De ce a rămas Dan Petrescu fără medalie la finalul Supercupei: ”Când am vrut să vin, s-a terminat”
articol scris de Digi Sport09.07.2022, 23:16
CFR Cluj a pierdut Supercupa României în fața celor de la Sepsi, 1-2, chiar dacă trupa lui Dan Petrescu a deschis scorul după doar câteva zeci de secunde.
![dan-petrescu](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDcl/MkYwOSUyRjE1NDI4ODhfMTU0Mjg4OF9k/YW4tcGV0cmVzY3Utc3VwZXJjdXBhLmpw/ZyZ3PTEwNjAmaD02MzYmaGFzaD0yOTQy/NzgxMjE1OTIzYzA4ZmM3ZTFjM2Q5NzNiNGJmOA==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
La final, antrenorul celor de la CFR Cluj s-a arătat nemulțumit de greșelile elevilor săi care au condus la cele două reușite ale covăsnenilor și a oferit declarația serii. Dan Petrescu a explicat de ce nu a fost prezent la festivitatea de premiere.
Dan Petrescu: ”M-am dus în vestiar, am stat puțin la telefon și când am vrut să vin, mi-au spus că s-a terminat”
”Înainte de meci am spus că finalele nu se joacă, se câștigă. Noi am jucat mai bine, dar am pierdut. Practic, ne-am bătut singuri. La pauză, trebuia să avem 2 sau 3 la 0. Apoi, meciul se îndrepta spre penalty-uri. Dominam, dar la un corner mingea nu a mai ajuns în careu. Nu știu cum s-a întâmplat acea fază. Și am luat gol.
Toată lumea a vrut, două greșeli au făcut diferența. Nu am văzut faza (n.r.- eliminării lui Roger), dar dacă a fost roșu, sunt supărat, clar. (n.r.- la final) M-am dus în vestiar, am stat puțin la telefon și când am vrut să vin, mi-au spus că s-a terminat. Am pierdut medalia și tot ce era acolo.
Din punct de vedere financiar, meciul următor e vital. Jucătorii vor avea presiune. Va fi un meci extraordinar de greu chiar dacă lumea zice că e ușor”, a declarat Dan Petrescu.
VIDEO Rezumat Sepsi - CFR Cluj 2-1
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Supercupa României | CFR Cluj - Sepsi 1-2. Rondon și-a învins fosta echipă în minutul 85
La Arad, CFR Cluj a deschis scorul în secunda 69, prin Păun, care a reușit cel mai rapid din istoria Supercupei României. Sepsi a dat replica peste un sfert de oră, dar Matei a ratat șutul din centrul careului.
CFR a avut apoi două situații foarte bune de a marca. Mai întâi, Păun a recuperat o minge și a rămas singur cu portarul, dar a preferat pasa, însă a trimis greșit.
Apoi a urmat șutul lui Deac, boxat de portar. Până la pauză, Sepsi a răspuns prin șutul lui Nicolae Păun, care a trecut pe lângă poartă, iar apoi Cosmin Matei a egalat în prelungiri.
În partea secundă, echipa lui Bergodi a ratat o ocazie în minutul 67, iar la cealaltă poartă, Petrila a avut o acțiune periculoasă. Sepsi a dat lovitura în minutul 85, prin Rondon, care și-a învins fosta echipă. Astfel, Sepsi obține al doilea trofeu din istoria clubului înființat în 2011.
Etichete: dan petrescu , supercupa romaniei , antrenor cfr cluj , sepsi cfr cluj
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnMuaXcucm8lMkZnYXRld2F5JTJGZyUy/RlptbHNaVk52ZFhKalpUMW9kSFJ3SlRO/QkpUSkdKVEpHJTJGYzNSdmNtRm5aVEE0/ZEhKaGJuTmpiMlJsY2k1eVkzTXQlMkZj/bVJ6TG5KdkpUSkdjM1J2Y21GblpTVXlS/akl3TWpRbCUyRk1rWXdOeVV5UmpJMkpU/SkdNakF6TXpRM01WOHlNRE16JTJGTkRj/eFgxWnBkbWxoYmkxS1pXNXVZUzFYYVd4/emIyNHQlMkZjMmt0Uld4dmJpMU5kWE5y/TG1wd1p5WjNQVFU1TUNabyUyRlBUTXpN/Q1pvWVhOb1BUZ3hNRFE1WkRreU5tUTFa/amd5T0RrME1EYzNObUZqWTJZd09UUmpP/VGhsLnRodW1iLmpwZyZ3PTM4MCZoPTIy/OCZoYXNoPTg4ZTVjYzliYmNhN2U2OTdkM2Q0OTU2ODNlZDFmYTI4.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![regheprodanca](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDkl/MkYyOCUyRjE1OTE2NjFfMTU5MTY2MV9y/ZWdoZXByb2RhbmNhLnBuZyZ3PTM4MCZo/PTIyOCZoYXNoPTAxNDI5YzMwNzFkMWRiMjRkODE2MmVjNDFjZmZiYTQ2.thumb.jpg)