FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-UNIVERSITATEA CLUJ, BARAJ LIGA 1 CASA PARIURILOR (29.05.2022)
Nimeni nu a cerut testul B în cazul lui Cosmin Matei. Ce riscă jucătorul
Alexandru Bourceanu, în perioada în care juca la FCSB / Foto: Sport Pictures
A purtat banderola la FCSB, dar recunoaște că înainte era contra echipei
2024 Miami Open - Day 3 - Practice Court
Exclusiv Darren Cahill a ”supervizat” antrenamentul Simonei Halep la Miami, locul în care s-au despărțit în 2017
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
1 - 2
FCSB FCSB
Du 20.10.2019 21:30

Chindia Târgoviște - FCSB 1-2. Nou-promovata a condus, dar roș-albaștrii au revenit și au avut și o bară în prelungiri

20.10.2019, 22:20

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

FCSB a început în forță meciul din deplasarea cu Chindia Târgoviște, iar Gnohere a ratat prima șansă după numai 30 de secunde. Vînă l-a imitat, iar apoi Chindia a tras pe poartă, prin Florea. Târgoviștenii au dat lovitura în minutul 13, când centrarea lui Neguț a fost reluată în poartă cu capul de Florea, nemarcat în careu. La faza premergătoare, mingea pare să-l fi atins în mână pe Dumiter.

Chindia Târgoviște - FCSB 1-2 | Gnohere a adus victoria roș-albaștrilor

În minutul 28, FCSB a cerut penalty la duelul dintre Iulian Cristea și portarul Aioani, dar arbitrul nu a dat nimic. FCSB a egalat în minutul 30, după ce șutul lui Moutinho a fost deviat de Leca în plasă. În repriza secundă, Gnohere a adus FCSB în avantaj, după o centrare perfectă a rezervei Adi Popa. Chindia a replicat prin Leca și Florea, iar până la final, Tănase a avut și el o ocazie, iar Hora a nimerit bara în prelungiri.

FCSB va evolua la Ploiești runda aceasta, în fieful Petrolului, ”casa închiriată” de Chindia până când terenul grupării din Târgoviște va fi renovat. Meciul este extrem de important pentru roș-albaștri, care nu-și permit niciun pas greșit, dacă vor să revină în lupta locurilor fruntașe.

Bogdan Vintilă a apelat la Academia FCSB pentru a-și definitiva lotul cu Chindia

Totuși, Vintilă are o problemă cu jucătorii U21. Pentru meciul din etapa a 13-a are la dispoziție doar doi jucători eligibili pentru naționala de tineret. Vlad, care va fi titular, luându-i astfel locul în poartă lui Bălgrădean, și Moruțan, care a revenit după accidentarea suferită la lotul U21.

Ceilalți jucători eligibili pentru U21, din lotul FCSB, Dennis Man, Răzvan Oaidă și Florinel Coman, sunt indisponibili. Primul este accidentat, în timp ce ultimii doi sunt suspendați. În aceste condiții, Vintilă a apelat la Academia FCSB. Tânărul Niță s-a pregătit alături de prima echipă și va fi rezervă în etapa următoare. Alături de el ar mai putea apărea și Perianu, tot de la Academie.

Înainte de finalul turului, FCSB se află pe o poziție la care nu se gândeau nici cei mai pesimiști fani: locul 11, cu doar 15 puncte. Situația se poate schimba însă în cazul unei victorii la duelul din această seară, un eventual succes putând să-i propulseze pe roș-albaștri până în zona locurilor de play-off.

În aceeași situație se află însă și Chindia Târgoviște. Nou-promovata a avut un tur de campionat cu lumini și umbre, dâmbovițenii fiind pe locul 10, cu 15 puncte, la egalitate cu FCSB.

Ionuț Vînă vrea să-i facă pe plac lui Gigi Becali pentru a reveni în primul 11 al FCSB-ului

Ionuț Vînă (24 de ani) și-a pierdut locul de titular la FCSB, deși a avut parte de un start entuziasmant în tricoul roș-albaștrilor. Mijlocașul a ajuns rapid să fie criticat de către Gigi Becali, numai că acum fotbalistul pare că știe ce trebuie să facă pentru a reveni în prim-plan.

Fostul jucător al celor de la Viitorul a spus că, de acum înainte, a decis să-și schimbe stilul de joc, pentru a-i face pe plac lui Becali.

”O să dau tot la antrenament zi de zi. Când îmi va veni rândul, voi demonstra că merit să fiu titular. O să joc cât se poate de simplu. Când o să am spațiu o să accelerez, când nu, o să dau pasă cum îmi cere antrenorul”, a spus Vînă.

FCSB FCSB
  • 90+3 fr2

Final de meci. Chindia Târgoviște - FCSB se termină 1-2.

• 90+2 oc oc

Bară FCSB. Hora îl driblează pe Pițian, intră în unghi și trage, dar mingea șterge bara.

• 89 oc oc

Ocazie FCSB. Gnohere îi pasează cu capul lui Tănase, care trage pe lângă.

• 86 cg cg

Pițian primește cartonaș galben.

• 85 cg cg

Adi Popa primește cartonaș galben.

• 85 oc oc

Ocazie Chindia. Cherchez centrează pentru Florea, dar portarul Andrei Vlad iese și reține din fața jucătorului Chindiei.

• 76 s s

Liviu Mihai intră în locul lui Vadim Rață.

• 72 s s

Soiledis intră în locul lui Cristea.

• 69 cg cg

Leca primește cartonaș galben.

• 67 oc oc

Ocazie Chindia. Chorbadzhiynski respinge greșit până la Dumiter, care îi pasează lui Florea, iar acesta șutează cu efect, de la marginea careului, dar Vlad prinde.

• 64 oc oc

Ocazie Chindia. Florea execută o lovitură liberă, Leca încearcă să reia, dar mingea îl lovește în picior, după ce e derutat și de încercarea lui Gnohere de a degaja.