Screenshot 2024-02-26 at 22.16.50
Nu e FC Botoșani! Nicolae Dică a numit prima echipă care va retrograda din SuperLigă: ”Are toate șansele”
coman
La pauză, ”Coman a țipat în vestiar și a intrat în toată lumea”. Ce s-a întâmplat după
Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine să pleci!”. Ce a făcut Kopic după ce a văzut scenele din parcare
CS Mioveni CS Mioveni
2 - 0
Chindia Targoviste Chindia Targoviste
Du 05.03.2023 13:00

CS Mioveni - Chindia Târgoviște 2-0. Victorie importantă pentru trupa lui Nicolae Dică

05.03.2023, 14:52

• SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

CS Mioveni s-a impus în fața celor de la Chindia Târgoviște, 2-0, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 29 a Ligii 1.

Gazdele au avut o eficacitate excelentă și au marcat la cele mai mari ocazii pe care și le-au creat.

Oaspeții au început mai bine partida și au ratat mai multe șanse bune de a marca, prin Cooper și Neguț, dar jucătorii lui Toni Petrea nu au fost inspirați la finalizare.

Golul a venit în poarta lui Cătălin Căbuz, atunci când Bogdan Rusu a primit excelent de la Vlad Pop și marcat cu un șut frumos, din prima.

Partea secundă a adus același curs al jocului, dominare a celor de la Chindia și gol al lui CS Mioveni.

Argeșenii au închis tabela în prelungirile partidei, când Lixandru a profitat de un contraatac dus de Ionuț Rădescu și a marcat.

VIDEO REZUMAT CS Mioveni - Chindia Târgoviște 2-0

Mioveni - Chindia Live Video, 13:00, Digi Sport 1 | Argeșenii pot ajunge la 3 puncte de UTA

Argeșenii sunt în continuare pe ultimul loc, dar echipa arată altfel de când a fost preluată de Nicolae Dică. De cealaltă parte, Chindia se află pe locul 11, cu 31 de puncte.

Mioveni se află la al doilea eșec la rând, după 0-3 pe teren propriu cu FC Voluntari, dar Dică nu disperă. Printr-un succes azi, argeșenii se pot apropia la 3 puncte de UTA.

"Am făcut o partidă slabă. În a doua repriză, am schimbat sistemul, ne-am creat câteva ocazii de gol până la golul doi. Apoi am primit și golul doi și a fost greu să mai revenim. În prima repriză n-am pus nicio problemă adversarului!

Asta este, sunt aceiași băieți care în primele cinci etape n-au pierdut. Orice înfrângere e greu de digerat, dar sunt aici ca să ridic moralul băieților. Trebuie să jucăm cum am făcut-o în primele cinci etape. Cred că băieții au înțeles mesajul meu în vestiar.

Trebuie să fim uniți și să ne îndeplinim obiectivul. Nu e ușor, am spus-o de când am venit. Sunt alte echipe care nu câștigă de trei luni, patru luni. Noi nu avem voie să pierdem?

Oricum, nimeni nu ne-a dat nicio șansă de la început. Șansa asta mică pe care o avem, trebuie să ne agățăm de ea și să credem că ne putem îndeplini obiectivul. Băieții mi-au dat încredere, în primele cinci meciuri din acest an am arătat bine spre foarte bine.

Suntem ultima în clasament, nu ne batem la câștigarea campionatului, așa că putem să mai și pierdem. Dar eu le cer jucătorilor să avem încredere și atitudine. Astăzi, în prima repriză, n-am avut atitudine bună, nu am fost agresivi, n-am avut reacție după pierderea mingii", a spus Nicolae Dică, după etapa trecută.

Mioveni - Chindia Live Video, 13:00, Digi Sport 1 | Echipele de start

CS Mioveni: Greab - Sno, Scarlatache, Garutti, Pedroso - Lixandru, Panait - Diallo, Benchaib, Carnat, Krasniqi
Antrenor: : Nicolae Dică

Chindia: Căbuz - Căpușă, Boldor, Orozco, Ad. Ioniță - M. Dulca, Dumitrașcu - Neguț, Vorobjovas, D. Popa - Cooper
Antrenor: Anton Petrea

Stadion: Orășenesc (Mioveni)
Arbitru: Adrian Cojocaru

Ce l-a nemulțumit pe Toni Petrea la arbitraj, după Chindia - U Craiova 1948 0-0: "Uneori se face și exces de zel!"

"A fost un meci de luptă, normal, se întâmplă să intri mai tare, să faci un fault peste limita regulamentului, deși nu cred c-a fost chiar așa. Uneori se face și exces de zel, trebuie lăsat jocul mai liber, că e un sport de contact.

Un meci modest, nu cu realizări foarte multe, dar se poate întâmpla, nu poți juca mereu bine. În ultima vreme am făcut jocuri bune, nu am reușit să acumulăm mai multe puncte, dar asta trebuie să fie deja istorie", a spus Petrea.

• 90+5 fr2
  • 90+3 cg
    Cartonaş galben

Krasniqi este avertizat.

• 90+1 g
    Gol CS Mioveni

O acțiune de contraatac aduce mingea la Rădescu, al cărui șut respins ajunge la Mihai Lixandru, iar mijlocașul înscrie.