"Cred că va fi sold out". Rapidiștii pregătesc un "infern" la derby-ul cu FCSB. Ultima întâlnire a fost în 2015
articol scris de Digi Sport13.08.2021, 16:59
Derby-ul etapei a cincea din Liga 1, Rapid - FCSB, e așteptat cu sufletul la gură de toată lumea, mai ales că ultima confruntare a avut loc în februarie 2015. Cristi Săpunaru, singurul jucător prezent și la ultimul derby, e convins că se va disputa cu casa închisă.
![rapid-1](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTcl/MkYwOSUyRjI1JTJGODI0OTUyXzgyNDk1/Ml9yYXBpZC5qcGcmdz0xMDYwJmg9NjM2/Jmhhc2g9Njc1NTY4MWZiOWUxNzk1OGZlNGFhMDBmZjZhYmMyZTE=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Cristi Săpunaru: "Cred că va fi sold out"
"E un meci important, pe care vrem să-l câştigăm. S-au vândut până acum aproape 30.000 de bilete. Cred că va fi sold out. Este un derby pentru noi. Cred că o să fie foarte frumos, mai ales din punct de vedere al suporterilor", a spus Săpunaru.
În urmă cu șase ani, Steaua - Rapid s-a încheiat cu victoria alb-vișiniilor, scor 0-1, penultimii în clasament la acel moment. Cehul Marcel Gecov a decis cel mai recent derby din Liga 1 între Steaua și Rapid. La finalul acelui sezon, Steaua ieșea campioană, iar Rapid retrograda în liga secundă.
Întrebat ce își amintește de la ultimul derby cu FCSB, Săpunaru a răspuns amuzat: "Că am luat roșu".
Rapid - FCSB | Câte bilete s-au vândut
Giuleștenii au scos la vânzare 38.000 de bilete pentru derby-ul de pe Arena Națională și până vineri dimineața se vânduseră aproximativ 21.000, dintre care 2.300 sunt abonamente.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
"Ne respectăm adversarul, vedem la ora meciului ce se va întâmpla. Mă mulţumesc şi cu 1-0. Nu cred că e important scorul, important e să ne facem treaba în teren şi să câştigăm acest meci.
Nu mă interesează play-off-ul la ora asta, mă interesează meciul care urmează, aş prefera o victorie cu FCSB. După aia vom vedea ce se va întâmpla mai departe. Mult mai mult ar însemna pentru mine o victorie pentru Rapid decât să dau eu gol", a spus Săpunaru.
Biletele la meciul Rapid - FCSB costă între 20 și 55 de lei.
Derby-ul Rapid - FCSB, din etapa a cincea, va fi duminică, de la ora 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.
Etichete: cristian săpunaru , bilete rapid fcsb , rapid - fcab
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![regheprodanca](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDkl/MkYyOCUyRjE1OTE2NjFfMTU5MTY2MV9y/ZWdoZXByb2RhbmNhLnBuZyZ3PTM4MCZo/PTIyOCZoYXNoPTAxNDI5YzMwNzFkMWRiMjRkODE2MmVjNDFjZmZiYTQ2.thumb.jpg)