Foto Ce banner a apărut în tribune înainte de derby-ul FCSB - Farul Constanța de pe Arena Națională
Fotbalistii rapidisti Razvan Constantin Oaida, Sebastian Andrei Borza, Paul Alexandru Iacob,Phillipe Razvan Onea, Alexan
A fost ”Calul Troian”? Un ex-FCSB-ist, cel mai slab jucător al Rapidului din play-off
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
Politehnica Iași Politehnica Iași
1 - 2
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Du 20.05.2018 21:45

Poli Iași - Craiova 1-2. Băluță și Mateiu au semnat revenirea oltenilor, care au prins podiumul în ultima etapă

20.05.2018, 22:51

• SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

CS Universitatea Craiova a câștigat cu 2-1 pe terenul lui CSM Poli Iași în ultima etapă a sezonului din Liga 1. Pentru ieșeni a punctat Kizito (16), în timp ce reușitele oaspeților au fost semnate de Mateiu (28) și Băluță (35).

La Iaşi, Craiova a început la fel de prost ca în ultimele 4 etape, în care a obţinut doar o remiză şi a pierdut de 3 ori. Kizito a deschis scorul pe stadionul Emil Alexandrescu (16). Oltenii şi-au revenit după aproape 30 de minute de joc. Bancu l-a servit perfect pe Mateiu, care şi-a trecut în cont prima şi singura reuşită din acest sezon (28). Tot Bancu i-a pasat şi lui Băluţă, care i-a adus pe oaspeţi în avantaj în minutul 35. Finalul primei reprize a fost cu emoţii pentru moldoveni. Cioinac s-a izbit de Glavina şi a fost luat cu ambulanţa de pe teren.

Bara s-a opus celui de-al doilea gol al lui Băluţă (58), apoi decarul alb-albaştrilor a ratat singur cu portarul (77). S-a terminat 2-1 pentru olteni, care şi-au asigurat prezenţa în preliminariile Europa League.

Universitatea Craiova joacă duminică împotriva lui Hermannstadt cu trofeul pe masă. Finala Cupei României va fi de la ora 21:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1 și LIVE VIDEO&TEXT pe www.digisport.ro și m.digisport.ro.

VIDEO CSM Poli Iași - Craiova 1-2

• 90+4 fr2

Fluier final. CSM Poli Iași - CS Universitatea Craiova 1-2.

• 90

De la margine se arată 3 minute de prelungiri.

• 88 s s

Schimbare la Craiova: iese Mitriță și intră Dimitrov.

• 87 cg cg

Cartonaș galben pentru Alexandru Băluță.

• 84 fm fm

Ieșenii au atacat mult în această repriză secundă, în încercarea de a egala, însă nu au reușit să concretizeze cele câteva faze de poartă pe care le-au avut.

• 77 oc oc

Ocazie pentru Craiova! Băluță a primit cu noroc o minge în careu și a scăpat singur cu portarul Rusu, care a reușit să îi blocheze șutul in extremis.

• 74 s s

Schimbare la Craiova: iese Glavina și intră Burlacu.

• 67 oc oc

Ocazie pentru Iași! Kizito a primit liber la 15 metri, a preluat și a șutat cu stângul, din zonă centrală, dar Popa a plonjat în fața lui și a reușit să respingă în corner.

• 58 oc oc

Bară pentru Craiova! Băluță a șutat din voleu într-o minge respinsă neconvingător de apărarea ieșeană, dar mingea a izbit stâlpul drept al porții apărate de Rusu.

• 56 oc oc

Șansă de gol și pentru ieșeni! Apărarea Craiovei a "bâlbâit" o minge în propriul careu, dar portarul Mitrovic a reușit să prindă reluarea surprinzătoare, dar slabă a lui Andrei Cristea.

• 54 oc oc

Ocazie pentru Craiova! Băluță a trimis pe lângă poartă, cu un șut din apropiere.

• 50 fm fm

Momente bune pentru ieșeni în acest start de repriză. Pedro Mendes a trimis un șut din afara careului, deviat peste poartă de un apărător advers. Gazdele au rămas amenințătoare, însă ocaziile întârzie să apară în această parte a doua.

Începutul reprizei secunde.

• 45+6 fr1

Pauză la Iași, acolo unde CS Universitatea Craiova conduce cu 2-1 pe terenul lui CSM Poli.

• 45+5 s s

Schimbare la Craiova: iese Cioinac (accidentat), înlocuit de Pedro Mendes.

• 45+3 cg cg

Cartonaș galben pentru Glavina, pentru faultul prin care l-a scos din joc pe Cioinac.

• 44 fm

Jocul este întrerupt la Iași, acolo unde Cioinac este căzut pe teren și are nevoie de intervenția ambulanței pe teren. Mijlocașul gazdelor a fost urcat în salvare și transmis către spital. Cioinac s-a duelat cu Glavina, care l-a lovit involuntar cu umărul în bărbie.

• 40 cg cg

Cartonaș galben pentru Ivan Martic, după un fault comis la 35 de metri de propria poartă.

• 38 cg cg

Cartonaș galben pentru Hristo Zlatinski, pentru un fault comis în propria jumătate, în apropierea tușei.

• 35 g g

GOOOOL Craiova! Alexandru Băluță a dublat avantajul oltenilor la o fază în care Bancu i-a pus mingea "pe tavă" în fața porții.

• 28 g g

GOOOOL Craiova! Alexandru Mateiu a egalat pentru olteni cu o frumoasă lovitură de cap din centrul careului, din centrarea lui Bancu, de pe stânga.

• 27 fm fm

Oltenii ajung într-o poziție periuloasă, prin Glavina, pe stânga, dar acesta a fost blocat în careu de un apărător al gazdelor.

• 25 fm

Ieșenii stau bine pe teren și craiovenii construiesc cu greu, în încercarea de a reveni pe tabelă.

• 16 g g

GOOOOL CSM Poli Iași! Kizito a deschis scorul din fața porții, după o fază extraordinară pe care a reușit-o Platini pe dreapta.

• 7 oc oc

Ocazie pentru Craiova! Martic a primit în careu o minge respinsă greșit de apărarea ieșeană, dar șutul său din unghi, la colțul lung, a trecut cu puțin pe lângă poartă.

• 5 fm

Joc destul de liniștit în aceste prime minute la Iași, acolo unde ocaziile întârzie să apară.

Fluier de start al meciului dintre CSM Poli Iași și CS Universitatea Craiova, din etapa a 10-a a play-off-ului Ligii 1, ultima din sezonul 2017-2018.