FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
Foto Rana groaznică a lui Romario Benzar. Imaginea din interior vă poate afecta emoțional
ionel danciulescu
Exclusiv Ionel Dănciulescu, reacție-fulger după ”nebunia” din Botoșani - Dinamo 2-1: ”E interzis ce a făcut!”
gigi becali
Exclusiv ”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
0 - 0
Botoşani Botoşani
Sb 12.05.2018 22:30

Dinamo - FC Botoşani 2-0. "Dublă" pentru portughezul Salomao! Alb-roșiii conduc cu autoritate play-out-ul

12.05.2018, 21:30

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Dinamo s-a impus fără probleme în derby-ul play-out-ului cu FC Botoșani, 2-0, grație "dublei" portughezului Diogo Salomao, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

Moldoveanu a ratat prima ocazie a partidei. Lansat ideal de Salomao, atacantul dinamovist a finalizat dezamăgitor, pe lângă poarta lui Pap. Trei minute mai târziu, oaspeții au replicat prin Vlad Achim, care a izbit bara transversală. Botoșănenii au continuat să fie periculoși, Mihai Roman fiind aproape de gol din lovitură liberă, execuția sa fiind parată însă miraculos de Penedo.

În minutul 34, Diogo Salomao a deschis scorul pentru Dinamo, marcând cu o execuție simplă, la colțul scurt. Faza a fost precedată de o poziție suspectă de offside în care se afla Daniel Popa. Golofca a fost aproape să egaleze în startul reprizei secunde, dar reluarea acestuia s-a dus în plasa laterală.

Dinamoviștii au reușit să marcheze și golul doi, în minutul 54, portughezul Salomao reușind "dubla" cu un șut din interiorul careului.

În urma acestui rezultat, Dinamo conduce cu autoritate play-out-ul, fiind pe primul loc, cu 41 de puncte. De partea cealaltă, FC Botoșani e pe locul secund, cu 32 de puncte.

• 90+3 fr2

FINAL. Dinamo se impune cu 2-0, goluri Palic, minutele 34 și 53, acumulează 49 de puncte, la 9 lungimi deasupra Botoșaniului.

• 90+1 oc oc

OCAZIE DINAMO! Croatul Palic reia din prima, din interiorul careului, puțin pe lângă!

• 89 s s

Iese Sergiu Hanca și intră Ionuț Șerban, la Dinamo.

• 85 fm fm

Final de meci în care oaspeții au posesia, dar nu reușesc să pună în pericol careul dinamovist.

• 81 s s

Ivan Pesic intră în locul lui Daniel Popa, la Dinamo.

• 73 fm fm

Miron cere penalty, după un duel cu Popa, jocul a fost lăsat să continue, mingea a revenit la Miron, care a reluat cu capul mult pe langă.

• 72 s s

La gazde, Acsinte, nașul lui Hanca, este înlocuit cu Mușat.

• 65 fm fm

Palic șutează din marginea careului de 16 metri, pe jos, iar Pap respinge în corner, rămas fără rezultat.

• 60 fm fm

Moruțan șutează din afara careului, destul de modest, prinde Penedo fără emoții.

• 57 oc oc

OCAZIE BOTOȘANI! Ce șut a prins Roman de la 22 de metri, din lovitură liberă, dar Penedo este în mare formă și a împins mingea cu vârful degetelor în corner!

• 53 g g

GOOL DINAMO! Salomao marchează al doilea său gol, după o pasă a lui Popa. A fost o minge recuperata de Nistor in preajma careului botoșănean, mingea a ajuns la Popa, care l-a deschis excelent pe Salomao, iar acesta a înscris din a doua încercare.

• 48 oc oc

OCAZIE BOTOȘANI! Achim îl găsește excelent pe Golofca, acesta preia în lateral și șutează, dar mingea trece puțin pe langăț

• 47 s s

Schimbare la oaspeți: Plămadă îl înlocuiește pe Dumitraș.

A început repriza a doua

PAUZĂ. Dinamo conduce cu 1-0, gol marcat de Salomao, în minutul 34. Oaspeții au început mai bine meciul, dar s-au stins odată cu trecerea timpului.

• 45 fm fm

Nistor șutează din afara careului, mingea deviată este respinsă cu ceva emoții de portarul Pap.

• 34 g g

GOOL DINAMO! Diogo Salomao deschide scorul din colțul careului mic! Mingea a ajuns la Moldoveanu, care a centrat în careu, Popa a trecut pe lângă balon, aflat în poziție suspectă de offside, mingea a ajuns la Salomao, care a preluat și a înscris simplu la colțul scurt.

• 28 oc oc

OCAZIE BOTOȘANI! Penedo scoate în lateral șutul lui Roman, destul de moale, dar robinsonada portarului dinamovist a fost de mare efect.

• 27 fm fm

Moruțan diblează tot ce îi iese în cale și este faultat la 18 metri de poartă.

• 19 oc oc

OCAZIE DINAMO! Moldoveanu trimite cu capul, dar nu nimerește poarta.

• 18 oc oc

BARĂ BOTOȘANI! Șutul lui Vlad Achim lovește bara,din marginea careului!

• 15 oc oc

OCAZIE DINAMO. Salomao îl deschide pe Moldoveanu, acesta a pătruns în careu, dar șutul său modest, pe jos, a trecut puțin pe lângă.

• 14 info

Roman trage de la vreo 22 de metri, lateral stânga, dintr-o lovitură liberă, mingea trece pe lângă vinclu.

• 12 fm fm

Golofca și Axente scapă spre poartă, primul preia și în loc să șuteze alege să paseze spre centru, dar execuția este nereușită.

• 7 info

Roman pătrunde în dribling în careul dinamovist, sutează și se acordă corner, care rămâne fără rezultat.

• 4 info

Corbu intră tare la Golofca, iar fundașul dreapta dinamovist scapă fără galben.

Începutul partidei.

• 0

În ultimul meci dintre cele două echipe, la Botoșani, Dinamo a câștigat cu 1-0, în turul play-out-ului. În ultima partidă disputată în "Ștefan cel Mare", în turul sezonului regulat, Botoșani a învins cu 1-0, iar în retur s-a terminat 0-0.