Dan Petrescu nu-şi face iluzii: "Şi Pep Guardiola e criticat, mă bufneşte şi râsul!" De ce a rămas la CFR Cluj
07.01.2020, 09:14Dan Petrescu şi-a prelungit contractul cu CFR Cluj până în vara lui 2022 după ce a încheiat un an plin de performanţe de la un nou titlu de campion până la calificarea în primăvara Europa League. Antrenorul liderului Ligii 1 a recunoscut că nu a dus lipsă de oferte tentante, dar a preferat să continue în Gruia.
![FOTBAL:FC VIITORUL-CFR CLUJ, LIGA 1 CASA PARIURILOR (6.10.2019)](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTkl/MkYxMSUyRjI3JTJGMTEzNzg0Ml8xMTM3/ODQyX1JQUzQ0MjAuanBnJnc9MTA2MCZo/PTYzNiZoYXNoPTlkMzQzMjAzNmE3Njc1NzFiYmQ2OGRkZGYwYzViNThh.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Petrescu crede însă că trecutul nu contează şi doar rezultatele îl vor menţine în funcţie.
"Am rămas la CFR pentru că aici mă simt bine. Dar ştii cum e la fotbal, zici că e bine...Mă uit şi ce e în lume, e criticat Pep Guardiola, iar pe mine mă bufneşte râsul! La ce a făcut Guardiola pentru Manchester City, iar acum se vorbeşte că nu mai face faţă pentru că Liverpool are o echipă fantastică. Vor fi probleme şi la mine, dar mă adaptez o să fie o perioadă mai grea, voi munci şi vor veni şi rezultatele.
Va fi bătaie mare la campionat anul ăsta, trebuie să iau titlul ca să ajung în grupele UEFA Champions League", a mărturisit Dan Petrescu.
Dan Petrescu, mobilizare totală pentru "dubla" cu Sevilla
Dan Petrescu a început în martie 2019 al doilea mandat la CFR Cluj, pe care a mai pregătit-o în sezonul 2017-2018.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Clujenii sunt în fruntea Ligii 1 şi în acest sezon, cu 44 de puncte după 22 de etape, şi vor juca în 16-imile de finală din Europa League cu Sevilla, în direct la Digi Sport 1.
"Sevilla e favorită, după Barcelona şi Real Madrid e cea mai bună echipă din Spania, poate Atletico mai e cu ei acolo. Putem să ne calificăm doar dacă facem meciurile vieţii. Va fi greu, dar cu puţin noroc, cu spiritul pe care-l avem noi e posibil orice," a mai spus Dan Petrescu.
Etichete: dan petrescu , dan petrescu cfr cluj , dan petrescu europa league , dan petrescu sevilla
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...