FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (4.03.2023)
Marius Măldărășanu, întrebat direct: ”Sunteți pregătit s-o antrenați pe Rapid?”
Etapa 7 Liga a 2-a: Corvinul Hunedoara-Selimbar

Dinamo - FC Voluntari 1-0. ”Câinii” au bifat a doua victorie la rând

22.12.2023, 22:36

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Dinamo a învins-o pe FC Voluntari, scor 1-0, în etapa cu numărul 21 din SuperLigă.

Dinamo - FC Voluntari 1-0

”Câinii” au bifat a doua victorie la rând, după cea cu FC Botoșani, scor 2-0, din etapa precedentă. Dinamo s-a impus datorită golului marcat de Goncalo Gregorio din penalty, în primul minut din prelungirile reprizei secunde.

În urma acestui rezultat, formația lui Kopic a rămas tot pe poziția a 15-a din clasament, dar s-a distanțat la patru puncte de FC Botoșani, echipă care ocupă ultima poziție din campionat.

FC Voluntari rămâne pe locul 13, cu 24 de puncte acumulate în 21 de etape.

VIDEO Rezumat Dinamo - FC Voluntari

Clasament SuperLigă, după Dinamo - FC Voluntari 1-0

După 20 de etape jucate, Dinamo este pe penultimul loc în SuperLiga României, cu doar 13 puncte cumulate. Totuși, elevii lui Zeljko Kopic vin încrezători, după ce în runda trecută au reușit să o învingă pe FC Botoșani, scor 2-0.

De cealaltă parte, FC Voluntari ocupă poziția a 13-a a clasamentului, la 11 lungimi în fața ”Câinilor”.

În turul de pe stadionul ”Anghel Iordănescu”, Dinamo a reușit să învingă, scor 3-2. Totuși, partida s-ar fi putut termina la egalitate, dacă Sgurjonsson nu rata un penalty în minutul 90+7.

Dinamo - FC Voluntari, LIVE VIDEO, 20:30, DGS 1. ECHIPELE PROBABILE

Dinamo: 1. Golubovic - 5. Lucas, 23. Patriche, 28. Homawoo - 98. Cr. Costin, 10. D. Iglesias, 16. Ilic, 31. Amzăr - 99. Ghezali, 7. Gregorio, 17. Politic

• Rezerve: 73. Began, 2. Moura, 4. Bena, 9. Țîră, 19. Abdallah, 20. Bordușanu, 22. Bani, 24. Giafer, 30. N. Roșu
  • Antrenor: Zeljko Kopic

FC Voluntari: 88. J. Fernandez - 2. Paz, 34. Matricardi, 5. Armaș - 23. Cârnat, 22. Rață, 4. Crepulja, 17. D. Andrei, 7. Aliji - 77. Nemec, 11. D. Florea

Gol Dinamo

Gregoria a deschis scorul din penalty, după ce Abdallah a fost faultat în careu.