hagi
”I-am mâncat pe toți, i-am bătut, i-am nimicit!”. Mesajul lui Gică Hagi, înainte de duelul cu FCSB
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FC VOLUNTARI, SUPERLIGA SUPERBET (22.12.2023)
Dinamo - FC Voluntari, LIVE VIDEO, 20:00, pe Digi Sport 1. ”Finală” pentru salvarea de la retrogradare
Vi 05.11.2021 17:30

Chindia Târgoviște - Gaz Metan 0-1. Matricardi aduce victoria în inferioritate numerică, după un plonjon superb în prelungiri

05.11.2021, 19:25

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Chindia Târgoviște și Gaz Metan s-au înfruntat în prologul etapei a 15-a din Liga 1, iar oaspeții au reușit să obțină o victorie in extremis în prelungiri, grație golului lui Patricio Matricardi (27 de ani).

Echipa pregătită de Ilie Poenaru a transmis primul avertisment după doar șase minute de joc, dar șutul lui Chamed nu a prins cadrul porții. Patru minute mai târziu, gazdele s-au revanșat, însă Florea, iar apoi Corbu, nu au putut să îl învingă pe Vâlceanu.

Trif a fost aproape de un gol spectaculos în minutul 45, dar șutul său a șters exteriorul plasei laterale. În minutul 63, De Moura i-a lăsat pe medieșeni în inferioritate numerică, după ce a văzut al doilea cartonaș galben pentru un gest necugetat asupra lui Corbu.

Matiș putea să marcheze și el un gol de generic, dar, la fel ca în cazul lui Trif, i-au mai lipsit doar câțiva centimetri. Unicul gol al partidei a venit abia pe final, grație plonjonului superb al lui Matricardi, venit la capătul unei centrări perfecte ale lui Trif.

În urma acestei victorii, cei de la Gaz Metan au urcat două locuri în campionat, iar acum se clasează pe 11, la doar două puncte în spatele Chindiei, poziționată pe 10.

Chindia Târgoviște - Gaz Metan, LIVE VIDEO, ora 17:30, la Digi Sport 1

Chindia vine după un succes important obținut la Arad, scor 2-0 în meciul cu UTA, în timp ce Gaz Metan nu a mai câștigat în ultimele două etape. Băieții lui Ilie Poenaru au remizat cu Academica Clinceni în etapa a 14-a, scor 1-1, fiind egalați în ultimele momente.

Înaintea meciului din această seară, Chindia se află pe locul 10, cu 17 puncte. Gaz Metan ocupă locul 13, cu 12 puncte. Rapid și UTA împart locul 6, cu câte 23 de puncte.

Chindia Târgoviște a câștigat ultimul duel direct cu Gaz Metan, pe 26 octombrie, în Cupa României, scor 1-0.

Meciul de la Ploiești va fi condus la centru de Istvan Kovacs, în timp ce asistenți vor fi Vasile Marinescu și Ovidiu Artene.

Chindia Târgoviște - Gaz Metan, LIVE VIDEO, ora 17:30, la Digi Sport 1. Echipele probabile

Gol

Trif centrează perfect din lovitură liberă iar Matricardi marchează cu capul, după ce se desprinde de marcaj.