Costel Gâlcă a recunoscut superioritatea CFR-ului: ”Am fost prea respectuoși cu ei”
CFR Cluj v Universitatea Craiova - Romania Liga 1, Cluj-Napoca - 20 Sep 2021
Ioan Varga vrea la CFR Cluj un fotbalist de la FCSB. Dan Petrescu și-ar fi dat acordul
adrian mutu
Video Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
0 - 0
Sb 31.03.2018 21:45

Craiova - CFR Cluj 0-0. După remiza din derby-ul etapei, FCSB poate urca pe primul loc în Liga 1

31.03.2018, 22:45

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

CS Universitatea Craiova și CFR Cluj au încheiat la egalitate duelul din etapa a 3-a a play-off-ului Ligii 1, scor 0-0. În urma acestui rezultat, FCSB are șansa de a urca pe primul loc în clasament, dacă va obține o victorie în meciul cu CSM Poli Iași, programat duminică, 1 aprilie, la ora 20:45, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 și LIVE VIDEO&TEXT pe www.digisport.ro și m.digisport.ro.

Meciul din Bănie a fost precedat de un minut de reculegere în memoria lui Nicolae Tilihoi, fostul fundaș al Craiovei Maxima, decedat în urmă cu o săptămână.

Dan Petrescu și-a ispășit a doua etapă de suspendare și a urmărit din lojă partida în care Hoban a avut cea mai mare ocazie a primei reprize. Șutul puternic trimis cu stângul de mijlocașul la închidere al ardelenilor a fost respins excelent de portarul gazdelor, Mitrovic.

Nici Deac n-a reușit să-l învingă pe Mitrovic după pauză (68), iar Dan Petrescu n-a mai suportat tensiunea în lojă. Fanii olteni au așteptat 74 de minute pentru a vedea o ocazie a favoriților. Mitriță l-a întins serios pe Vâtcă.

Fostul stelist Gardoș a debutat la CS Universitatea Craiova în ultimele 10 minute, în locul accidentatului Kelic. Derby-ul de la Craiova s-a încheiat, însă, fără goluri.

VIDEO Rezumatul meciului CS Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-0

• 90+3 fr2

Fluier final. CS Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-0.

• 90 fm

De la margine se arată două minute de prelungire.

• 89 fm fm

Minge lungă trimisă de Mitriță pentru Băluță, dar decarul Craiovei a fost prins între doi fundași adverși, iar Boli a reușit să lovească mingea cu capul și portarul Vâtcă a prins-o, în cele din urmă.

• 87 s s

Ultima schimbare și la CFR: iese Omrani și intră Țucudean.

• 83 cg cg

Cartonaș galben și pentru Martic, pentru un fault din spate asupra lui Ioniță, la 40 de metri de poarta CFR-ului. La fel ca la faza precedentă, jucătorul Craiovei a oprit un contraatac al ardelenilor.

• 82 cg cg

Cartonaș galben primit de Culio, pentru ținere evidentă asupra lui Băluță, la 40 de metri de propria poartă, prin care a oprit un contraatac oltean care putea deveni foarte periculos.

• 81 oc oc

Ocazie pentru Craiova! Zlatinski a șutat de la mare distanță,cu pământul, dar Vâtcă a fost atent și a reținut mingea cu siguranță.

• 80 s s

Ultima schimbare la gazde. Kelic s-a accidentat și nu mai poate continua. Este înlocuit cu Florin Gardoș, aflat la debutul în tricoul Craiovei.

• 76 s s

A doua schimbare la Craiova: iese Andre Santos și intră Alexandru Mateiu.

• 74 oc oc

Ocazie pentru Craiova! Mitriță a primit la 20 de metri, a preluat excelent și a pivotat fulgerător, apoi a șutat bine, cu pământul, la colțul lung, dar portarul Vâtcă a plonjat și a respins în corner.

• 73 s s

Prima schimbare la Craiova: iese Gustavo și intră Glavina.

• 70 s s

A doua schimbare la CFR: iese Damian Djokovic și intră Alexandru Ioniță.

