ratare-koljic
”Asta e soarta mea”. Marius Șumudică e convins, după ce a văzut că Elvir Koljic a ratat din trei metri, cu poarta goală
sumudica-chipciu (1)
Întrebat despre discursul lui Chipciu, care a spus că poartă ”geci fake”, Șumudică a rostit doar NOUĂ cuvinte
FOTBAL:REUNIRE LOT RAPID BUCURESTI (5.01.2025)
Exclusiv Emmers, afară din lot. Șumudică, fără milă după scandalul de la Rapid
Digi Sport 1 Live
Acum
Live Euro Fotbal

News Alert ”Comportament inacceptabil. Vor fi sancțiuni drastice”. Rapid, reacție dură după scandalul declanșat de Boupendza

articol scris de Digi Sport
17.01.2025, 15:58

Scandalul declanșat de Aaron Boupendza în Dubai a iscat un mare scandal la Rapid.

Aaron Boupendza / Foto: Captură Digi Sport
Aaron Boupendza / Foto: Captură Digi Sport
  • Europa League: FC Porto - AS Roma, joi, 22:00, DGS 2

  • Europa League: PAOK - FCSB, joi, 22:00, DGS 1

Victor Angelescu a oferit o reacție oficială, vineri după-amiază, pe conturile de social media ale clubului din Giulești. Oficialul giuleștenilor a spus că gabonezul a avut un comportament inacceptabil și că va fi aspru sancționat.

Victor Angelescu, despre scandalul iscat de Boupendza: ”Oricine lucrează la Rapid trebuie să trateze clubul și colegii cu respect”

“Situația cu Aaron Boupendza este una care nu-și are locul la Rapid. Un jucător care a refuzat să facă deplasarea înapoi în țară cu echipa, ba chiar înțeleg că a anunțat doar anumiți jucători și persoane din staff de această decizie, clar trebuie sancționat.

Rapid i-a plătit mereu salariile la zi, primele, chiria și alte lucruri stipulate în contract. Da, singura întârziere, dacă-i pot spune așa, a fost tranșa din bonusul de instalare, care avea scadența în luna decembrie și a fost achitată luna aceasta.

Abia am trecut de jumătatea lunii ianuarie, deci o întârziere care nici nu merita menționată.


În mod clar, în situația aceasta, comportamentul său este inacceptabil și nu respectă regulamentul intern, pe care toți jucătorii îl cunosc. Sancțiunile vor fi conform regulamentului și vor fi drastice, pentru că oricine lucrează la Rapid trebuie să trateze clubul și colegii cu respect, și să dea dovadă de profesionalism”,  a spus Victor Angelescu, acționarul minoritar de la Rapid, despre Boupendza.

Comunicatul celor de la Rapid vine la puțin timp după scandalul uriaș declanșat în interiorul clubului. Implozia a avut loc în ultima zi a cantonamentului din Dubai. 

Aaron Boupendza (28 de ani) a refuzat să revină joi seară, alături de delegația Rapidului la București, fiind nemulțumit că nu-i este plătită suma restantă din prima de instalare.

Ultima zi petrecută de giuleșteni în Dubai a fost una tensionată, totul din cauza acestui conflict, dar și al faptului că delegația din România s-a trezit că trebuie să elibereze hotelul  cu ore bune înainte de plecarea spre aeroport. Până la urmă, a doua chestiune s-a rezolvat, însă a incidentul cu gabonezul a continuat.

  • Rapid începe anul cu un meci împotriva lui Poli Iași, luni seară, de la 20:00. Partida e transmisă în direct pe Digi Sport 1, dar și în aplicația Digi Sport și pe digisport.ro, pentru abonații Digi România.

Boupendza și Pașcanu ajung vineri seara la București

Atacantul nu s-a suit în autocar, când s-a plecat seara spre aeroport, însă după aceea agentul jucătorului, sunat de către cei din conducere, a dat asigurări că Aaron va ajunge în timp util la îmbarcare și că va lua un taxi. Însă, nu a fost așa, astfel că bucureștenii s-au văzut nevoiți să plece spre țară fără jucător. Și nu a fost singurul. Nici Alex Pașcanu (26 de ani) nu s-a suit în avion, la el fiind vorba despre o gafă uriașă. Fundașul central și-a lăsat pașaportul în bagajul de cală, astfel că la check-in s-a trezit că nu are cel mai important act la el.

După o noapte și un început de zi tensionat, problemele par a se rezolva la Rapid. Cel puțin din punct de vedere al ”repatrierilor” celor doi fotbaliști. Situația lui Pașcanu s-a rezolvat, astfel că el va reveni în această seară la București. Tot vineri seara se pare că va ajunge, dacă nu se va mai produce ceva neașteptat, și Boupendza.

