La șase zile după ce a câștigat titlul, Darius Olaru a spus de la cine a primit cel mai emoționant mesaj
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (3.05.2024)
Video Farul - Sepsi 1-4. Fosta campioană, eșec usturător. ”Marinarii”, salvați de umilință pe final
February 25, 2024, Sfantu Gheorghe,Romania, Superliga Season 2023-2024, Stage 27, SEPSI OSK vs FC Universitatea Cluj, Se
”De ce FCSB?”. Marius Ștefănescu, enigmatic: ”Ce să fac, să mă pun rău cu patronul?”
Dinamo Dinamo
0 - 1
FCSB FCSB
Du 26.11.2023 20:30

Dinamo - FCSB 0-1. ”Bijuteria” lui Coman le aduce victoria roș-albaștrilor în derby

26.11.2023, 23:50

• SuperLiga: Farul - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

FCSB s-a impus cu scorul de 1-0 în derby-ul cu Dinamo de pe Arena Națională, în etapa a 17-a din SuperLiga României.

FCSB este lider în clasamentul din SuperLiga României, cu 37 de puncte, la cinci lungimi în fața celor de la CFR Cluj. De cealaltă parte, Dinamo are mari probleme, ocupă penultima poziție a clasamentului, cu doar 10 puncte.

Dinamo - FCSB 0-1. Roș-albaștrii se desprind la cinci puncte de CFR Cluj

A fost o atmosferă incendiară pe Arena Națională făcută de suporterii celor două formații, dar spectacolul nu a lipsit nici din teren, unde roș-albaștrii au controlat ostilitățile.

Prima repriză a fost una echilibrată, însă FCSB a pus în pericol poarta dinamoviștilor în câteva ocazii. Primul șut pe spațiul porții i-a aparținut lui Coman, în minutul 7, dar Golubovic a reținut fără probleme.

Djokovic a avut și el o ocazie bună în minutul 25, dar defensiva dinamovistă a respins foarte bine șutul mijlocașului de la FCSB.

Dinamoviștii au avut o ocazie imensă în minutul 32, când Costin a pasat în fața porții, însă Abdallah a ratat execuția.

Jucătorii FCSB-ului au cerut penalty pe finalul primei reprize, dar centralul a lăsat jocul să continue după ce a așteptat verdictul din camera VAR.

După pauză, roș-albaștrii au început foarte bine, iar Olaru a fost aproape să deschidă scorul.

Unicul gol al partidei i-a aparținut lui Florinel Coman și a fost o adevărată ”bijuterie”. Coman a înscris din lovitură liberă, fără șansă pentru Golubovic.

Gregorio a irosit o ocazie imensă în minutul 63, când l-a pus la treabă pe Târnovanu, iar Ghezali a fost și el aproape de gol în minutul 80.

Pe final, Dani Iglesias a avut șansa să restabilească egalitatea, însă balonul șutat de el a trecut puțin pe lângă poartă.

VIDEO Rezumatul partidei Dinamo - FCSB 0-1

UPDATE 19:45: Startul derby-ului Dinamo - FCSB, întârziat cu 10 minute.

UPDATE 19:00: ECHIPELE de start la Dinamo - FCSB: Gigi Becali s-a ținut de cuvânt

UPDATE 18:30: Atmosferă de derby! Fanii FCSB-ului s-au strâns și au mers împreună spre Arena Națională

UPDATE 18:00: Câte bilete s-au vândut la Dinamo - FCSB, cu câteva ore înainte de startul partidei

UPDATE 15:45: EXCLUSIV Fostul căpitan de la FCSB știe de ce are nevoie Dinamo pentru a se salva de la retrogradare

UPDATE 14:20: Motivul pentru care acoperișul Arenei Naționale nu poate fi tras pentru meciul Dinamo - FCSB

UPDATE 13:00: Singurul Derby de România în care Mihai Stoica a fost eliminat. ”Un stelist mi-a cerut să-l dau afară”

UPDATE 12:00: ”Bimbo” s-a ”încălzit” 40 de minute și, la doar 60 de secunde de la intrare, a decis derby-ul Dinamo - FCSB

UPDATE: 11:30 EXCLUSIV Alex Bourceanu a identificat problema celor de la FCSB, chiar înainte de derby-ul cu Dinamo

UPDATE 10:00: VIDEO De când nu a mai bătut-o Dinamo pe FCSB în Liga 1. Până și adevărații suporteri ai ”Câinilor” au uitat

După 16 etape, cele două formații se află în poluri diametral opuse. Dacă FCSB este lider cu 34 de puncte, rivala Dinamo este abia pe poziția a 15-a, la 24 de lungimi în spate.

