Contra a explicat de ce a ales să plece acum de la Dinamo. ”Am preferat să mă dau la o parte”
18.09.2017, 12:51Cosmin Contra s-a despărțit astăzi de Dinamo, după ce duminică s-a înțeles cu Federația Română de Fotbal pentru a prelua postul de selecționer. Tehnicianul de 41 de ani a susținut o conferință de presă în care le-a mulțumit jucătorilor și conducerii clubului din Ștefan Cel Mare.
![mutu contra](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTcl/MkYwOSUyRjE4JTJGODIyMTg5XzgyMjE4/OV9tdXR1X2NvbnRyYS5qcGcmdz0xMDYw/Jmg9NjM2Jmhhc2g9OTZkZDg2YmMxYmEyNjU3YjY2NGQyNWNmMGMwMDU4ZWI=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Deși avea o clauză de reziliere, Cosmin Contra a ajuns la o înțelegere cu cei din conducerea clubului și a plecat gratis de la Dinamo. Antrenorul le-a făcut o vizită foștilor săi jucători și consideră că a luat decizia corectă, aceea de a pleca în acest moment.
”Azi dimineaţă am fost la echipă. Cunoscând importanţa acestor meciuri, jucătorii ar trebui să nu fie distraşi. De aceea am preferat ca staff-ul meu să pregătească meciul cu Chiajna. De aceea m-am dat la o parte.
Pentru mine a fost mai greu, e un proiect în care am crezut. Chiar dacă eram într-un moment greu, după o înfrângere şi un egal. Dinamo va reveni acolo unde îi e locul, între primele echipe 3-4 echipe ale României”, a declarat Cosmin Contra, la conferința de presă în care și-a anunțat despărțirea de Dinamo.
Contra a preluat-o pe Dinamo la începutul acestui an, când l-a înlocuit pe Ioan Andone. Fostul antrenor al ”câinilor” a reușit să califice echipa în play-off și chiar s-a luptat la titlu până în ultima etapă.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
În vârstă de 41 de ani, Contra a pregătit în cariera sa echipe precum Poli Timișoara, Getafe, echipa de tineret a celor de la Getafe, Fuenlabrada, Petrolul, Alcorcon, Guangzhou R&F și Dinamo.
26 de meciuri a stat Contra pe banca lui Dinamo.
PROGRAMUL CANALELOR DIGI SPORT
Etichete: dinamo , cosmin contra , contra , contra dinamo , plecare contra
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...