Screenshot 2024-02-26 at 22.16.50
Nu e FC Botoșani! Nicolae Dică a numit prima echipă care va retrograda din SuperLigă: ”Are toate șansele”
coman
La pauză, ”Coman a țipat în vestiar și a intrat în toată lumea”. Ce s-a întâmplat după

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

CS Mioveni s-a impus cu scorul de 1-0 în fața celor de la Petrolul Ploiești, în etapa cu numărul 22 din Liga 1, după un gol marcat de Bogdan Rusu, dar și cu faze controversate de arbitraj.

Argeșenii au început mai bine partida contra ploieștenilor, iar după doar 10 minute, Bogdan Rusu, proaspăt revenit de la FCSB, a deschis scorul cu un șut din prima.

CS Mioveni - Petrolul 1-0. Rusu a înscris după revenirea de la FCSB

Ploieștenii au încercat să dea replica prin lovitura de cap a lui Seto care s-a înălțat foarte bine la centrarea lui Grozav. Mario Bratu a irosit și el o șansă importantă câteva minute mai târziu când a trimis peste poartă.

Liviu Antal a trecut pe lângă gol în minutul 20, când a șutat puțin pe lângă poartă, din pasa lui Benchaib.

Budescu putea restabili egalitatea în minutul 25, însă a ratat cu puțin spațiul porții. În minutul 33, Mathaus a trimis periculos cu capul, însă Sno a reușit să respingă de pe linia porții. Pe finalul primei reprize, Budescu a avut o intervenție perioculoasă asupra lui Sno, dar centralul Rareș Vidican a scos doar cartonașul galben.

După pauză, ploieștenii puteau înscrie în minutul 64, când Grozav nu a reușit să ajungă la pasa excelentă a lui Budescu. Irobiso a ratat și el în minutul 72.

O altă fază controversată a avut loc în minutul 80, când Moldoveanu a fost ținut în careu de Burnea, însă după ce a mers la monitorul VAR, Vidican a lăsat jocul să continue.

Pe final, ploieștenii au trimis balonul în poarta lui Greab, dar reușita a fost anulată pe motiv de ofsaid.

VIDEO Rezumatul partidei CS Mioveni - Petrolul 1-0

CS Mioveni - Petrolul 1-0

Dică are nevoie maximă de "oxigen" pentru a demonstra că infuziile financiare și umane decise după instalarea sa se susțin. "Eu, în nebunia mea, sunt sigur că pot să salvez această echipă", declara fostul antrenor principal de la FCSB după primele mutări realizate la solicitarea sa și plata mai multor restanțe financiare.

La jocul din tur dintre Petrolul și Mioveni a fost 0-0, iar partida respectivă reprezenta debutul lui Flavius Stoican la Mioveni.

De asemenea, Nae Constantin poate demonstra că rezultatele foarte bune din prima parte a campionatului, în ciuda situației financiare dificile de la club, nu au fost întâmplătoare. Mai ales că înfrângerea celor de la Sepsi le oferă o șansă în plus la calificarea în play-off și asigurarea liniștii până la finalul sezonului.

• O victorie a Petrolului ar urca echipa pe locul 6, de play-off, cu 33 de puncte, unul peste Sepsi și la șapte distanță de FC Voluntari.

• CS Mioveni-Petrolul, este programat la ora 17:00 și va putea fi urmărit pe Digi Sport 1. De asemenea, abonații RCS-RDS pot viziona jocul pe aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro

• 90+9 final
    Final meci
  • 90+8 fm
    Fază meci

Grozav îl învinge pe Greab cu o lovitură de cap, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid.