Romania v North Macedonia - FIFA World Cup 2022 Qatar Qualifier, Bucharest - 25 Mar 2021
Edi Iordănescu a luat decizia finală în privința lui Florin Tănase
Bucharest, Romania. 08th Apr, 2022. Romania shirt with UEFA Restpect armband during the Womens World Cup Qualifier football match between Romania and Switzerland at Stadum Stadionul Arcul de Triumf in Bucharest, Romania. Daniela Porcelli /SPP Credit: SPP
CS Mioveni CS Mioveni
1 - 1
FCSB FCSB
Sb 19.02.2022 19:55

CS Mioveni - FCSB 1-1. Pas greșit pentru "roș-albaștri" în lupta la titlu. Gazdele au avut și o bară

19.02.2022, 22:00

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

FCSB a făcut doar o remiză pe terenul modestei CS Mioveni. A fost 1-1, într-un meci în care gazdele au avut o bară, iar "roș-albaștrii", două ocazii monumentale.

CS Mioveni - FCSB 1-1. Gazdele au avut o bară

"Roș-albaștrii" au avut un start perfect de meci. După 7 minute, Edjouma a reușit primul său gol pentru FCSB. Ianis Stoica și-a bătut apoi joc de o ocazie, iar la poarta cealaltă, Vereș a șutat slab.

Mioveniul a avut o șansă uriașă în minutul 37, când a nimerit bara, iar peste câteva minute, Buziuc a șutat slab. Gazdele au egalat la ultima fază din prima repriză, prin Balaur, după o bâlbâială în careu.

CS Mioveni - FCSB 1-1. Liderul CFR Cluj se poate distanța în clasament

În repriza secundă, portarul Mioveniului a ieșit la timp în întâmpinarea lui Ianis Stoica, iar apoi Burlacu și Vali Gheorghe nu au putut împinge în poartă o minge pe care scria gol.

În minutul 83, portarul Mioveniului s-a remarcat din nou, la șutul lui Tănase, din apropiere, iar Șerbănică a scos de pe linia porții mingea trimisă de Burlacu.

CS Mioveni - FCSB s-a terminat 1-1, iar roș-albaștrii pot pierde teren față de CFR Cluj, care joacă mâine cu Rapid. Acum sunt 5 puncte între cele două.

Pentru CS Mioveni, acesta este primul punct din cele 6 întâlniri directe cu FCSB.

VIDEO cu rezumatul meciului CS Mioveni - FCSB 1-1:

FCSB joacă în cadrul etapei a 27-a a Ligii 1 înaintea echipei CFR Cluj, marea rivală cu care se află în luptă pentru câştigarea campionatului. Între cele două echipe este o diferenţă de şase puncte în favoarea campioanei en titre, 64 de puncte faţă de 58.

CS Mioveni - FCSB începe la ora 19:55 şi e transmis în direct pe Digi Sport 1.

CFR Cluj va primi vizita Rapidului duminică, de la ora 19:55, iar partida va fi în direct tot pe Digi Sport 1. Toate meciurile din Liga 1 pot fi vizionate de abonaţii Digi Mobil pe aplicaţia Digi Sport şi pe siteul digisport.ro.

• Mioveniul a întâlnit de cinci ori FCSB în Liga 1 şi nu a reuşit să câştige niciun punct.

Mioveni-FCSB, Live Video 19:55, Digi Sport 1

Ultimul duel direct a fost pe 16 octombrie 2020, 3-0 pentru FCSB, echipă pregătită la acea vreme de către Edi Iordănescu. A fost un meci cu multe evenimente, în care Buziuc a fost eliminat în minutul 45, iar primul gol a fost marcat de Tănase, în minutul 56, dintr-un penalty contestat vehement de gazde.

Bucureştenii se prezentau la meci cu o echipă pentru care abia reuşiseră să facă numărul obligatoriu de jucători din cauza epidemiei de COVID-19 care lovise lotul.