Este cel de-al 152-lea meci direct între cele două formații în prima divizie: 49 de meciuri au câștigat ”Câinii”, 54 de partide s-au terminat la egalitate, iar ”roș-albaștrii” au învins de alte 48 de ori.

În tur, FCSB s-a impus pe ”Arcul de Triumf”, scor 2-1, datorită golurilor marcate de Florinel Coman și Darius Olaru. Golul dinamoviștilor a fost înscris de către Goncalo Gregorio.

Fotbaliștii de la FCSB de care Ovidiu Burcă se teme: ”E unul dintre cei mai buni jucători”

La conferința de presă premergătoare partidei, Ovidiu Burcă a vorbit la superlativ despre echipa roș-albaștrilor. În plus, tehnicianul ”Câinilor” a lăudat doi fotbaliști ai rivalei: Florinel Coman și Darius Olaru.

”Mi se pare una dintre cele mai talentate echipe ale Ligii 1. E o echipă cu jucători valorași, antrenorii sunt și ei la fel, Elias Charalambous, Pintilii, Filip. Au un preparator fizic foarte bun, deci au un staff foarte bine pregătit, au o conducere foarte bună.

Coman a jucat foarte bine, Olaru și el, e un jucător foarte bun, unul dintre cei mai buni jucători din campionatul intern. Din punctul de vedere al individualităților stau foarte bine”, a declarat Ovidiu Burcă.

Absențele FCSB-ului pentru meciul cu Dinamo

Pentru meciul cu Dinamo, FCSB nu va avea tot lotul valid. La conferința de presă, Elias Charalambous a anunțat că nu va putea conta pe Octavian Popescu și Vlad Chiricheș (accidentați) și nici pe Valentin Crețu (suspendat), după ce a văzut cartonașul roșu direct în meciul cu FCU Craiova.

"E bine că jucăm pe Arena Națională. E stadionul nostru, jucătorii sub obișnuiți cu el. Contează ce facem noi pe teren. Jucătorii sunt motivați, sunt conștienți de importanța meciului.

(n.r. dacă Octavian Popescu și Chiricheș sunt absenți?) Și Vali Crețu, care e suspendat. Ceilalți vor fi în lot mâine", a spus Elias Charalambous.

Dinamo - FCSB, episodul 152 în Liga 1, LIVE VIDEO, de la 20:30, pe Digi Sport 1. ECHIPELE PROBABILE

Dinamo: 1. Golubovici - 98. C. Costin, 5. Alaves, 28. Homawoo, 31. Amzăr - 30. N. Roșu, 4. Bena, 16. Ilic - 99. Ghezali, 19. Abdallah, 17. Politic

• Rezerve: 91. Began, 6. I. Roșu, 7. Goncalo, 10. D. Iglesias, 22. Bani, 23. Patriche, 24. Giafer, 27. R. Grigore, 29. A. Irimia

Antrenor: Ovidiu Burcă

FCSB: 32. Târnovanu - 28. Pantea, 30. Ngezana, 5. Dawa, 33. Radunovic - 88. Djokovic, 8. Șut, 27. Olaru - 25. Băluță, 11. Miculescu, 7. Coman

Ocazie Dinamo

Dani Iglesias șutează din prima din interiorul careului, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

• 89 cg

Ngezana este avertizat.

• 85 s
    Schimbare FCSB

Coman este înlocuit cu Rotariu.

• 81 oc

Amzăr șutează din careu, dar balonul este deviat și iese în afara terenului.

• 80 oc

Bani centrează de pe partea stângă, iar Ghezali șutează puternic, însă Târnovanu reușește să rețină.