Dani Coman a reacționat, după ce golgheterul lui FC Argeș a plecat pentru 40.000€ pe lună: ”Îl amăgesc”
articol scris de Digi Sport21.06.2026, 22:11
Adel Bettaieb (29 de ani) s-a despărțit de FC Argeș și va evolua în China, după cum a anunțat Dani Coman, președintelui clubului, înainte de plecarea în cantonamentul de vară.
SuperLiga SuperLiga: Petrolul - Rapid, vineri, 20:30, DGS 1
Liga 2: Chindia - CS Dinamo, vineri, 17:30, DGS 1
Contractul atacantului cu clubul din Trivale a expirat, dar piteștenii i-au propus o nouă înțelegere, cu un salariu de 12.000 de euro pe lună. Bettaieb a refuzat și va pleca în China, unde va încasa aproape de 4 ori mai mulți bani decât în SuperLigă.
Dani Coman îl așteaptă pe Adel Bettaieb înapoi la FC Argeș: ”Îl amăgesc agenții, dar nu mă deranjează pentru că sunt obișnuit cu astfel de discuții”
Dani Coman a spus că a negociat cu Bettaieb, dar atacantul își dorea un salariu mai mare și a decis să plece în China.
Totuși, președintele lui FC Argeș a spus că îl așteaptă pe atacantul tunisian la Pitești în cazul în care nu își va găsi echipă în acest mercato, dar a subliniat că nimeni nu este de neînlocuit.
”El și-a terminat contractul și de-asta nu a venit la reunire. I-am făcut o ofertă de prelungire și nu ne-am înțeles. Deocamdată el nu are alte oferte, dar își dorește mai mulți bani.
Dacă nu își găsește echipă, noi îl așteptăm să se întoarcă pentru că a fost un jucător foarte important pentru noi, dar nimeni nu e de neînlocuit.
Îl amăgesc agenții, dar nu mă deranjează pentru că sunt obișnuit cu astfel de discuții”, a spus Dani Coman, potrivit fanatik.ro.
Adel Bettaieb a fost golgheterul lui FC Argeș în sezonul 2025/2026
Adel Bettaieb a ajuns la FC Argeș în vara anului trecut, gratis, de la U Cluj. În sezonul 2025/2026, a reușit 12 goluri și 5 assist-uri în 43 de meciuri pentru trupa pregătită de Bogdan Andone și a devenit golgheterul piteștenilor.
- 900.000 de euro este cota de piață a lui Adel Bettaieb, conform Transfermarkt.
Bettaieb și-a început cariera la Angers, apoi a mai jucat la La Louviere (Belgia), F91 Dudelange (Luxemburg), Umraniyespor și Boluspor (Turcia), iar în ianuarie 2024 a ajuns în România, la Poli Iași. După jumătate de an, a făcut pasul la U Cluj.
Bogdan Andone își dorea ca Adel Bettaieb să rămână la FC Argeș
La plecarea în cantonamentul din Slovenia, Bogdan Andone a vorbit și despre pierderea suferită de FC Argeș.
”Și acum am o speranță că Adel Bettaieb se va întoarce. Am discutat cu el și mi-a promis că în țară va juca doar la FC Argeș. Am încredere în cuvântul lui, dar dacă va primi o ofertă bună din străinătate e normal să plece pentru binele lui”, a declarat Bogdan Andone.
Bogdan Andone a promovat cu gruparea piteșteană și, în primul an în SuperLigă, a dus echipa în play-off și în semifinalele Cupei României.
VIDEO Rezumat FC Argeș - Rapid 2-2, în care Adel Bettaieb a reușit o dublă
Etichete: china , dani coman , adel bettaieb , video fc arges rapid
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Arestarea de miercuri, la Pula, în Croația, a scafandrului ucrainean Volodimir Juravlev, suspectat...