Oficial UTA Arad a luat decizia, după ce a fost ”decapitată” de Comisia de Disciplină
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
0 - 2
Argeș Argeș
Sb 28.08.2021 19:00

Dinamo - FC Argeș 0-2. "Câinii roșii" înregistrează al patrulea eșec consecutiv. Tănase a reușit două goluri superbe

28.08.2021, 16:15

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

După eșecurile cu Chindia, Mioveni și Farul, cei de la Dinamo au mai înregistrat o înfrângere, de data aceasta în fața celor de la FC Argeș, 0-2, pe teren propriu.

Dinamo - FC Argeș 0-2. "Câinii roșii", la al patrulea eșec consecutiv în Liga 1

Deși elevii lui Dario Bonetti au dat dovadă de spirit de luptă pe parcursul întregului meci, acesta nu a fost suficient, ocaziile importante fiind create de cei de la FC Argeș. Oaspeții au început tare, iar ratarea lui Ișfan din minutul 3 a fost doar un avertisment pentru ceea ce avea să urmeze. Șapte minute mai târziu, Tănase a reușit să înscrie un gol superb, după ce a reluat din demivoleu cu exteriorul, de la o distanță de aproximativ 20 de metri.

Dinamo a avut prima ocazie serioasă în minutul 41, dar șutul lui Bordușanu a fost respins de Miguel. 5 minute mai târziu, oaspeții s-au apropiat din nou de gol, însă același Miguel a fost eroul argeșenilor. Moldoveanu l-a driblat inițial pe Greab, apoi a încercat să finalizeze, dar fundașul oaspeților a fost din nou "la post".

Dinamo - FC Argeș 0-2. Cristi Tănase a reușit o dublă, după două lovituri de excepție

Același Tănase s-a aflat la capătul unei faze după aproximativ o oră de joc. Decarul argeșenilor a reluat din nou din demivoleu, de data aceasta cu piciorul stâng, iar mingea s-a oprit în plasa laterală a lui Eșanu, ducând scorul la 0-2.

În minutul 78, argeșenii puteau face 0-3, însă șutul lui Tofan s-a dus pe lângă poarta lui Eșanu, la capătul unei faze colective superbe.

Așadar, "câinii roșii" au înregistrat al patrulea eșec consecutiv în Liga 1, clasându-se pe locul 13 după primele șapte etape. De partea cealaltă, datorită celor trei puncte obținute, cei de la FC Argeș au urcat pe poziția a unsprezecea.

VIDEO cu rezumatul meciului Dinamo - FC Argeș 0-2:

Dinamo - FC Argeș LIVE VIDEO, de la 18:00, în direct la Digi Sport 1

Dinamo vine la partida cu FC Argeș după trei înfrângeri consecutive, cu Chindia, CS Mioveni și Farul Constanța, rezultate care au dus-o pe locul 14, deși începutul de sezon a fost bun, cu două victorii în primele trei runde, cu Voluntari și Academica Clinceni.

FC Argeș, în schimb, a fost învinsă runda trecută de campioana CFR Cluj la limită, 0-1, iar singura victorie din acest sezon a venit în urmă cu două runde, când piteștenii au învins la Sfântu Gheorghe, 2-0 pe Sepsi.

În acest sezon, FC Argeș a mai scos punct doar la Mediaș, după 2-2 cu Gaz Metan.

• 78 oc oc

Ocazie FC Argeș. Tofan primește o pasă în careu de la Meza Colli, însă șutul său se duce pe lângă poartă.