FOTBAL:CSMS IASI-STEAUA BUCURESTI, LIGA 1 (28.05.2015)
Video Gigi Becali, așteptat de jucătorii de la FCSB să sărbătorească titlul pe stadion: ”Ne-am bucura”
Decizie radicală! Adrian Mititelu a făcut anunțul, după ce Gigi Becali ar fi decis să-l transfere pe Juan Bauza
Foto 167.000.000€ costă noua ”bijuterie” din România, care urmează să fie aprobată prin Hotărâre de Guvern: noile detalii
CS Mioveni CS Mioveni
1 - 1
FCSB FCSB
Sb 06.08.2022 19:00

CS Mioveni - FCSB 1-1. Târnovanu, salvatorul roș-albaștrilor! Ocazii uriașe irosite de argeșeni

06.08.2022, 20:56

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

FCSB a reușit doar o remiză pe terenul celor de la CS Mioveni, scor 1-1, în etapa a patra din Liga 1. Chiar dacă roș-albaștrii s-au întărit în ultima perioadă, elevii lui Dică s-au chinuit pe terenul argeșenilor și au forțat o remiză doar grație lui Târnovanu.

În urma acestui rezultat, FCSB este pe locul 11 în clasament, cu doar trei puncte, în timp ce CS Mioveni este ultima în clasament, cu un singur punct.

Argeșenii au făcut prima faza periculoasă a partidei. Coșereanu a centrat de la corner în minutul 11, iar Burnea a trimis periculos cu capul spre poarta lui Târnovanu.

Noul căpitan al FCSB-ului, Octavian Popescu a expediat un voleu puternic din interiorul careului, dar Iustin Popescu a reușit să îndepărteze pericolul.

Ianis Stoica a ajuns într-o situație de unu la unu cu Iustin Popescu, dar portarul argeșenilor nu a avut probleme.

Elevii lui Pelici au deschis scorul în minutul 26, după ce Pop a reușit să treacă de Ovidiu Popescu după o accidentare suferită de jucătorul de la FCSB, și a centrat în careu. Balonul a ajuns la Balaur care a șutat puternic. Balonul a fost deviat și a intrat în poarta lui Târnovanu.

Ianis Stoica a mai irosit o șansă importantă de gol în minutul 31, după ce a trimis cu capul peste poarta lui Popescu.

Miculescu putea restabili egalitatea în minutul 56, după ce a trimis cu capul la o centrare a lui Haruț. Iustin Popescu a reușit să rețină, iar scorul a rămas neschimbat.

Darius Olaru a șutat puternic în minutul 66 la poarta argeșenilor, dar balonul a fost respins de Iustin Popescu.

Cordea a reușit să marcheze câteva minute mai târziu, dar golul său a fost anulat pe motiv de ofsaid. Egalitatea a fost restabilită în minutul 79 de David Miculescu. Fotbalistul transferat de la UTA Arad a marcat cu capul după o centrare a lui Darius Olaru.

Finalul de meci le-a aparținut celor de la CS Mioveni. Argeșenii au avut două ocazii uriașe, prin Oancea și Cierpka, însă Târnovanu i-a salvat de fiecare dată pe roș-albaștri.

VIDEO Rezumatul partidei CS Mioveni - FCSB 1-1

FCSB a transferat cinci jucători săptămâna aceasta (Miculescu, Rusu, Radaslavescu, Boboc și Dulca, dar a și pierdut doi fotbaliști importanți, ambii accidentați, Coman și Radunovic, astfel că lotul continuă să fie unul destul de fragil pentru o formație care luptă, momentan, pe două fronturi, Liga 1 și Conference League.

În plus, nici Bogdan Rusu nu va putea evolua în meciul de diseară. În momentul în care au realizat transferul, oficialii argeșenilor l-au rugat pe Becali ca jucătorul să nu evolueze în meciul direct. ”Nu are nicio clauză, dar dacă așa am promis, ne vom ține de cuvânt. Rusu nu va juca la Mioveni”, a spus Dică, la conferința de presă de vineri.

Lista indisponibililor pentru acest meci este completată de alte accidentări, mai grave, de durată: Ionuț Panțîru, Andrei Dumiter și Iulian Cristea.