Toni Petrea, deranjat de declaraţiile lui Valeriu Iftime. Mioveni-FCSB va fi Live Video pe Digi Sport 1, siteul digisport.ro şi aplicaţia Digi Sport

Valeriu Iftime, patronul celor de la Botoşani a făcut unele declaraţii neelegante despre ce ar face el cu antrenorul Marius Croitoru dacă ar fi la FCSB în locul lui Gigi Becali, respectiv Toni Petrea.

Afirmaţiile lui Iftime l-au derajat pe antrenorul FCSB.

"Să vină aici (n.r. - Marius Croitoru)! Dacă ar fi fost clubul meu... nu mă deranjează, nici nu știam până acum. Fiecare e liber să spună ce dorește. Sunt obișnuit cu chestiile astea, îmi asum.

Probabil că lumea așteaptă mult mai mult de la această echipă. Nu vreau să comentez, încerc să-mi fac treaba cât mai bine. Vreau ca jucătorii să aibă o evoluție cât mai bună și să atragă privirile echipelor mai mari, să se transfere dacă se poate.

Probabil că e dorit scaunul meu. Cred că orice antrenor își dorește să fie aici, în această postură. Fiecare om are filozofia lui, are niște principii, dar probabil că lucrurile s-ar schimba când ar fi o ofertă concretă, în cele mai multe cazuri.

Dacă faceți o comparație între numărul de antrenori cu licența Pro raportat la numărul de echipe, vedeți că e un număr foarte mare de antrenori care n-au serviciu și ar da curs oricărei variante bune.

E o situație grea în fotbalul românesc în momentul de față. Cu echipe care schimbă liniile în timpul campionatului, cu antrenori care pleacă. Aici e o stabilitate care îți dă posibilitatea să îți desfășori munca, sunt norocos din acest punct de vedere. De la Mediaș au plecat o sumedenie de jucători, mi se par lucruri anormale în fotbalul nostru", a spus Toni Petrea, în cadrul unei conferințe de presă.

• Meciul CS Mioveni – FCSB e programat sâmbătă, 19 februarie, de la ora 19:55, în direct pe Digi Sport 1.

Răspuns pentru selecţionerul Edi Iordănescu legat de postul pe care l-ar vrea pe Florin Tănase

Selecţionerul Edi Iordănescu a vorbit la un moment dat despre faptul că pe Tănase l-ar vrea folosit mai des la FCSB pe postul de atacant, lăsând de înţeles că acolo l-ar folosi şi el în echipa naţională.

Eu țin cont de ce trebuie să facem noi aici, mă interesează să câștigăm meciurile noastre. Avem un drum de urmat, trebuie să ne apropiem de primul loc. Restul, nu vreau să discut despre echipa națională.

Avem vreo trei-patru variante de atacant. Ianis Stoica, Dumiter, Keșeru, Burlacu, Tănase. Vom vedea, în funcție de adversar, starea terenului. Sunt mai multe criterii pe care le luăm în calcul.

Cu Tănase, au tot fost discuții. Până când vedeam ceva negru pe alb, nu mi-am făcut nicio grijă că va pleca. Cred că el e un jucător matur, inteligent, care nu cred că poate fi afectat atât de mult de anumite discuții.

N-am avut emoții în privința randamentului său în această perioadă. Este foarte profesionist la antrenamente. El era conștient că, chiar dacă va pleca, trebuie să fie pregătit. Din acest motiv, se pregătea foarte bine, randamentul lui n-a scăzut”, a mai spus Anton Petrea, la conferința de presă oficială, care a avut loc înaintea meciului CS Mioveni - FCSB.

Ocazie FCSB

Octavian Popescu pasează superb, cu exteriorul, pentru Tănase, care șutează din apropiere, portarul respinge de la rădăcina barei, Burlacu vine din spate și trage, dar Șerbănică scoate din fața liniei porții.