Exclusiv FCSB e aproape campioană, dar Ioan Andone a transmis deja cine va lua titlul în sezonul următor: ”A demonstrat”
Video Exclusiv Cum a numit-o Marcel Răducanu pe FCSB, în direct la TV
Chindia Targoviste Chindia Targoviste
0 - 2
Du 07.08.2022 18:30

Chindia Târgoviște - CFR Cluj 0-2. Ardelenii obțin victoria în nouă jucători! Yeboah, gol superb

07.08.2022, 20:28

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

CFR Cluj a câștigat meciul contra celor de la Chindia Târgoviște cu scorul de 2-0, în etapa cu numărul patru din Liga 1. Ardelenii au rămas în nouă jucători în repriza secundă.

În clasament, CFR Cluj este pe primul loc, la egalitate cu Rapid, cu un total de nouă puncte, în timp ce Chindia este pe locul 15, cu doar două puncte.

Chindia putea deschide scorul în primul minut al partidei, când Neguț i-a pasat în fața porții lui Popa care a șutat mult peste poarta lui Bălgrădean. Popadiuc a ratat și el o șansă importantă de gol în minutul 10, când a șutat din afara careului.

Petrila a avut o acțiune superbă în flancul stâng și a trecut cu ușurință de Celea. Aceta a pasat în fața porții, însă Jefte nu a reușit să marcheze. Câteva minute mai târziu, Jefte a încercat să înscrie cu capul la centrarea lui Yeboah, însă intervenția lui Căbuz a păstrat scorul neschimbat.

Scorul a fost deschis în minutul 27 de formația antrenată de Dan Petrescu. Petrila a centrat din corner, Hoban a trimis cu capul în fața porții, iar Muhar a înscris cu capul.

Ardelenii și-au dublat avantajul în finalul primei reprize, când Yeboah a înscris un gol superb din ”foarfecă”.

Chindia a irosit o șansă importantă în startul reprizei secunde, când Passaglia a șutat puțin pe lângă poartă. Yeboah a avut o intervenție extrem de dură în minutul 65 și a fost eliminat, moment în care Dan Petrescu și-a ieșit din minți. Antrenorul lui CFR Cluj a văzut și el cartonașul roșu.

Ardelenii au rămas în nouă oameni în minutul 79 după eliminarea lui Gabriel Debeljuh, care a văzut cartonașul roșu în urma analizei VAR.

Pe finalul meciului, dâmbovițenii au avut două ocazii importante de gol. Șerban a lovit bara cu un șut din afara careului, iar Cooper nu a putut marca din fața porții.

VIDEO Rezumatul partidei Chindia Târgoviște - CFR Cluj 0-2

Cu o victorie împotriva celor de la Chindia Târgoviște, CFR Cluj ar putea urca în clasamentul Ligii 1 până pe podium. În acest moment, ardelenii se află pe locul cicni, cu șase puncte din trei jocuri disputate.

De partea cealaltă, Chindia Târgoviște nu a înregistrat niciun succes în noul sezon de Liga 1. Trupa lui Adrian Mihalcea se află pe locul 13 în Liga 1, cu doar două puncte în clasament.

CFR Cluj și Chindia Târgoviște s-au întâlnit până în prezent de șase ori în Liga 1, iar ardelenii nu au pierdut niciodată. Nu mai puțin de cinci victorii au obținut cei de la CFR Cluj cu formația din Dâmbovița, în timp ce o partidă s-a terminat la egalitate.

Adrian Mihalcea, despre meciul cu CFR Cluj

Jucăm contra campioanei, va fi un meci extrem de dificil. Întâlnim o echipă bună, experimentată, cu un lot numeros. Suntem pregătiți, venim după un rezultat bun, știm la ce să ne așteptăm. Trebuie să muncim, să alergăm mult și să câștigăm cât mai multe dueluri, pentru că doar așa le putem pune probleme. Sunt încrezător că putem obține un rezultat pozitiv.

Obiectivul nostru este să adunăm puncte. Din păcate, avem probleme serioase de lot pentru meciul cu CFR. Încercăm să recuperăm din jucătorii accidentați până la ora jocului. Va fi doar o situație de moment, sunt convins că săptămâna viitoare vor mai veni jucători. Așteptăm suporterii la stadion, avem nevoie de susținerea lor”, a spus Adrian Mihalcea, înaintea meciului cu CFR Cluj.

Ocazie Chindia Targoviste

Șerban șutează puternic din afara careului, dar balonul lovește bara lui Bălgrădean, balonul ajunge la Popadiuc care îi pasează lui Popa. Acesta trimite pe lângă poartă.

• 89 oc

Șerban centrează foarte bine în fața porții, dar Cooper ratează execuția.