minge
Echipa etapei a 5-a din play-off-ul și play-out-ul SuperLigii + cine este antrenorul rundei
malda
Video Ce a spus Marius Măldărășanu, după ce Hermannstadt a obținut un punct în minutul 90+3
csa-steaua-fcsb
Exclusiv A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
Digi Sport Special
Concordia Chiajna Concordia Chiajna
0 - 1
ACS Poli Timişoara ACS Poli Timişoara
Sb 02.06.2018 22:30

Concordia - ACS Poli Timișoara 0-1. Bănăţenii au retrogradat în Liga 2 în ciuda victoriei

02.06.2018, 20:40

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

ACS Poli Timişoara a retrogradat, deşi s-a impus în ultima etapă a play-out-ului, 1-0 pe terenul Concordiei Chiajna. Bănăţenii erau pe loc de baraj în minutul 85, când Juventus o conducea pe FC Voluntari, însă echipa lui Mutu a egalat pe final şi a câştigat lupta pentru locul de baraj.

Obligaţi să câştige pentru a spera la locul de baraj, timişorenii de la ACS Poli au fost mai motivaţi în prima repriză a meciului cu Concordia, de la Chiajna. Zaluschi a obţinut o lovitură de la 11 metri, după un duel cu Bucşa. Andrei Artean a transformat cu emoţii şi a stabilit scorul primei reprize, 1-0 pentru bănăţeni.

Ajutaţi de faptul că Juventus o conducea pe FC Voluntari la pauză, timişorenii au fost pentru câteva zeci de minute pe loc de baraj. Bawab a luat o acţiune pe cont propriu, dar a fost blocat în ultimul moment de Mădălin Smaranda.

Adrian Neaga le-a transmis jucătorilor săi scorul de la celălalt meci, 2- 1, rezultat care le asigura timişorenilor locul de baraj. ACS Poli s-a impus cu 1-0, dar a retrogradat, pentru că Voluntariul a egalat pe final în meciul cu Juventus şi a obţinut calificarea la baraj.

• 90+2 fr2 fr2

Final de meci. ACS Poli Timişoara a învins cu 1-0 la Chiajna, însă a retrogradat în Liga 2 din cauza egalului dintre Juventus Bucureşti şi FC Voluntari.

• 90+1 s s

Schimbare la ACS Poli. Adrian Zaluschi a fost înlocuit de Lucian Oprea.

• 90 fm fm

Şutul lui Artean a ocolit poarta gazdelor.

• 88 fm fm

FC Voluntari a egalat din penalty, 2-2, iar ACS Poli e din nou pe loc retrogradabil.

• 84 fm fm

Veşti excelente pentru timişoreni de la Voluntari, unde Juventus a trecut din nou în avantaj cu FC Voluntari, 2-1, rezultat în urma căruia ACS Poli urcă pe locul 12, de baraj.

• 84 s s

Schimbare la Concordia. Lucian Panait i-a luat locul lui Ronaldo Deaconu, fluierat de suporterii gazdelor.

• 81 s s

Schimbare la ACS Poli. Sebastian Velcotă a intrat în locul lui Cosmin Bîrnoi.

• 79 oc oc

Ocazie ACS Poli! Cosmin Bîrnoi a ratat din poziţie ideală, din careul mic. A fost blocat excelent de Caparco după o gafă a fundaşilor Concordiei, Bărboianu şi Albu.

• 73 cg cg

Dan Bucşa a primit cartonaşul galben.

• 66 cg cg

Cosmin Bîrnoi a primit cartonaşul galben după un fault din spate asupra lui Ştefan Bărboianu.

• 65 s s

Schimbare la ACS Poli. Claudiu Bumba a intrat în locul lui Răzvan Grădinaru.

• 65 oc oc

Ocazie Concordia! Acţiune personală superbă a lui Bawab, care a fost blocat foarte bine de Mădălin Smaranda.

• 57 cg cg

Andrei Artean a primit primul cartonaş galben în minutul în care FC Voluntari a egalat-o pe Juventus, iar ACS Poli Timişoara a revenit pe penultimul loc, retrogradabil.

• 51 fm fm

Şutul lui Bîrnoi nu a prins spaţiul porţii.

• 46 sr2 sr2

A început repriza a doua a partidei de la Chiajna.

• 45 fr1 fr1

Pauză la Chiajna. ACS Poli Timişoara o conduce la pauză pe Concordia, scor 1-0, şi este salvată la acest scor de la retrogradare, în condiţiile în care Juventus Bucureşti o conduce cu 1-0 pe FC Voluntari.

• 41 fm fm

Ocazie ACS Poli! Şutul lui Drăghici a fost respins foarte bine de Caparco.

• 23 g g

Goooool ACS Poli! Andrei Artean a transformat cu emoţii lovitura de la 11 metri. Caparco a atins mingea cu piciorul, însă nu a putut împiedica golul.

• 22 p p

Penalty pentru ACS Poli. Bănăţenii au şansa de a deschide scorul la Chiajna. Zaluschi a obţinut lovitura de la 11 metri după duelul cu Bucşa.

• 12 oc oc

Ocazie Concordia! Situaţie mare de gol a ilfovenilor. Şutul lui Ronaldo Deaconu a fost blocat însă providenţial de Alin Şeroni, din faţa liniei porţii.

• 9 fm fm

Reluarea cu capul a lui Pena a trecut departe de poarta lui Smaranda.

• 5 oc oc

Ocazie ACS Poli! Octavian Drăghici a reluat cu capul fix pe direcţia lui Caparco.