Barcelona v Paris Saint-Germain - UEFA Champions League
Surpriză! Ce meci va arbitra Istvan Kovacs, după Barcelona - PSG. Centralul înjurat în față de Coman, la FCSB - Rapid
becali
Starul pentru care Gigi Becali a oferit 1.500.000€ a fost făcut ”praf”: ”Joacă două meciuri pe an!”
becali
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
0 - 3
U Craiova 1948 U Craiova 1948
Jo 16.12.2021 15:00

Chindia - U Craiova 1948 0-3. Victorie clară a oltenilor după o partidă spectaculoasă

16.12.2021, 16:55

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

U Craiova 1948 a câștigat duelul cu Chindia Târgoviște, echipa cu una dintre cele mai bune defensive din Liga 1, cu scorul de 3-0.

La finalul acestei partide, Chindia se clasează pe locul 11, cu 19 puncte, în timp ce U Craiova 1948 urcă pe locul 13, cu 18 puncte.

Prima ocazie importantă le-a aparținut celor de la Chindia, în minutul 9. Popa a centrat din flancul drept, mingea a fost deviată de Diallo și și-a pierdut din forță, iar portarul a reținut de la rădăcina barei.

Oltenii au replicat prin ocazia lui Claudiu Bălan. Acesta a șutat din afara careului, mingea a fost deviată ușor și a trecut pe lângă bară.

În minutul 18, Sidibe a centrat din corner, Van Durmen a reluat slab cu capul, iar portarul a reținut fără dificultăți.

Scorul a fost deschis pe finalul primei reprize, atunci când centralul partidei a acordat penalty după un fault în careu comis de Iacob asupra lui Kovacic. Bălan a fost cel care a transformat lovitura de la unsprezece metri.

Oltenii au majorat diferența în minutul 59, atunci când Bușu a centrat de pe stânga, iar Baeten a înscris de lângă Jipa.

În minutul 71, Chindia putea reduce din diferență. Ioniță a centrat din flancul stâng, balonul a fost respins la Neguț care a pasat în fața porții pentru Popa care a trimis cu latul, dar tentativa sa a fost blocată.

Scorul final a fost stabilit în minutul 87, atunci când, după o preluare greșită a lui Căpușă, Compagno a intrat în posesia balonului și l-a învins pe Căbuz cu un șut de la marginea careului.

VIDEO Rezumatul meciului Chindia - U Craiova 1948

Chindia Târgoviște - U Craiova 1948, ora 15:00, LIVE VIDEO&TEXT pe digisport.ro

Ambele echipe traversează o lipsă de formă și au un parcurs asemănător. Chindia nu a mai câștigat în ultimele 6 meciuri oficiale, în ultimele 3 etape au însemnat tot atâtea înfrângeri.

Trupa lui Emil Săndoi vine după eșecul cu Dinamo, 0-1, în urma unui meci spectaculos. Chindia este pe locul 11, cu 19 puncte, iar "juveții" ocupă locul 14 cu 15 puncte.

U Craiova 1948 a dat afară 3 antrenori în acest sezon: Adrian Mutu, Flavius Stoican și Eugen Trică

De cealaltă parte, U Craiova 1948 e măcinată de probleme după ce Adrian Mititelu a dat afară al treilea antrenor din acest sezon, pe Eugen Trică, după eșecul cu ultima clasată, Academica Clinceni.

Intermediar va fi secundul Dan Vasilică. Acesta va mai sta pe bancă și la ultimul meci din acest an, urmând ca Adrian Mititelu să numească un nou tehnician în pauza de iarnă.

Oltenii nu au mai câștigat în ultimele 7 meciuri, dintre care 4 au fost înfrângeri.

• Meciul din tur, U Craiova 1948 - Chindia Târgoviște, s-a încheiat 0-0.

Chindia Târgoviște - U Craiova 1948, echipele probabile

Chindia: Căbuz – Martac, Căpușă, Iacob, Corbu – Dulca, Popadiuc, Șerban – Neguș, Popa, Florea

U Craiova 1948: Popa – Negru, Gajic, Diallo, Bușu – Albu, Asamoah, Marquet – Ondaan, Bălan, Sidibe

• 90+4 final
  • 90+2 s s
    Schimbare U Craiova 1948

Miuțescu este introdus în locul lui Asamoah.

• 90+2 s s

Blidar este introdus în locul lui Achim.

• 87 g g
    Gol

După o preluare greșită a lui Căpușă, Compagno intră în posesia balonului și îl învinge pe Căbuz cu un șut de la marginea careului.

• 84 s s

Raicea este introdus în locul lui Sidibe.

• 83 s s

Compagno este introdus în locul lui Bălan.

• 79 s s
    Schimbare Chindia Târgovişte

Șerban este introdus în locul lui Jipa.

• 71 oc oc
    Ocazie Chindia Târgovişte

Ioniță centrează din flancul stâng, balonul este respins la Neguț care pasează în fața porții pentru Popa care trimite cu latul, dar este blocat.

• 68 cg cg
    Cartonaş galben U Craiova 1948

Negru vede cartonașul galben.

• 66 s s

Bauza este introdus în locul lui Van Durmen.

• 63 s s

Matiș este introdus în locul lui Popadiuc.

• 63 s s

Ioniță este introdus în locul lui Corbu.

• 63 s s

Șerban este introdus în locul lui Florea.

• 59 g g
    Gol

Bușu centrează de pe stânga, iar Baeten înscrie de lângă Jipa.

• 45+6 fr1
  • 45+6 gp gp
    Gol din penalty U Craiova 1948

Bălan transformă cu noroc o lovitură de pedeapsă repetată, după ce Iacob încă nu părăsise terenul. Inițial, Bălan a transformat cu noroc penalty-ul.

• 45+3 cgr cgr
    Cartonaş galben-roşu Chindia Târgovişte

Iacob este eliminat, după ce primește al doilea galben.

• 45+3 p p
    Penalty

Penalty după un duel dintre Iacob și Kovacic.

• 41 oc oc

Corbu centrează în diagonală, dar Popa nu ajunge cum trebuie la minge și doar o deviază ușor, din cădere.

• 34 oc oc
    Ocazie U Craiova 1948

Sidibe îl driblează pe Corbu și șutează în diagonală, de pe dreapta, dar mingea trece pe lângă poartă.

• 31 cg cg
    Cartonaş galben Chindia Târgovişte

Iacob e avertizat.

• 27 oc oc

O minge sare cu noroc la Florea, care șutează de la marginea careului, dar portarul apără.

• 26 cg cg

Van Durmen e avertizat.

• 25 cg cg

Baeten e avertizat.

• 20 oc oc

Asamoah centrează, mingea e deviată până la Achim, care nu poate să-l învingă pe portar.

• 18 oc oc

Sidibe centrează din corner, Van Durmen e liber în careu și reia cu capul, dar cam slab, iar portarul reține.

• 18 oc oc

Claudiu Bălan șutează din afara careului, mingea e deviată ușor și trece pe lângă bară.

• 9 fm fm
    Fază meci Chindia Târgovişte

Popa centrează de pe dreapta, mingea e deviată de Diallo și își pierde din forță, iar portarul reține de la rădăcina barei.