• 68 oc oc

Ocazie pentru CFR Cluj! Deac a șutat din prima, din interiorul careului, dar pe direcția portarului Mitrovic, care a respins în față, dar Djokovic se afla în ofsaid și nu a putut urmări mingea.

• 60 oc oc

Ocazie pentru CFR Cluj! Ardelenii au presat în preajma careului oltean și mingea a ajuns la circa 20 de metri, la Hoban, care în ciuda faptului că era incomodat de un adversar a reușit să reia cu o execuție interesantă, însă a trimis alături de poartă.

• 58 s s

Schimbare la CFR Cluj: iese Păun și intră Costache.

• 55 fm fm

Mitriță a pătruns pe stânga în careul CFR-ului și a căutat o poziție de șut, dar a fost deposedat în ultimul moment de Boli.

• 48 fm fm

Culio șutează de la distanță, dar pe lângă poarta lui Mitrovic.

Începutul reprizei secunde.

Fluier de pauză în Bănie, acolo unde CS Universitatea Craiova și CFR Cluj se află la egalitate, scor 0-0.

• 44 fm fm

Craiova cere penalty! Băluță a primit în careul CFR-ului și a încercat să își facă mingea pe lângă Boli, dar apărătorul a fost lovit de balon în cotul stâng. Faza s-a petrecut din scurt și arbitrul Marius Avram a lăsat jocul să continue, socotind că nu se impunea acordarea unei lovituri de la 11 metri în favoarea oltenilor.

• 42 fm

Oltenii presează în această perioadă, în timp ce clujenii încearcă să lovească pe contraatac. Ambele apărări sunt atente, iar CFR respinge sistematic centrările trimise de pe dreapta de Martic.

• 36 oc oc

Ocazie pentru CFR Cluj! Hoban a șutat foarte puternic, cu stângul, de la circa 25 de metri, dar portarul Mitrovic a fost atent și a reușit să respingă în lateral. A fost cea mai mare ocazie de până acum.

• 31 fm fm

Mitriță a executat interesant un corner de pe stânga. I-a trimis lung lui Popa, dar acestuia nu i-a reușit voleul de la 20 de metri.

• 26 cg cg

Cartonaș galben pentru Andre Santos, după o intrare tare asupra lui Omrani, la mijlocul terenului.

• 25 fm fm

Centrare periculoasă trimisă de Martic de pe dreapta, dar apărătorii CFR-ului au respins în ultimul moment.

• 23 fm fm

Craiova a echilibrat jocul în ultimele minute și este tot mai prezentă în jumătatea de teren a ardelenilor.

• 18 fm fm

Șut de la distanță trimis de Mitriță, dar mingea trece alături de poarta lui Vâtcă, titularizat în locul accidentatului Arlauskis.

• 17 fm fm

Guustavo pătrunde în careul CFR-ului, dar este deposedat în ultimul momkent.

• 14 fm fm

CFR Cluj a petrecut minute bune în preajma careului oltean, dar fără a reuși să și trimită vreun șut la poartă. Dominația oaspeților s-a oprit în momentul în care Omrani a primit mingea în ofsaid, în careul Craiovei.

• 8 fm fm

Omrani a șutat în zid, din lovitura liberă care a rezultat la faza anterioară.

• 7 cg cg

Kelic încasează primul cartonaș galben al meciului, din cauza unui fault comis în fața propriului careu asupra lui Omrani, fără minge, în momentul în care francezul încerca să se demarce pentru a profita de o minge centrată de pe dreapta de Ciprian Deac. Infracțiunea a fost semnalată de arbitrul asistent de pe acea parte.

• 5 fm

Start încins de meci în Bănie, acolo unde jucătorii ambelor echipe joacă tare fiecare minge, încă din start. Clujenii folosesc un pressing avansat și oltenii ies cu mare greutate din propria jumătate. Jocul a fost fragmentat în aceste prime minute.

Fluier de start al meciului dintre CS Universitatea Craiova și CFR Cluj, din etapa a 3-a a play-off-ului Ligii 1.

• 0 fm

Înaintea meciului, s-a ținut un moment de reculegere în amintirea lui Nicolae Tilihoi, fostul mare jucător al Craiovei Maxima, decedat în urmă cu o săptămână.