FOTBAL: FC UNIVERSITATEA CLUJ - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (24.04.2024)
Video ”U” Cluj - Poli Iași 1-0. ”Șepcile Roșii” urcă pe locul doi în play-out, moldovenii rămân pe poziție de baraj
Luca Mihai / Foto: captură Facebook -@catalin sarmașan
Exclusiv ”Nu îmi aduc aminte ce s-a întâmplat. Am plâns”. Luca Mihai a vorbit despre accidentarea horror suferită
Reacția suporterilor steliști, după decizia CNA
Digi Sport Special
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
4 - 1
Politehnica Iași Politehnica Iași
Sb 14.04.2018 21:45

CS U Craiova - CSM Poli Iași 4-1. Mitriță, hat-trick, la cea mai clară victorie a oltenilor din sezon

14.04.2018, 20:27

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

CS U Craiova a obţinut prima victorie după o lună: fără căpitanul Băluţă, pedepsit de Mangia, Alexandru Mitriţă a strălucit cu CSM Poli Iaşi şi a reuşit hat-trickul. Oaspeţii au cerut penalty în minutul 5, însă arbitrul a lăsat jocul să continue. Mitriţă a deschis scorul în minutul 18. Glavina a ratat o ocazie uriaşă pentru ca acelaşi Mitriţă să marcheze din nou în prelungirile reprizei. Glavina a mai irosit o şansă bună în minutul 52. Trei minute mai târziu, Craiova a primit penalty, iar Mitriţă a punctat şi de la unsprezece metri.

”A fost un meci foarte bun, de care aveam nevoie după ce în ultimele trei partide am avut evoluții mai puțin reușite. Am văzut jucători cu atitudine, care au jucat pentru echipa și asta contează cel mai mult”, a spus Devis Mangia, după meci. Danale a reuşit golul de onoare pentru CSM Poli Iaşi, echipă care a pierdut toate meciurile disputate până acum în play-off.

Flavius Stoican, tehnicianul moldovenilor, a spus că din punctul său de vedere meciul a fost echilibrat, dar că pe teren s-a aflat Mitriță, care a făcut diferența. ”A fost un meci echilibrat, dar, în schimb, ei au un jucător minunat și mă refer la Mitriță, un jucător care face diferența”, a replicat Stoican.

Craiova a închis scorul la 4-1, după golul marcat de Dimitrov, în minutul 90+1, care l-a surprins până și pe Mangia. Tehnicianul, care nu era atent la fază și care aștepta finalul, se delecta cu o gură de apă când Dimitrov a marcat din centrarea lui Briceag. Italianul a făcut o grimasă sugestivă, de parcă nu-i venea să creadă că elevii săi marchează din fiecare poziție. În concluzie, CS U Craiova a rămas pe locul 3 în play-off.

• 90+3 fr2 fr2

FINAL! CS U CRAIOVA - CSM Iași 4-1

• 90+1 g g

GOOOOOL CS U CRAIOVA: 4-1, DIMITROV! Mijlocașul dreapta a finalizat cu capul, din 6 metri, pe colțul scurt, după o centrare foarte bună a lui Briceag de pe stânga.

• 90 oc oc

OCAZIE CSM IAȘI! Sin a șutat pe colțul scurt, din interiorul careului, lateral dreapta, dar Calancea a fost la post.

• 89 s s

ULTIMA SCHIMBARE CS U CRAIOVA! A ieșit Bărbuț, a intrat BRICEAG

• 88 cg cg

CARTONAȘ GALBEN BĂRBUȚ!

• 77 cg cg

CARTONAȘ GALBEN BURLACU! Mijlocașul a fost sancționat pentru un fault comis asupra lui Qaka

• 76 s s

ULTIMA SCHIMBARE CSM IAȘI! A ieșit Platini, a intrat JO

• 72 g g

GOOOOOL CSM IAȘI: 3-1, DANALE! Tânărul fotbalist a profitat de o gafă a lui Calancea și a trimis în poarta goală. Faza a plecat de la o centrare pentru Platini, de la Jo, portarul oltenilor a ieșit să respingă, dar a lovit greșit mingea.

• 65 s s

A DOUA SCHIMBARE CSM IAȘI! A ieșit Gavrilă, a intrat DANALE

• 63 oc oc

OCAZIE CS U CRAIOVA! Cristea a încercat un gol de efect, cu un lob peste Calancea, dar Tiago, cu un ultim efort a respins pe spate cu piciorul de pe linia porții.

