FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA - FC UNIVERSITATEA CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (27.04.2024)
Prime duble la ”U” Cluj! Ce promisiuni li s-au făcut jucătorilor lui Ioan Ovidiu Sabău
hanca
”Penibil”. Eduard Florescu a rupt tăcerea, după acuzațiile de blat din Petrolul - FC Botoșani: ”Oameni de nimic!”
Foto Clasamentul din play-out, după ”U” Cluj - Dinamo: ”Câinii roșii” au urcat pe loc de baraj. Programul meciurilor rămase
LIVE Digi Sport Special
Dinamo Dinamo
0 - 2
Farul Farul
Vi 22.09.2023 21:00

Dinamo - Farul 0-2. În zece, trupa lui Hagi se impune pe ”Arcul de Triumf”

22.09.2023, 22:55

• SuperLiga: U Cluj - Dinamo, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Voluntari, sâmbătă, 14:30, DGS 1

Farul a învins-o cu scorul de 2-0 pe Dinamo, în etapa a zecea din SuperLiga României.

Dinamo este pe locul 13 în clasamentul din SuperLiga României, cu doar opt puncte acumulate, în timp ce Farul, campioana en-titre, este a noua clasată, cu 12 puncte.

Dinamo - Farul 0-2. Constănțenii întrerup seria de înfrângeri

Constănțenii au pus pericol la poarta lui Golubovic încă din al doilea minut al partidei, când Mazilu a scăpat singur, dar portarul ”Câinilor” a intervenit bine.

Neluț Roșu a irosit o ocazie uriașă de a deschide scorul în minutul 4, iar un minut mai târziu, constănțenii au ratat și ei o șansă imensă, prin Artean, care a trimis peste poartă.

Amzăr putea înscrie în minutul 15, dar Aioani a reușit să apere încercarea dinamovistului. Farul a deschis scorul în minutul 33, când Mazilu i-a pasat în careu lui Budescu, care a preluat simplu și l-a învins pe Golubovic.

Alb-roșii puteau restabili egalitatea trei minute mai târziu, dar Neluț Roșu și-a mai trecut în cont o ratare.

Constănțenii au rămas în zece jucători după eliminarea lui Kiki, care a văzut două cartonașe galbene.

Munteanu a avut și el o șansă importantă de gol în minutul 71, însă portarul gazdelor a respins foarte bine.

Bucureștenii au mai irosit două șanse mari de gol în minutul 76, respectiv 85, iar, în minutul 90, a venit golul de 2-0 marcat de constănțeni prin Vînă.

VIDEO Rezumatul partidei Dinamo - Farul 0-2

Atât Dinamo, dar și Farul au nevoie de victorie, mai ales că ambele formații au fost învinse în ultimele două etape jucate.

În acest moment, ”Câinii” ocupă poziția a 13-a în SuperLiga României, cu doar opt puncte acumulate.

Nici campioana en-titre nu să mult mai bine. ”Marinarii” se află abia pe locul al 11-lea, cu doar un punct mai mult decât Dinamo.

Ovidiu Burcă, deranjat de faptul că Dinamo și-a găsit cu greu stadion

În ultimele zile a fost o întreagă tevatură legată de stadionul pe care Dinamo va organiza partida cu Farul, din etapa a 10-a a SuperLigii.

Dinamo putea pierde meciul la masa verde, dacă nu ar fi avut unde să organizeze meciul. În cele din urmă, gruparea roș-albă a fost lăsată pe Arcul de Triumf.

Ovidiu Burcă (43 ani), antrenorul ”câinilor”, a comentat situația din ultima perioadă care i-a dat mari emoții. Tehnicianul a explicat că echipa sa era dispusă să meargă chiar și la Constanța, unde ar fi fost gazdă pe stadionul Farului.

”Emoții nu pot să spun că am avut, dar am fost preocupat de faptul că nu se găsesc soluții. Mai era soluția să mergem la Constanța, care era ultima, de avarie. Cred că nu cădea bine unui club ca și Dinamo, indiferent de momentul în care ne aflăm acum, să mergem să jucăm pe terenul adversarilor noștri.

Cum să văd situația? Șțiți că noi suntem o echipă foarte iubită de către proprii suporteri, dar mai puțin iubiți de către ceilalți. Probabil e o karma pe care trebuie să o ardem ca lucrurile să se întâmple altfel și pentru noi. Asta este situația, nu am găsit înțelegere nicăieri, dar ce să facem? Ne adaptăm!”, a declarat Ovidiu Burcă, în cadrul unei conferințe de presă.

Dinamo - Farul, LIVE VIDEO, de la 21:00, pe Digi Sport 1. Echipele probabile

DINAMO: 1. Golubovic - 5. Lucas, 4. Bena, 28. Homawoo - 98. Cr. Costin, 30. N. Roșu, 8. Larrucea, 16. Ilic, 31. Amzăr - 7. Gregorio, 17. Politic

REZERVE: 91. Dujmovic, 2. Moura, 6. I. Roșu, 18. Borcea, 19. Abdallah, 22. Bani, 23. Patriche, 24. Giafer, 99. Ghezali

ANTRENOR: Ovidiu Burcă

FARUL: 12. Aioani - 22. Sîrbu, 17. Larie, 18. Artean, 25. Kiki - 6. T. Băluță, 16. Dr. Nedelcu, 24. Grameni - 26. Mazilu, 9. L. Munteanu, 10. Budescu

REZERVE: 1. Buzbuchi, 3. M. Popescu, 8. Vînă, 19. Andronache, 21. Boli, 30. Grygorian, 77. Sali, 80. N. Popescu, 99. Dussaut

Ocazie Dinamo

După o fază frumoasă a dinamoviștilor, balonul ajunge la Patriche, care șutează chinuit, însă Aioani are o intervenție bună și respinge.

• 90 g
    Gol Farul

Mazilu primește balonul în careu, încearcă să își aseze balonul pentru șut, dar se răzgândește și îi pasează foarte bine lui Vînă, care șutează cu stângul și înscrie.

• 85 oc

După o centrare venită din corner, balonul este recentrat, iar Costin are o șansă mare să marcheze, dar se ferește de bară și nu trimite în plasă.

Ocazie

După o centrare venită din partea dreaptă, Lucas trimite cu capul spre poartă, iar Gregorio încearcă să înscrie cu o execuție inedită, balonul este respins de Aioani și ajunge din nou la Lucas care șutează din întoarcere puțin pe lângă poartă.