Dintre cei patru jucători legitimați vineri, Boboc ar avea cele mai mari șanse de a juca din primul minut. Pentru că este polivalent, Boboc poate reprezenta o soluție pentru flancul stâng, unde a mai jucat și la Viitorul, actuala Farul.

Ar fi un bun prilej pentru a se cunoaște mai bine cu noii colegi, dar și de a se familiariza cu postul. Dacă Radunovic nu va fi recuperat în timp util, atunci el va evolua sigur în returul cu slovacii, de la Dunajska Streda de pe Arena Națională, de joia viitoare, 20:30, LIVE TEXT pe digisport.ro.

CS Mioveni - FCSB, 19:00, Digi Sport 1 | Echipele probabile

Două puncte a acumulat gruparea roș-albastră până acum în campionat, în trei partide, astfel că deplasarea de la Mioveni nu va fi tratată ”la și altele” de către staff-ul tehnic. FCSB nu-și poate permite să mai facă pași greșiți în condițiile în care deja CFR Cluj are un avans de patru puncte în clasament.

CS Mioveni: F. Croitoru - I. Balaur, Scarlatache, Garutti - Oancea, Panait, Vereș, Coșereanu - Buziuc, Blănaru, Cr. Dumitru
Antrenor: Alexandru Pelici

FCSB: Târnovanu - Ov. Popescu, Dawa, Tamm, Boboc - Edjouma, Olaru - Cordea, Oct. Popescu, Miculescu - I. Stoica
Antrenor: Nicolae Dică

CS Mioveni - FCSB, 19:00, Digi Sport 1 | Cine va purta banderola de căpitan după accidentarea lui Florinel Coman

Florinel Coman (24 de ani) a suferit o ruptură musculară în meciul cu Dunajska Streda și va sta departe de gazon aproximativ o lună și jumătate.

După plecarea lui Florin Tănase (27 de ani) la Al Jazira, Florinel Coman a fost desemnat căpitanul echipei. În lipsa lui, banderola va fi purtată de Octavian Popescu (19 ani).

"Octavian Popescu este al doilea și Olaru este al treilea. Dacă nu va fi niciunul dintre ei mă gândesc pe cine voi pune. Dacă i-am dat banderola, înseamnă că e pregătit. Tot pe Tănase l-am numit și eu căpitan când am fost data trecută aici", a spus Nicolae Dică.

În această vară, Octavian Popescu a preluat și tricoul cu numărul 10 la FCSB, după plecarea lui Florin Tănase.

Cine îl înlocuiește pe Florinel Coman la FCSB

Una dintre soluțiile de înlocuire a lui Florinel Coman și, foarte probabil, cea la care se va apela, este trecerea în bandă a lui Octavian Popescu, pe care Nicolae Dică voia să-l folosească în spatele vârfului în sistemul 4-2-3-1 pe care l-a implementat de la revenirea la FCSB.

Trecerea lui Octavian Popescu în banda stângă este sinonimă cu urcarea lui Darius Olaru în spatele vârfului sau cu folosirea pe postul de ”număr 10” a lui David Miculescu. Prima variantă este, aproape sigur, cea la care se va apela în returul cu Dunajska Streda, când Andrei Cordea nu va putea juca și David Miculescu va trebui folosit în dreapta.

Un alt fotbalist care poate apărea în stânga în locul lui Florinel Coman este Ianis Stoica. Mijlocașul de 19 ani a mai jucat în bandă, însă Nicolae Dică a făcut clar faptul că, în viziunea sa, Ianis Stoica este atacant central.

FCSB FCSB
  • 90+6 final
  • 90+5 oc
    Ocazie CS Mioveni

Târnovanu i-a salvat pe roș-albaștri pentru a doua oară la șutul lui Cierpka.

• 90+4 oc

Antal îi pasează foarte bine lui Oancea care șutează, dar Târnovanu are o intervenție perfectă și păstrează scorul intact.

• 89 oc

După un contraatac al argeșenilor, Buziuc pasează în fața porții, dar Cierpka ratează execuția.

• 80 s
    Schimbare FCSB

Boboc este înlocuit cu Radaslavescu.

• 79 g
    Gol FCSB

David Miculescu înscrie primul gol în tricoul roș-albaștrilor, cu capul, după o centrare perfectă pe bara a doua a lui Darius Olaru.