Cei de la Rapid i-au virat suma de 100.000 de euro încă de acum două zile, dar a durat ceva până când banii au intrat și în contul jucătorului. Abia vineri Boupendza a văzut că are banii promiși, astfel că a decis să revină în țară.

”Bine, dar să fie ultima oară!”, le-ar fi transmis Boupendza celor din conducere, susține fanatik.ro.

Agentul lui Boupendza a promis că atacantul se va urca în avion, dar asta nu s-a întâmplat

Însă, conform surselor digisport.ro, situația a devenit chiar tensionată în ultima zi de ședere a echipei în Emiratele Arabe Unite. 

Ce s-a întâmplat de fapt? Boupendza nu a dorit și nu a luat parte la acțiunile grupului organizate în ziua de joi, 16 ianuarie, conform acelorași surse. Mai mult, jucătorul a transmis că nu este de acord să revină în capitala României, iar acest aspect a ajuns rapid și la urechile lui Viorel Moldovan, președintele clubului și șeful delegației din Dubai.

Cei din conducere au luat imediat legătura cu agentul lui Boupendza pentru aplanarea conflictului. Au urmat ore tensionate de așteptare, mai ales că zborul era programat la 09;00 seara, după cum a spus și Victor Angelescu, la Fotbal Club.

Se pare că până la urmă cei de la Rapid ar fi plecat spre aeroport fără Boupendza. Însă, după aceea, la finalul unei discuții lungi, impresarul a transmis că jucătorul va lua taxiul și va face joncțiunea cu ai săi colegi. 

Dar acest lucru nu s-a mai întâmplat. Cei de la Rapid l-au așteptat pe atacant la îmbarcare până în ultima clipă, dar acesta nu a mai ajuns. În tot acest timp, măcar la nivel de conducere, situația a fost una tensionată.

Se pare că Boupendza a transmis încă de la începutul săptămânii ca nu va evolua împotriva celor de la Poli Iași dacă nu-i este plătită suma restantă din prima de instalare, dar nimeni de la Rapid nu se aștepta ca jucătorul să nu se urce în avion, mai ales că i s-a achitat acum două zile suma de 100.000 de euro, susțin aceleași surse digisport.ro.

La Pașcanu se pare că situația a stat în felul următor. Un reprezentant de-al clubului s-a ocupat de bagaje și de chek-in, numai că valiza lui Pașcanu plecase deja spre avion când jucătorul a realizat că nu are la el pașaportul. Astfel, nu a putut fi lăsat să iasă din țară și a rămas obligat la Dubai. Cei de la Rapid încearcă să-l repatrieze chiar azi pe fundaș.

Șumudică, cu gluga pe cap, supărat și obosit la revenirea Rapidului din cantonamentul derulat în Dubai

Galerie Foto

Marius Șumudică (53 de ani) nu a stat de vorbă cu ziariștii, care au așteptat echipa în aeroportul Henri Coandă, și a spus doar că este supărat și obosit.

Toate aceste aspecte se pare că l-au scos din sărite pe Șumudică. Antrenorul, supărat și obosit, a apărut pe aeroport, la București, cu o glugă pe cap și nu a dorit să ofere niciun fel de explicații nici pentru această situație ciudată, dar nici legate de cantonamentul din Emirate. A spus doar că e supărat și obosit.

Etichete: marius sumudica , rapid comunicat , alexandru pascanu , aaron boupendza , rapid dubai


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
În cât timp a parcurs Klaus Iohannis drumul de la București la Sibiu, fără antemergător
În cât timp a parcurs Klaus Iohannis drumul de la București la Sibiu, fără antemergător

Klaus Iohannis s-a întors direct acasă, la Sibiu, după ceremonia de învestire a președintelui...

Descarcă aplicația Digi24

Sondajul zilei

Top articole
Manchester City v Real Madrid C.F. - UEFA Champions League 2024/25 League Knockout Play-off First Leg
Vinicius Junior a făcut "show" în City - Real și apoi a făcut anunțul, după ce a refuzat prelungirea

1.500 de poze și 200 de filmări cu adevărata stare a lui Michael Schumacher! Instanța a decis: ani de închisoare
profimedia-0911750492
”Sora ei a fost împușcată mortal și are tupeul să facă asta?”. Serena Williams, gest care a lăsat pe toată lumea ”mască”
serena-williams
Au bătut palma! Robert Lewandowski semnează, după ce a ”rupt porțile” în Spania și în Champions League
Screenshot 2025-02-12 at 16.27.18
Simona Halep a plecat din România, după ce s-a retras din tenis: "Locul unde sunt fericită"
simonahalep_1725811210_3452677136324065232_2018323536
Recomandările redacției
FOTBAL:REUNIRE LOT RAPID BUCURESTI (5.01.2025)
Exclusiv Emmers, afară din lot. Șumudică, fără milă după scandalul de la Rapid

