După bătaia suporterilor, Dinamo poate pleca de pe ”Arcul de Triumf”! Unde ar putea să joace
Exclusiv După trei ani, s-a aflat adevărul despre trecerea lui Edi Iordănescu la FCSB
Chindia Targoviste Chindia Targoviste
1 - 1
Hermannstadt Hermannstadt
Lu 25.07.2022 18:30

Chindia Târgoviște - Hermannstadt 1-1. Meci spectaculos la Ploiești, cu multe ocazii

25.07.2022, 20:22

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Chindia Târgoviște și FC Hermannstadt au remizat, scor 1-1, la Ploiești, în direct pe Digi Sport 1, în cadrul etapei a doua din Superliga.

Portarii Căbuz și Iliev s-au remarcat în meciul Chindia - Hermannstadt

Nou-promovata Hermannstadt are patru puncte după primele două runde ale campionatului. Chindia Târgoviște a acumulat primul punct din acest sezon.

A fost o partidă cu multe ocazii de gol de ambele părți (raport 12-9 pentru Chindia).

Alexandru Oroian a deschis scorul în minutul 2 pentru Hermannstadt, după ce portarul Cătălin Căbuz a respins șutul lui Butean.

Jucătorul în vârstă de 21 de ani a înscris primul său gol în prima ligă a României.

Chindia a replicat în minutul 9, când Daniel Celea a înscris cu o lovitură de cap din centrul careului, după o lovitură liberă.

În startul reprizei secunde, Chindia putea să preia conducerea, dar Plamen Iliev a intervenit excelent la șutul lui Daniel Popa.

După minutul 60, ambele echipe au ratat ocazii importante de gol: Baba Alhassan pentru Hermannstadt, respectiv Cristian Neguț pentru Chindia.

Spre finalul partidei, Chindia putea să dea lovitura, după o gafă mare în apărarea oaspeților. Șutul lui Atanase a fost parat excelent de către Iliev.

VIDEO Rezumatul meciului Chindia Târgoviște - FC Hermannstadt 1-1

Clasamentul Superligii

-Știrea inițială-

Cele două echipe s-au prezentat bine în prima etapă a Superligii României, dar doar Hermannstadt s-a putut lăuda cu puncte.

Sibienii s-au impus pe teren propriu, 3-0, contra celor de la CS Mioveni, în timp ce trupa lui Adrian Mihalcea, Chindia Târgoviște, a pierdut la Botoșani, 2-3.

Chindia Târgoviște - Hermannstadt LIVE VIDEO, ora 18:30, pe Digi Sport 1. Duel echilibrat la Ploiești

Ulima întâlnire dintre cele două formații a fost în sezonul 2020-2021 al primului eșalon, în play-out, iar cei de la Chindia s-au impus cu 2-0, datorită unor goluri înscrise de Denis Dumitrașcu și Daniel Florea.

În etapa a treia a Superligii, elevii lui Adrian Mihalcea urmează să se deplasaze la Constanța, pentru meciul cu Farul, iar cei de la Hermannstadt urmează să priemască vizita celor de la FC Botoșani.

• 90+5 fr2

Final de meci la Ploiești! Egalitate între cele două echipe!

• 88 oc
    Ocazie Chindia Targoviste

După o gafă mare în apărarea oaspeților, șutul lui Atanase este parat de către Iliev.

• 85 s
    Schimbare Hermannstadt

Ultima schimbare în echipa oaspeților! Iese Biceanu, intră Răuță.

• 66 oc

Popadiuc primește mingea în careu și centrează către colțul lung, dar Neguț nu reușește să înscrie din câțiva metri.

• 65 s

Iese Daniel Popa, ușor accidentat, și intră Andreas Mihaiu.

• 64 oc

Marco Dulca șutează puternic de la marginea careului, iar mingea trece puțin peste bara transversală.

• 63 oc
    Ocazie Hermannstadt

În urma unei lovituri libere, Baba Alhassan trimite mingea cu capul, din careu, dar portarul Căbuz intervine.

• 51 cg
    Cartonaş galben Hermannstadt

Opruț este avertizat pentru că l-a tras de tricou pe Neguț.

• 47 oc

Daniel Popa preia excelent mingea în careu și șutează către colțul scurt, dar portarul Plamen Iliev respinge mingea în corner.

Iese Chamed, intră Passaglia.

Iese Vorobjovas, intră Popadiuc.

Începe repriza a doua!

Final de primă repriză la Ploiești!

• 12 oc

Daniel Popa execută o lovitură liberă de la 18 metri, dar portarul Iliev este atent și reține mingea în doi timpi.

• 9 g
    Gol Chindia Targoviste

Daniel Celea egalează, cu o lovitură de cap din centrul careului, în urma unei lovituri libere din banda stângă, executată de către Șerban.

• 2 g
    Gol Hermannstadt

Oroian deschide scorul la Ploiești, după ce portarul Căbuz a respins în fața mingea trimisă de către Butean.