boboc
Exclusiv Ion Crăciunescu a dat verdictul, după cea mai controversată fază din Dinamo - Voluntari + Alt penalty neacordat
Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine să pleci!”. Ce a făcut Kopic după ce a văzut scenele din parcare
Chindia Targoviste Chindia Targoviste
2 - 3
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
Mi 31.08.2022 16:30

Chindia Târgoviște - Petrolul Ploiești 2-3. Irobiso le-a adus victoria ”lupilor galbeni”

31.08.2022, 18:30

• SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Chindia Târgoviște și Petrolul Ploiești s-au întâlnit, miercuri, în direct la Digi Sport 1, în etapa cu numărul opt din Liga 1, scor 2-3.

”Lupii galbeni” au reușit să se impună în jocul contra Chindiei pe final, deși în prima repriză a meciului au condus și cu scorul de 2-0,

Chindia Târgoviște - Petrolul Ploiești 2-3, în etapa a opta a Ligii 1

Prima repriză a jocului de la Ploiești a fost dominată de Petrolul, care a și reușit să puncteze de două ori.

Lucian Dumitriu a înscris pentru Petrolul o dublă. Prima reușită a fost semnată în minutul opt al jocului, iar cea de-a doua în minutul 22. Prin reușitele sale, Petrolul a condus la pauză cu scorul de 2-0.

După pauză, situația s-a schimbat. Ivanovski a fost eliminat după ce a încasat al doilea galben, iar acest lucru le-a dat speranțe gazdelor.

Daniel Popa a redus din diferență în minutul 75, iar Atanase a egalat în minutul 80 cu un gol spectaculos.

Christian Irobiso, intrat în repriza a doua, i-a readus în avantaj pe ”lupii galbeni” două minute mai târziu și a păstrat toate cele trei puncte pentru el și colegii săi.

În urma succesului cu Chindia, Petrolul se află pe locul trei în Liga 1, cu 14 puncte din opt jocuri. Chindia are doar două puncte în clasament și se află pe ultimul loc.

VIDEO REZUMAT Chindia - Petrolul 2-3

Știrea inițială

Chindia nu are nicio victorie în actualul sezon din Liga 1, iar elevii lui Adrian Mihalcea sunt ultimii în clasament, cu doar două puncte acumulate. Dâmbovițenii au două egaluri și trei înfrângeri,dar și o restanță de disputat, împotriva celor de la Universitatea Craiova.

De cealaltă parte, Petrolul Ploiești traversează un moment bun, iar trupa lui Nae Constantin se află pe locul 6 în clasament, cu 11 puncte acumulate. "Lupii" au două egaluri și trei victorii în ultimele cinci meciuri și speră să își continue seria de invincibilitate și contra celor de la Chindia Târgoviște.

Ultimul duel dintre Chindia Târgoviște și Petrolul Ploiești a avut loc în luna iulie a acestui an, într-un amical, iar cele două formații au remizat, scor 1-1.

Clasament Liga 1

Cum arată clasamentul din Liga 1 / Foto: Flashscore
  • 90+4 fr2

Arbitrul a pus capăt meciului.

• 90
    Info

Arbitrul a dictat patru minute de prelungire.

• 87 s
    Schimbare

Au ieșit Popadiuc și Borța. Au intrat Cherchez și Pashov.

• 82 g
    Gol Petrolul Ploiesti

Irobiso o readuce în avantaj pe Petrolul. Acesta a înscris din interiorul careului mare.

• 80 g
    Gol Chindia Targoviste

Atanase a egalat cu un gol superb. A șutat direct la vinclu.

• 75 g

Daniel Popa înscrie. Din interiorul careului, cu șutul său, Daniel Popa nu i-a dat nicio șansă adversarului.

• 73 s
    Schimbare Chindia Targoviste

A ieșit Ioniță și a intrat Atanase.

• 69 cgr
    Cartonaş galben-roşu Petrolul Ploiesti

Mirko Ivanovski a încasat al doilea galben, apoi roșu, după ce și-a lovit adversarul cu cotul.

• 68 s
    Schimbare Petrolul Ploiesti

Au ieșit Dumitriu și Grozav. Au intrat Tucaliuc și Irobiso.

• 63 cg
    Cartonaş galben Petrolul Ploiesti

Florin Borța a văzut galbenul pentru că și-a lovit un adversar.

• 60 oc
    Ocazie Chindia Targoviste

Șerban a șutat spre poarta Petrolului din marginea careului de 16 metri, dar mingea a fost reținută de Vâlceanu.

• 58 s

A ieșit Cebotaru și a intrat Seto.

• 57 cg

Ivanovski a văzut galben pentru proteste.

• 52 oc

Cooper a șutat din apropierea careului de șase metri, dar mingea a fost deviată în corner.

Au ieșit Passaglia și Mihaiu. Au intrat Șerban și Cooper.

• 45 fr1

Arbitrul a pus capăt primelor 45 de minute.

• 44 cg
    Cartonaş galben Chindia Targoviste
  • 36 oc

Akhmatov a lovit bara din dreapta porții lui Vâlceanu.

• 33 oc
    Ocazie Petrolul Ploiesti

Gicu Grozav putea face 3-0, dar portarul advers a fost la post.

• 26 s

A ieșit Dumitrașcu și a intrat Vorobjovas.

• 24 oc

Același Dumitriu a șutat din afara careului de 16 metri, dat Moldovan a fost la post.

• 22 g

Lucian Dumitriu a reușit dubla cu o nouă lovitură de cap.

• 19 oc

Daniel Popa a atins mingea în ultim fază, dar balonul a fost respins de Vâlceanu în corner.

• 13 oc

Ivanovski s-a trezit cu mingea în careul Chindiei, dar a șutat mult peste poartă.

• 8 g

Lucian Dumitriu a înscris pentru 1-0, după ce a șters mingea centrată de Valentin Țicu.