FOTBAL:ASTRA GIURGIU-STEAUA BUCURESTI, PLAY OFF LIGA 1 ORANGE (16.04.2016)
Un rival nu crede în varianta Marius Șumudică la Rapid: ”Este un subiect închis”
Video I s-a fixat termen limită lui Edi Iordănescu. Selecționerul, obligat să dea un răspuns legat de viitorul său
CS Mioveni CS Mioveni
0 - 2
FC Arges FC Arges
Sb 29.04.2023 14:30

CS Mioveni - FC Argeș 0-2. Trupa lui Bogdan Vintilă obține o victorie vitală, în timp ce gazdele se îndreaptă spre Liga 2

29.04.2023, 16:25

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

"Derby-ul" Argeșului și al ultimelor două locuri, CS Mioveni - FC Argeș, din etapa a șasea a play-out-ului, s-a terminat cu o victorie citală pentru echipa lui Bogdan Argeș Vintilă, care s-a impus cu 2-0.

Meciul a debutat cu un gol marcat repede de Argeș, în minutul 7, prin Calcan. Peste câteva minute, echipa lui Vintilă a avut o dublă ocazie, când Koubemba a nimerit bara, iar Calcan a fost blocat în apropierea liniei porții.

Mioveniul a fost de nerecunoscut, iar până la pauză, FC Argeș a mai avut trei ocazii: bara lui Rizzi, șutul lui Șerban la vinclu și lovitura de cap a lui Turda. Partea secundă s-a desfășurat la fel ca prima, cu Argeșul la conducere.

CS Mioveni - FC Argeș 0-2. Gazdele au avut un gol anulat, după consultarea VAR-ului timp de aproape 5 minute

Garita a avut o ocazie mare, iar apoi tot el a reușit să-l învingă pe portar după câteva minute. Prima ocazie a Mioveniului a venit în minutul 75, când Antal a și marcat, însă golul a fost anulat după consultarea îndelungată a VAR-ului.

La cealaltă poartă, Jobello a scăpat singur, dar a ratat, însă finalul le-a aparținut celor de la Mioveni, care au ratat trei ocazii prin Antal. Astfel, CS Mioveni - FC Argeș s-a terninat 0-2 și argeșenii scapă de penultimul loc, pe care îl predau celor de la UTA. De cealaltă poartă, Mioveniul se îndreaptă spre al doilea eșalon.

VIDEO cu rezumatul meciului CS Mioveni - FC Argeș 0-2:

Derby-ul județului Argeș, CS Mioveni - FC Argeș, este duelul ultimelor clasate din play-out-ul SuperLigii. Meciul e în direct pe Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport.

CS Mioveni - FC Argeș 0-2, ACUM, pe Digi Sport 1. Ambele echipe sunt în criză

CS Mioveni este ultima clasată, cu 17 puncte și cu golaveraj 0-9 în cele cinci meciuri din play-out. FC Argeș ocupă penultimul loc în clasament, cu 17 puncte.

Pe 26 aprilie, Nicolae Dică (42 de ani) a demisionat din funcția de antrenor la CS Mioveni.

În sezonul regulat, FC Argeș a câștigat meciul de la Mioveni, scor 1-0, iar confruntarea din Trivale s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.

CS Mioveni a reuşit doar o victorie în precedentele 12 runde, 2-0 cu Chindia (5 martie 2023), în rest are remize şi șapte înfrângeri.

FC Argeş nu a mai câştigat în deplasare pe prima scenă din 30 octombrie 2022, când s-a impus cu 1-0 la Arad. Au urmat patru rezultate de egalitate şi șase partide pierdute.

CS Mioveni este echipa cu cei mai mulţi jucători utilizaţi pe durata sezonului, 40. FC Argeş s-a bazat pe 38 de fotbalişti, 19 dintre ei fiind străini.

CS Mioveni - FC Argeș, LIVE VIDEO, 14:30, Digi Sport 1. Echipele probabile

Mioveni: Greab – Sno, Garutti, Scarlatache, Pedroso – Panait, Lixandru – Antal, Diallo, Buziuc – Rusu.

Argeș: Micle – Tofan, Dobrosavlevici, Turda, Brendon – Mimito, Njike, Șerban – Calcan, Koumbemba, Rizzi.

Clasamentul din play-out-ul SuperLigii

• 90+8 fr2
    Final repriza 2 CS Mioveni - FC Argeș se termină 0-2.
  • 85 s
    Schimbare FC Arges

Dobrosavlevici intră în locul lui Calcan.

• 80 oc
    Ocazie CS Mioveni

A treia ocazie a lui Antal în câteva minute. Atacantul primește o pasă în careu, dar șutează pe lângă poartă, din poziție centrală.

• 79 oc

Antal șutează din afara careului, dar slab și portarul reține.

• 78 oc

După o centrare de pe dreapta, Antal trimite cu capul, dar prinde Straton.