Exclusiv Marius Croitoru a spus de ce nu a revenit la FCU Craiova
FOTBAL:FC U CRAIOVA-FCSB, CUPA ROMANIEI BETANO (4.12.2023)
Cine va sta pe banca lui FCU Craiova la meciul cu UTA. ”Am vorbit și eu cu jucătorii, dar și Adrian”
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
Mioveni Mioveni
1 - 1
Botoşani Botoşani
Sb 23.10.2021 18:30

CS Mioveni - FC Botoșani 1-1. Final "nebun"! Trei bare, un penalty ratat și gol în minutul 90+1

23.10.2021, 19:23

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

CS Mioveni a fost aproape să de alovitura în meciul cu FC Botoșani, din etapa a 13-a. A condus și a avut șanse uriașe, dar rămâne fără victorie de două luni. Moldovenii au egalat într-un final nebun, cu trei bare și un penalty ratat.

CS Mioveni - FC Botoșani 1-1. Piteștenii au avut două bare, iar moldovenii, una

Botoșaniul a cerut penalty după mai puțin de 3 minute de joc, însă Ovidiu Hațegan nu a acordat nimic. Peste câteva secunde, Sila a ratat o șansă bună, iar Miovenioul a dat replica prin Blănaru și Rusu.

Moldovenii au avut apoi altă șansă prin Jaja și au înheiat prima repriză cu ocazia mare a lui Ongenda. În repriza a doua, Mioveniul a avut o oportunitate bună prin Blănaru, în minutul 55, iar peste alte 5 minute Garutti a deschis scorul.

CS Mioveni - FC Botoșani 1-1. Sila a ratat un penalty pentru Botoșani

Finalul a fost unul de infarct. "Nebunia" a început în minutul 85, când Garutti a nimerit transversala, iar peste două minute, botoșănenii au avut și ei o bară, prin șutul deviat al lui Mateus Santos.

În minutul 88, echipa antrenată de Marius Croitoru a primit penalty, dar portarul a parat șutul lui Sila, care a fost imediat faultat din nou în careu, la aceeași fază. Arbitrul nu a acordat nimic, însă Racovițan a egalat în minutul 90+1.

Mioveniul putea da lovitura la ultima fază a meciului, în minutul 90+5, când lovitura liberă a lui Andrei Cristea a nimerit transversala. CS Mioveni - FC Botoșani s-a terminat 1-1, iar moldovenii bifează a patra remiză consecutivă.

VIDEO cu rezumatul meciului CS Mioveni - FC Botoșani 1-1:

Două formații cu obiective diametral opuse, una luptă pentru evitarea retrogradării, cealaltă pentru un loc de cupe europene, CS Mioveni și FC Botoșani se întâlnesc pe terenul argeșenilor în goana după puncte.

CS Mioveni - FC Botoșani | LIVE VIDEO, ora 17:30, pe Digi Sport 1. Statistici și confruntări directe

Învinsă la scor de neprezentare în etapa precedentă de FCSB, trupa lui Alexandru Pelici caută prima victorie după exact două luni, timp în care a adunat două remize și patru eșecuri, ocupând locul 13 în ierarhia Ligii 1, cu 11 puncte.

De partea cealaltă, FC Botoșani se află pe poziția a cincea, cu 23 de puncte, la șapte lungimi în urma liderului CFR Cluj. În ultimele trei jocuri, elevii lui Marius Croitoru au înregistrat rezultate de egalitate pe linie.

• CS Mioveni și FC Botoșani s-au întâlnit o singură dată, în Cupa României (2015), când moldovenii s-au impus la limtă, 2-1.

Cel mai bun marcator al argeșenilor în acest sezon este Bogdan Rusu, cu trei reușite, în timp ce Hervin Ongenda este golgheterul lui FC Botoșani, de asemenea cu trei goluri.

CS Mioveni - FC Botoșani | LIVE VIDEO, ora 17:30, pe Digi Sport 1. Echipe probabile

• CS Mioveni: Popescu - Garutti, Scarlatache, Burnea - Oancea, Coșereanu, Vereș, Dumitriu, Dat - Cristea, Rusu
  • FC Botoșani: Pap - Braun, Dawa, Racovițan, Dragu - Târcoveanu, Edjouma, Ongenda - Kage, Sila, Petkovski
  • 90+5 fr2

CS Mioveni - FC Botoșani se termină 1-1.

• 90+5 cg cg
    Cartonaş galben Botoşani

Racovițan e avertizat.

• 90+5 oc oc
    Ocazie Mioveni

Andrei Cristea execută o lovitură liberă direct în transversală.

• 90+1 g g
    Gol

Târcoveanu centrează de pe dreapta, iar Racovițan egalează cu o lovitură de cap.

• 90 rp
    Ratare penalty

Sila șutează de la punctul cu var, dar portarul respinge, mingea ajunge tot la Sila, care e faultat de Burnea, dar arbitrul nu mai acordă alt penalty.

• 88 p p
    Penalty

Penalty pentru Botoșani la un duel dintre Florescu și Scarlatache.

• 87 oc oc
    Ocazie Botoşani

O minge respinsă ajunge la Mateus Santos, care trage din afara careului, dar șutul său e deviat ușor și nimerește în transversală.

• 85 oc oc

După o centrare din corner, mingea e prelungită până la Garutti, care nimerește transversala.