”Messi nu era mai bun decât el” și a avut o clauză de 150.000.000 € la FCSB! Unde a ajuns la 21 de ani
adrian-nita
Exclusiv Gică Craioveanu a intrat în direct și a numit favorita dintre PAOK și FCSB: "Clar!"
craioveanu
”Desființată” de toată lumea pentru ce a făcut pe scenă, Serena Williams a explicat tot: ”S-a încheiat povestea”
Screenshot 2025-02-13 at 17.43.30
Citește și
Exclusiv Rapid a luat decizia finală în cazul lui Clinton N’Jie, după ce Șumudică a anunțat că ”sunt șanse slabe să rămână”
Screenshot 2025-02-12 at 17.26.03
Exclusiv Culisele transferului lui Kader Keita la Rapid. Victor Angelescu a relatat cum a ajuns fotbalistul în Giulești
colaj-kader-keita-angelescu
Alina Sorescu și fostul soț aveau frigidere separate în casă: "La magazin puneam separator între produse. M-am întreținut singură"
Alina Sorescu și fostul soț aveau frigidere separate în casă: "La magazin puneam separator între produse. M-am întreținut singură"
Noua perlă a lui Gigi Becali la FCSB, sub lupa lui Adrian Mutu: ”Are tupeu!"
Noua perlă a lui Gigi Becali la FCSB, sub lupa lui Adrian Mutu: ”Are tupeu!"
Secretul prin care FCSB o poate învinge pe PAOK! Coșmarul lui Răzvan Lucescu: „Dacă face asta, suntem terminați!”
Secretul prin care FCSB o poate învinge pe PAOK! Coșmarul lui Răzvan Lucescu: „Dacă face asta, suntem terminați!”
Brad Pitt își etalează tatuajele în cele mai noi imagini din „F1”. Unele dintre ele îi sunt dedicate Angelinei Jolie
Brad Pitt își etalează tatuajele în cele mai noi imagini din „F1”. Unele dintre ele îi sunt dedicate Angelinei Jolie
La plajă în februarie! Ștefania și-a arătat bronzul, tatuajele și silueta perfectă, într-un costum de baie galben
La plajă în februarie! Ștefania și-a arătat bronzul, tatuajele și silueta perfectă, într-un costum de baie galben
Declarațiile șefului Pentagonului pe înțelesul tuturor: "România va fi obligată să își asume responsabilitatea propriei sale securități"
Declarațiile șefului Pentagonului pe înțelesul tuturor: "România va fi obligată să își asume responsabilitatea propriei sale securități"
Butonul mașinii pe care nu mulți șoferi știu să-l folosească ca să reducă consumul și cu 10%
Butonul mașinii pe care nu mulți șoferi știu să-l folosească ca să reducă consumul și cu 10%
Exclusiv Șumudică, OUT de la Rapid? Victor Angelescu a lămurit totul
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UNIREA SLOBOZIA, SUPERLIGA SUPERBET (4.02.2025)
Simona Halep s-a retras și a părăsit România: ”Locul meu fericit”. Fosta tenismenă se apucă de un nou sport FOTO
Simona Halep s-a retras și a părăsit România: ”Locul meu fericit”. Fosta tenismenă se apucă de un nou sport FOTO
Exclusiv Șumudică, OUT de la Rapid? Victor Angelescu a lămurit totul
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UNIREA SLOBOZIA, SUPERLIGA SUPERBET (4.02.2025)

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

ProFm
La plajă în februarie! Ștefania și-a arătat bronzul, tatuajele și silueta perfectă, într-un costum de baie galben
La plajă în februarie! Ștefania și-a arătat bronzul, tatuajele și silueta perfectă, într-un costum de baie galben
Digi World
Ce fel de cafea poți bea dacă ai arsuri la stomac sau reflux gastroesofagian
Ce fel de cafea poți bea dacă ai arsuri la stomac sau reflux gastroesofagian
Digi Animal World
O căţeluşă care a dispărut în Ajun de Crăciun, după ce s-a speriat de petarde, a fost găsită după o lună şi jumătate
O căţeluşă care a dispărut în Ajun de Crăciun, după ce s-a speriat de petarde, a fost găsită după o lună şi jumătate