Video Surpriză! Gigi Becali a venit la sărbătoarea de titlu a FCSB-ului ”M-a rugat toată familia!”
Video Familia lui Elias Charalambous, prezentă la sărbătoarea de titlu a FCSB-ului: ”Sunt foarte mândru de el”
Exclusiv Gigi Becali nu s-a mai abținut după FCSB - CFR: ”Spune, bă, adevărul! Nota 2 pentru obrăznicie”
Dinamo Dinamo
1 - 1
Du 08.10.2023 21:30

Dinamo - CFR Cluj 1-1. Remiză spectaculoasă pe Arena Națională! Ardelenii au egalat în repriza secundă

08.10.2023, 23:32

• Premier League: Man. United - Arsenal, duminică, 18:30, DGS 1

• Superliga: Dinamo - UTA Arad, duminică, 21:30, DGS 1

A fost un duel spectaculos pe Arena Națională la partida dintre Dinamo și CFR Cluj, scor 1-1, din etapa cu numărul 12 din SuperLiga României.

Astfel, CFR Cluj a acumulat 26 de puncte și s-a apropiat la trei lungimi de liderul FCSB, în timp ce Dinamo ocupă penultima poziție a clasamentului, cu doar 9 puncte.

Dinamo - CFR Cluj 1-1. ”Câinii” scot un punct din meciul contra fostei campioane

Dinamo a controlat prima repriză a înfruntării, iar elevii lui Ovidiu Burcă au avut o ocazie importantă încă din al patrulea minut al partidei, când Abdallah a șutat în blocajul lui Sava.

Ardelenii au fost nevoiți să facă prima schimbare în minutul 7, după ce Mario Camora a acuzat dureri musculare.

Gazdele au deschis scorul trei minute mai târziu, prin Abdallah, care l-a învins pe Sava cu un șut din careu.

Deac a încercat să restabilească egalitatea cu o execuție din lovitură liberă, dar a trimis peste poartă, iar câteva minute mai târziu, Mogoș a șutat periculos, dar balonul a fost deviat în corner.

Pe finalul primei reprize, CFR a mai ratat o șansă importantă prin Ajeti, care a trimis cu capul pe lângă poartă.

După pauză, formația pregătită de Mandorlini a fost mai periculoasă, iar Deac putea înscrie în minutul 50. Mogoș a ratat și el în minutul 53, dar Bîrligea a deschis scorul în minutul 58, cu o execuție frumoasă.

Apoi, Otele a ratat inexplicabil din fața porții, după o centrare a lui Mogoș, însă și Dinamo a avut o șansă imensă de gol în minutul 72, însă Abdallah a trimis mult pe lângă poartă.

Pe final, Golubovic s-a făcut remarcat și a avut două intervenții de excepție la încercarea lui Mogoș și a lui Jefte.

VIDEO Rezumatul partidei Dinamo - CFR Cluj 1-1

Dinamo are patru eșecuri consecutive și ocupă locul 15 în SuperLigă, cu 8 puncte. Echipa lui Ovidiu Burcă a pierdut în ultimul meci cu Oțelul Galați, scor 0-1.

De partea cealaltă, CFR Cluj este pe locul 2 în campionat, cu 25 de puncte. Ardelenii au câștigat la scor cu Sepsi în ultimul meci, scor 3-0.

Ultima întâlnire dintre cele două echipe a avut loc în martie 2022. Atunci, CFR se impunea clar, scor 4-1. Pentru Dinamo a urmat retrogradarea în Liga 2, dar și promovarea în sezonul următor.

Anunțul făcut de conducerea lui Dinamo despre Ovidiu Burcă

În ciuda parcursului modest și a faptului că echipa este penultima în SuperLigă, postul lui Ovidiu Burcă nu este pus în pericol.

Cel puțin asta susține Eugen Voicu, unul dintre acționarii clubului, care a anunțat că între proiectul de la Dinamo se învârte în jurul lui Ovidiu Burcă.

”Eu rămân foarte optimist, chiar dacă am pierdut și la Galați și situația nu este tocmai fericită. Totuși, Ovidiu Burcă este un om foarte important pentru Dinamo, iar alături de el vom crește în continuare.

În jurul lui Burcă vom construi totul la Dinamo și el are parte de toată încrederea noastră. Asta vreau să le transmit fanilor dinamoviști! Cel mai probabil, ne vom vedea cu Ovidiu în această seară”, a spus Eugen Voicu, potrivit Prosport.

• 90+7 final
  • 90+7 oc
    Ocazie CFR Cluj

Jefte primește balonul la marginea careului și șutează frumos, dar Golubovic are o paradă superbă și respinge.

• 90+1 oc

Mogoș expediază un șut puternic cu stângul, dar Golubovic reușește să respingă în corner.

Ocazie Dinamo

Costin avansează în partea dreaptă, trimite în fața porții, de unde Abdallah trimite mult pe lângă poartă dintr-o poziție excelentă.

• 62 oc

Mogoș centrează de pe partea dreaptă, dar Otele ratează inexplicabil din fața porții.

• 58 g
    Gol CFR Cluj

Bîrligea își asumă o acțiune individuală, pătrunde în careul alb-roșilor și șutează cu stângul. Balonul lovește bara și apoi intră în poarta apărată de Golubovic.

• 53 oc

Muhar îi pasează lui Deac în careu, acesta încearcă să treacă de Golubovic, dar pierde balonul, care ajunge la Mogoș, însă acesta șutează în plasa laterală.

• 51 cg

Amzar este avertizat.

• 50 oc

Otele avansează în partea dreaptă și pasează în careu pentru Bîrligea, acesta scoate pentru șutul lui Deac, care este respins.

• 45+5 fr1
  • 45+5 oc

Deac centrează de la colțul terenului, iar Ajeti reia cu capul puțin pe lângă poarta apărată de Golubovic.

• 33 oc

Deac primește balonul în careul alb-roșilor, întoarce pentru șutul lui Mogoș, care este deviat în corner.

• 25 oc

Deac șutează cu stângul din lovitură liberă, dar balonul trece peste poartă.

• 12 oc

Deac centrează foarte bine din corner, însă Golubovic intervine și respinge mingea din interiorul careului.

• 10 g
    Gol Dinamo

Ilic îi pasează în careu lui Abdallah, care șutează cu dreptul și îl învinge pe Sava.

• 7 s

Camora este înlocuit cu Ilie.

• 4 oc

Alves îl găsește foarte bine pe Abdallah care pătrunde în careu și șutează din unghi în blocajul lui Sava.