• 62 cg cg

CARTONAȘ GALBEN BANCU! Mijlocașul a fost sancționat pentru un fault asupra lui Sin

• 58 s s

A DOUA SCHIMBARE CRAIOVA! A ieșit Glavina, a intrat BURLACU

• 56 gp gp

GOOOOOL CS U CRAIOVA: 3-0, MITRIȚĂ! Mijlocașul oltenilor ”l-a făcut” din fentă pe Koșelev și a marcat în stânga acestuia reușind hattrick-ul

• 55 p p

PENALTY CRAIOVA! Fază de toată frumusețea a oltenilor, pe traseul Glavina, Bancu, Mitriță, ultimul a încercat să finalizeze după un dribling al portarului, dar goalkeeperul l-a faultat și Petrescu a dictat 11 metri.

• 52 oc oc

OCAZIE CRAIOVA! Glavina, dintr-o poziție ideală, a șutat spre colțul lung, milimetric pe lângă bara din stânga porții lui Koșelev

• 51 cg cg

CARTONAȘ GALBEN SIN! Fotbalistul moldovenilor a fost sancționat pentru un fault dur asupra lui Mitriță

• 49 fm fm

Mitriță și-a încercat șansa cu un șut de la distanță, dar imprecis, astfel că Koșelev nu a avut nicio emoție.

PRIMA SCHIMBARE CSM IAȘI! A ieșit Kizito, a intrat ANDREI CRISTEA

PRIMA SCHIMBARE CS U CRAIOVA! A ieșit Popa, a intrat SCRECIU

• 46 sr2 sr2

A început repriza a doua!

PAUZĂ!

• 45+1 g g

GOOOOOL CS U Craiova: 2-0, MITRIȚĂ! Dimitrov, bine plecat pe dreapta, a intrat în careu, a ajuns până aproape de linia de aut, după care a dat o pasă în spate spre Mitriță iar acesta din urmă a șutat, cam de la 11 metri, din prima, sub transversală.

• 41 oc oc

OCAZIE MARE CRAIOVA! Glavina, bine deschis la marginea careului de o pasă a lui Mitriță, a intrat în careu, singur cu Koselev, după care a încercat o finalizare la colțul lung, cu efect, însă portarul moldovenilor a deviat excelent în corner.

• 28 cg cg

CARTONAȘ GALBEN KOSELEV! Portarul moldovenilor s-a complicat de unul singur la o fază banală. Mai întâi l-a driblat, în stil brazilian, pe Mitriță, după care a întârziat să degajeze iar olteanul a revenit și i-a ”furat” mingea. Koselev, disperat, a făcut tot ce a ținut de el să rezolve greșeala, cei doi au ieșit din careu, și până la urmă portarul a faultat.

• 25 cg cg

CARTONAȘ GALBEN QAKA! Mijlocașul a fost sancționat pentru o intrare dură asupra lui Qaka

• 21 cg cg

CARTONAȘ GALBEN FRĂSINESCU!

• 18 g g

GOOOOOL CSU Craiova: 1-0, MITRIȚĂ! Mijlocașul oltenilor, după ce a primit o pasă la marginea careului de 16 metri, a șutat spre poartă. Mingea a fost deviată de Frăsinescu și s-a dus în stânga lui Koselev.

• 17 cg cg

• 11 oc oc

OCAZIE CRAIOVA! Bărbuț a reluat din voleu, cam de la 11 metri, puțin pe lângă bara din stânga porții lui Koselev

• 5 oc oc

CSMS IAȘI PUTEA PRIMI PENALTY! Sin, ajuns în poziție de centrare, în careul de 16 metri al oltenilor, a încercat o pasă dar mingea l-a lovit în cot pe Tiago, dar Radu Petrescu, arbitrul partidei, a făcut semn ca meciul să continue.

• 3 fm fm

Glavina, bine lansat la marginea careului de 16 metri, a intrat în careu, dar Frăsinescu l-a blocat la timp și a acordat corner.

• 2 fm fm

Prima acțiune de atac a oltenilor, Mitriță a centrat bine de pe stânga pe dreapta, Dimitrov a preluat perfect, după care a pasat spre Glavina, dar acesta a reluat slab.

• 1 sr1 sr1

A început partida din Bănie! Lovitura de start le-a aparținut oltenilor

• 0

În cel mai recent meci dintre cele două formații, Craiova s-a impus la Iași cu 2-1