Exclusiv ”Dacă-l luați pe Prunea, v-am distrus!”. Răsturnare de situație! ”Petrescu m-a vrut și înaintea lui Balaj”
Exclusiv Ionel Dănciulescu nu s-a abținut după ”U” Cluj - Dinamo 3-3: ”E inadmisibil”

CS Mioveni - FC Voluntari 0-3. Formația lui Dică a suferit pe teren propriu

01.03.2023, 17:58

• SuperLiga: CFR Cluj - Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul - Oțelul, duminică, 15:30, DGS 1

Partida CS Mioveni - FC Voluntari, din runda cu numărul 28 din Liga 1, s-a încheiat cu victoria clară a ilfovenilor, scor 3-0.

CS Mioveni - FC Voluntari 0-3. Trei puncte importante pentru echipa antrenată de Liviu Ciobotariu

Partida a început sub semnul echilibrului, iar fazele periculoase au lipsit. Totuși, în minutul 18, Diallo i-a pasat foarte bine în careu lui Bogdan Rusu, care nu a reușit însă să înscrie.

Ilfovenii au dat replica prin Marcelo Lopes care a centrat din flancul stâng pentru Adam Nemec, însă acesta a fost blocat foarte bine.

Elevii lui Ciobotariu au deschis scorul în minutul 29, când Aliji a pasat în careu pentru finalizarea foarte bună a lui Adam Nemec.

Argeșenii au irosit mai multe ocazii de a restabili egalitatea. Șutul lui Krasniqi din minutul 50 i-a pus mari probleme lui Mihai Popa, care a reușit, însă, să răspundă.

Benchaib a șutat și el puternic în minutul 59, însă a nimerit plasa laterală.

Scorul a devenit 2-0 în minutul 64, când după o respingere greșită a lui Greab, Răduț a marcat simplu cu capul.

Rezultatul final a fost stabilit în minutul 77, când Dumiter a marcat cu un șut puternic expediat din interiorul careului.

VIDEO Rezumatul partidei CS Mioveni - FC Voluntari 0-3

CS Mioveni - FC Voluntari 0-3

Cele două formații s-au întâlnit de trei ori la nivelul primei ligi, iar palmaresul le e net favorabil ilfovenilor, care s-au impus în două rânduri, iar o partidă s-a încheiat la egalitate, golaveraj 7-1. De notat că la toate cele trei jocuri, antrenorul lui FC Voluntari a fost Liviu Ciobotariu.

Dacă CS Mioveni este pe ultima poziție, cu 18 puncte, iar FC Voluntari ocupă locul 12, cu 29 de puncte.

Bogdan Rusu, cu 5 reușite, este golgheterul argeșenilor, în timp ce Vitalie Damașcan este cel mai bun marcator al celor de la Voluntari, cu 7 goluri.

Nicolae Dică și Liviu Ciobotariu s-au duelat de două ori în calitate de antrenori.

• 16.12.2018 - FC Botoșani (Ciobotariu) - FCSB (Dică) 1-3
  • 12.09.2022 - FCSB (Dică) - Voluntari (Ciobotariu) 1-1

CS Mioveni - FC Voluntari | LIVE VIDEO, 16:00, Digi Sport 1. Ilfovenii vin după prima victorie a anului

"Mă bucur că am reușit să spargem gheața după 5 eșecuri consecutive. Vreau să-mi felicit jucătorii pentru victorie, pentru modul în care au luptat.

E adevărat, n-am făcut un joc spectaculos, am fost pragmatici, foarte bine organizați în defensivă, știam că întâlnim o echipă foarte bună, așa că am jucat un 4-5-1 defensiv, am închis bine culoarele.

Am încercat să jucăm mai mult pe contraatac și iată că am reușit să marcăm un gol dintr-o centrare din lateral, unde Nemec a pus presiune pe apărătorii adverși și Rață a fost inspirat pentru a băga mingea în poartă.

E adevărat, o victorie smulsă cu forcepsul, dar pentru noi contează cele trei puncte. Am trecut printr-o situație grea până la această victorie, n-a fost deloc ușor și nu este în continuare", a declarat Ciobotariu, în urma succesului cu Universitatea Craiova.

Gol FC Voluntari

Florea șutează din afara careului, Greab reușește să respingă în lateral, însă Dumiter șutează puternic, fără șansă pentru portarul argeșenilor.