Fotbalistii rapidisti Razvan Constantin Oaida, Sebastian Andrei Borza, Paul Alexandru Iacob,Phillipe Razvan Onea, Alexan
A fost ”Calul Troian”? Un ex-FCSB-ist, cel mai slab jucător al Rapidului din play-off
minge
Echipa etapei a 5-a din play-off-ul și play-out-ul SuperLigii + cine este antrenorul rundei
patriche
Video Scandal în parcare! Ce i-a așteptat pe jucătorii lui Dinamo, după 1-1 cu Voluntari: jandarmii au apărut imediat
LIVE Fotbal Club
CS Mioveni CS Mioveni
1 - 1
Farul Farul
Mi 09.02.2022 17:30

CS Mioveni - Farul Constanța 1-1. Constănțenii nu reușesc să își consolideze poziția în zona de play-off

09.02.2022, 19:30

• SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Partida dintre CS Mioveni și Farul Constanța, din etapa cu numărul 25 din Liga 1, s-a încheiat doar cu o remiză, scor 1-1.

Prima repriză a fost ceva mai spectaculoasă, cu faze frumoase la ambele porți, însă în cea de-a doua parte a meciului, elevii lui Alexandru Pelici au dorit conservarea rezultatului, în timp ce constănțenii nu au mai găsit forța necesară să înscrie.

Prima ocazie majoră a partidei a venit abia în minutul 17, când Ciobanu a preluat balonul într-o poziție bună și a șutat la poartă din afara careului, dar peste poartă.

CS Mioveni a deschis scorul în minutul 20. Scarlatache a trimis cu ușurință în poarta lui Aioani, când a ajuns la un balon lăsat liber în careul constănțenilor, după o lovitură de la colțul terenului.

Elevii lui Alexandru Pelici își puteau majora avantajul în minutul 25, când Raicea l-a surprins pe Aioani ieșit cu mult în afara careului. Totuși, portarul dobrogenilor a reușit să intervină la timp.

Constănțenii au restabilit egalitatea în minutul 38 când Ciobanu i-a pasat lui Adrian Petre în interiorul careului. Acesta a controlat foarte bine balonul și l-a învins cu ușurință pe Ducan.

Cea de-a doua repriză a fost ceva mai săracă în ocazii. Boboc i-a pasat în interiorul careului lui Alexi Pitu, dar acesta a șutat mult peste transversala lui Ducan.

Pe finalul partidei, Adi Petre a mai avut o ocazie importantă când a preluat balonul în interiorul careului și a șutat pe centrul porții. Ducan nu a lipsit de la post și a reușit o intervenție spectaculoasă.

În clasamentul din Liga 1, Farul Constanța rămâne pe locul șase, cu un total de 36 de puncte, la un singur punct în fața echipei de pe locul șapte, Rapid. De cealaltă parte, CS Mioveni ocupă locul 12, cu 27 de puncte.

VIDEO Rezumatul partidei CS Mioveni - Farul Constanța 1-1

CS Mioveni - Farul Constanța, ACUM, Digi Sport 1

CS Mioveni trece printr-o formă foarte bună. Nu a pierdut nicio partidă în ultimele cinci etape: trei egaluri și două victorii! Argeșenii  sunt pe locul 12, după 24 de jocuri, cu 26 de puncte.

De partea cealaltă, Farul Constanța vine după o înfrângere chinuitoare, acasă, cu Chindia Târgoviște, scor 0-1, la capătul unei partide în care a evoluat timp de 60 de minute în inferioritate numerică. Jefte Betancor a fost eliminat după ce l-a lovit pe Paul Iacob.

Constănțenii sunt pe locul 6, cu 35 de puncte, și au neapărată nevoie de victorie pentru a avea liniște în zona de play-off, pentru cel puțin încă o rundă.

În tur, la Constanța, Farul s-a impus cu scorul de 2-1, greu, printr-un gol marcat în minutul 90+2, de Andrei Ciobanu.

Gică Hagi, precaut înaintea partidei cu CS Mioveni!

Managerul echipei Farul Constanţa, Gheorghe Hagi, a declarat, marţi, într-o conferinţă de presă, că CS Mioveni primeşte greu goluri, însă a subliniat că formaţia sa va încerca să se impună şi să îşi adjudece cele trei puncte.

"Este o deplasare dificilă din toate punctele de vedere. Sunt puncte importante puse în joc. Venim după o înfrângere acasă şi ar trebui să ne refacem cât mai repede. Am analizat în aceste trei zile tot ce a fost pentru a fi pregătiţi pentru lupta de a intra în play-off.

Ştim că va fi greu mâine, adversara se apără bine, atacă la fel... e puternică şi la fazele fixe. Este o echipă care primeşte greu goluri, dar noi avem încredere, mergem să ne impunem şi sper să ne întoarcem cu cele trei puncte", a afirmat tehnicianul, citat de Agerpres.

"Acum se joacă din trei în trei zile, trebuie să apelezi la toţi jucătorii din lot. Dar noi suntem conectaţi la aceste partide. E o perioadă în care s-a comprimat totul. Suntem conştienţi că trebuie să ieşim bine din aceste două săptămâni. Nu va fi uşor, însă sperăm să avem opţiuni la fiecare meci", a adăugat Gheorghe Hagi.

Farul Farul
  • 90+4 final
  • 84 s
    Schimbare CS Mioveni

Coșereanu este introdus în locul lui Raicea.

• 81 oc
    Ocazie Farul

Adi Petre șutează periculos din interiorul careului, dar Ducan are o intervenție spectaculoasă și respinge în afara terenului.

• 75 s
    Schimbare Farul

Radaslavescu este introdus în locul lui Pitu.

• 75 s

Moldoveanu este introdus în locul lui Ciobanu.

• 75 s
    Schimbare Șerbănică este introdus în locul lui Burnea.