Rică Răducanu știe cine ar trebui să fie antrenorul Rapidului: ”Să intre puțin în ei”
Costel Gâlcă a recunoscut superioritatea CFR-ului: ”Am fost prea respectuoși cu ei”
gigi becali
FCSB, convinsă: urgentează negocierile pentru atacantul de 1.500.000€
LIVE Stirile Digi Sport

Exclusiv Cristi Balaj, acuzații grave la adresa arbitrajului: “Poți să faci asta doar dacă ți se cere și ai spatele asigurat”

31.10.2022, 16:39

Rapid a învins-o pe CFR Cluj cu 2-1, prin două lovituri de la 11 metri, transformate de Cristi Săpunaru și de Marko Dugandzic, în etapa cu numărul 16 din Liga 1.

balaj
Cristi Balaj / Foto: Captură Digi Sport
  • SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

CFR Cluj acuză arbitrajul din meciul cu Rapid: "Patru faze importante, toate judecate greșit împotriva unei echipe"

În direct la Digi Sport, fostul arbitru internațional Ion Crăciunescu (72 de ani) a precizat că niciunul dintre cele două penalty-uri primite de Rapid nu trebuia acordat.

• Cătălin Popa a dictat primul penalty în minutul 32, după ce a revăzut faza la monitorul VAR, pentru un fault al lui Simone Scuffet asupra lui Kevin Luckassen. Intervenția portarului a fost în mod evident neregulamentară, doar că, în aceeași fază, a existat un fault în atac al atacantului Rapidului asupra lui Yuri Matias.
  • În minutul 68, Marko Dugandzic a căzut în careu după un duel cu Andrei Burcă și Cătălin Popa a arătat imediat punctul cu var. După câteva momente în care centralul a discutat cu arbitrul din camera VAR, Ovidiu Hațegan, decizia a fost menținută.

Președintele CFR-ului, Cristi Balaj (51 de ani), a acuzat anumite interese pentru ca arbitrii să prejudicieze echipa sa.

În direct la Digi Sport, Balaj a prezentat cele patru faze în care arbitrul Cătălin Popa a luat decizii greșite împotriva campioanei României.

"Exact, domnul Varga mi-a transmis să scoatem echipa de pe teren. Penalty-ul și la faza lui Deac, când a scăpat singur spre poartă.

Încerc să-mi păstrez acea notă de imparțialitate când vine vorba de arbitraj. În primul rând, e acea fază în care noi am înscris. Pare o suprapunere între linii la gol. Contează unde pui punctul din care softul să traseze linia care e paralelă cu linia porții.

La faza cu Yuri, apărătorul nostru a făcut o foarfecă regulamentară. În momentul în care a lovit mingea, atacantul a venit din spate și l-a împins pe Yuri. Scuffet a urmărit mingea și, dacă Yuri n-ar fi fost împins, Scuffet s-ar fi ciocnit cu Yuri, nu cu atacantul. Decizia tehnică inițială este lovitură liberă pentru fault în atac.

Al doilea penalty este o fază în care Dugandzic este cel care inițiază ținerea, are o ținere prelungită. La un moment dat, apărătorul pune mâna pe tricoul lui Dugandzic, o ținere mult mai puțin evidentă și mai scurtă. Dugandzic a exagerat, obținând o lovitură de pedeapsă.

Apare faza lui Deac, în minutul 67, când scapă și este faultat. Vorbim despre o situație iminentă de gol, se îndrepta spre poartă și putea să înscrie. Sau Malele putea să primească o pasă. Ca să fiu clar, e cartonaș roșu.

Am încheiat en fanfare. În cele șase minute de prelungiri, sunt mai mult de un minut și 45 de secunde în care mingea a fost în afara terenului de joc. S-a făcut o schimbare, iar arbitrul a oprit jocul înainte să se execute o lovitură de colț. E nepermis pentru un arbitru de asemenea nivel!

În acest sens, vom prezenta imaginile cu argumente, le vom da celor de la CCA. Încerc să fiu cât se poate de pertinent, de elegant, nu vreau să jignesc pe nimeni. Dar să ai patru faze de arbitraj importante într-un meci și pe toate să le judeci greșit împotriva unei echipe... din punctul meu de vedere, fără să am vreo dovadă, fără să spun că arbitrul a fost un interes personal, poți să faci asta doar dacă ți se cere și ai spatele asigurat. Și ești pus într-o situație dificilă", a spus Cristi Balaj, la emisiunea Liga Digi Sport.

VIDEO Rezumatul meciului Rapid - CFR Cluj 2-1

Etichete: liga 1 , rapid , cfr cluj , arbitraj , rapid cfr cluj , cristi balaj , catalin popa

„Nu e bine deloc”. Starea de sănătate a Regelui Charles s-ar fi înrăutățit. Palatul Buckingham actualizează planul pentru funeralii

Starea de sănătate a Regelui Charles, care se luptă cu cancerul, s-ar fi înrăutățit, fiind un motiv...

wanda5
Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii

A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece
Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Dan Șucu intervine ”în negocierile” dintre Rapid și Marius Șumudică. Mesaj pentru Daniel Niculae și Victor Angelescu?
gigi becali

La 64 de ani, Ioan Andone a dezvăluit cum îl cheamă, de fapt: ”Ce să fac?”
ioan-andone
FCSB este la 90 de minute de istorie
Screenshot 2024-04-26 at 16.12.18
Reacția lui Gigi Becali, după ce a auzit că Risto Radunovic e dorit de CFR Cluj
gigibecali5
Exclusiv Marius Lăcătuș a spus de ce ”Șumudică nu ar putea face acum pasul la Rapid”
laca
Plină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic
Transferul lui Florinel Coman în Qatar, în impas! Gigi Becali dezvăluie cum poate cădea mutarea: „Sunt idiot? Nu sunt!"
Steliano Filip, gata de o revenire de pomină în fotbalul românesc
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Anna Lesko și-a arătat picioarele superbe într-o rochie extrem de scurtă, dar a furat toate privirile cu un detaliu inedit
Nike și Adidas, bătute de niște fete fâșnețe: invenția unei companii elvețiene fascinează lumea FOTO
Cum era să-și piardă Sergiu Nicolaescu un picior în „Mihai Viteazul"? „A fost la minute de amputare"
Ce nu ai voie să faci în faţa blocului primăvara. Intenţiile pot fi bune, dar primeşti amendă. Este interzis!
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Florin Prunea a cerut la națională un jucător după Craiova - CFR Cluj 0-1, iar acesta a venit cu replica
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (25.04,2024)

Șase lucruri prin care trece o persoană aflată pe patul de moarte, cu puțin înainte să se stingă. O asistentă a explicat fenomenele stranii
Cum arată cu adevărat o furnică. Fotografia care a cucerit internetul: „E incredibil! Pare un monstru”