şi să luăm puncte, pentru că asta interesează pe toată lumea, indiferent de adversarul pe care îl întâlneşte", a spus Emil Săndoi.

Gol

Morais centrează pe jos, Săpunaru deviază cu călcâiul, iar Marzouk înscrie din offside.

• 86 s s
    Schimbare Chindia Târgovişte

Kocic intră în locul lui Popa.

• 86 oc oc
    Ocazie Rapid

Bălan șutează tare din careu, portarul boxează până la Rareș Ilie, care alunecă în momentul șutului.

• 78 oc oc

Rareș Ilie ia o acțiune pe cont propriu și șutează în diagonală, cu efect, la colțul lung, dar portarul intervine spectaculos.

• 75 cg cg

Neguț este avertizat.

• 65 oc oc

Mingea sare cu noroc din fundașii Chindiei la Romario Moise, dar portarul târgoviștenilor are o super intervenție la șutul acestuia, din apropiere.

• 62 g g
    Gol

Dulca recuperează o minge în jumătatea proprie și îl lansează pe Daniel Popa, care scapă spre poartă și înscrie.

• 60 g g
    Gol

Bălan pasează pentru Marzouk, care  îi așează mingea lui Rareș Ilie, iar acesta marchează primul său gol pentru giuleșteni în Liga 1.

• 53 g g
    Gol

Marzouk pierde o minge, Neguț scapă singur spre poartă, profită de greșelile lui Crepulja și Dragoș Grigore și deschide scorul după o cursă de peste 60 de metri.

• 46 oc oc

Junior Morais îi pasează lui Rareș Ilie, care șutează defectuos, în blocaj, mingea ajunge la Marzouk, care nu nimerește poarta.