Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine să pleci!”. Ce a făcut Kopic după ce a văzut scenele din parcare
Superliga Stage 27: CFR 1907 CLUJ vs. FC DINAMO BUCURESTI
Ce concluzie a tras Zeljko Kopic, după Dinamo - FC Voluntari 1-1
Foto Cum a apărut Gigi Becali la palatul din Aleea Alexandru, după ce FCSB a devenit campioana României
Etapa 7 Liga a 2-a: Otelul Galati-Hermannstadt
Chindia Targoviste Chindia Targoviste
2 - 1
UTA UTA
Du 23.04.2023 14:00

Chindia - UTA 2-1. Dubla lui Daniel Popa le aduce dâmbovițenilor cele trei puncte

23.04.2023, 15:58

• SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Chindia Târgoviște și UTA Arad s-au înfruntat în etapa a cincea a play-out-ului SuperLigii, iar câștig de cauză au avut dâmbovițenii, scor 2-1.

În urma succesului de pe teren propriu cu UTA, Chindia a acumulat 22 de puncte în clasamentul play-out-ului.

Chindia - UTA 2-1, în etapa a cincea a play-out-ului SuperLigii

După ce UTA a semnat prima situație a meciului în minutul 13 prin Ubbink, Chindia a deschis scorul în minutul 19. Daniel Popa a punctat din lovitură liberă.

Cristian Neguț a ratat șansa de a face 2-0 în minutul 36, dar a fost blocat de Kucher în ultimul moment.

Abeid și Ubbink au venit cu replica în minutele 44 și 45+2, dar șuturile lor nu și-au atins ținta.

Partea a doua a meciului a început cu UTA în ofensivă, iar Rareș Pop a reușit golul egalizator în minutul 54, cu un șut din marginea careului mic la colțul lung.

În minutul 60, Daniel Celea a fost pe punctul de a-și introduce mingea în propria poartă, dar două minute mai târziu, Daniel Popa a ajuns să dea lovitura.

Pe un contraatac, Daniel Popa a marcat în minutul 62, din marginea careului mic cu un șut la colțul lung. Până în minutul 90+5 nu a mai fost semnată nicio ocazie.

În urma rezultatului din această rundă, Chindia a rămas pe poziția a șaptea în clasament, cu 22 de puncte, în timp ce UTA se află pe poziția a opta, cu 18 puncte.

VIDEO Rezumat Chindia - UTA 2-1

Știrea inițială

Chindia - UTA, LIVE VIDEO, ACUM, Digi Sport 1, în etapa a cincea a play-out-ului

Înaintea meciului din etapa a cincea a play-out-ului Ligii 1, situația celor două formații nu arată prea bine.

Chindia are două dou înfrângeri la rând în play-out, în timp ce UTA vine după un egal și o înfrângere.

În meciurile din cadrul sezonului regulat, partida de pe terenul arădenilor s-a terminat la egalitate, scor 1-1, în timp ce la retur, dâmbovițenii s-au impus cu 2-1.

Înaintea meciului direct din această rundă, cei de la Chindia se află pe locul șapte în clasament, cu 19 puncte, în timp ce UTA se află e poziția opta, cu 18 puncte.

Clasament play-out

clasament play-out
Clasament play-out / Foto: Digi Sport

Ce a spus Laszlo Balint înaintea meciului cu Chindia

Ne deplasăm la Ploiești, unde dăm peste Chindia, o echipă incomodă și nu doar pentru noi, ci și pentru fiecare adversar din acest campionat al playout-ului.

Ea se distinge printr-un spirit colectiv extrem de combativ, cu jucători care, indiferent de poziția pe care evoluează, dau dovadă de un angajament total. Sunt fotbaliști puternici, precum Popa sau Cooper, dar au și jucători mobili, tehnici, care au abilitate și pe spații scurte, dar și pe pe spații largi în momentul în care acestea apar în spatele liniei de fundași.

Mă refer în special la Neguț sau Popadiuc, jucători ne-au pus probleme și în trecut. Eu cred că tot ceea ce a trebuit să rezolvăm la nivelul problemelor întâmpinate în ultima etapă am rezolvat, sper să se vadă asta cu vârf și îndesat la nivelul evoluției individuale și colective.

Iar dacă peste toate astea avem și spirit sunt convins că va veni și satisfacția rezultatului la final. Nici nu contează cum arată terenul, nici nu m-am gândit la asta, mai ales că am avut și noi o problemă similară în acest început de primăvară.

Este clar că ne așteaptă un meci aprig, acesta este cuvântul care poate defini meciul de duminică, pentru care suntem obligați să fim pregătiți”, a spus Laszlo Balint, în cadrul unei conferințe de presă.

UTA UTA
  • 90+5 fr2

Arbitrul încheie partida care s-a disputat la Ploiești.