FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
Dinamo e amenințată cu retrogradarea, iar Zeljko Kopic e resemnat: ”Ar fi un miracol să ne salvăm!”
FOTBAL:FCSB-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (7.04.2024)
Mobilizare totală! Ce mesaje au avut jucătorii de la FCSB pentru suporteri înaintea derby-ului cu Farul
Elias Charalambous i-a luat apărarea fotbalistului criticat de Gigi Becali
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
1 - 1
FCSB FCSB
Du 11.11.2018 21:00

Dinamo - FCSB 1-1. Alb-roşiii au luat doar un punct, deşi au jucat cu om în plus aproape o repriză. Gnohere, penalty ratat şi roşu

11.11.2018, 23:00

• SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Al doilea derby al sezonului dintre Dinamo şi FCSB s-a terminat tot la egalitate, scor 1-1. Alb-roşiii au avut un om în plus aproape o repriză, după eliminarea lui Harlem Gnohere, dar nu au putut profita.

Dominată pe teren și în tribune de Dinamo, FCSB nu a tras vreun șut pe poartă în prima repriză a partidei de pe Arena Naţională.

Înschimb, împinşi de la spate de o galerie care a realizat o coregrafie impresionantă, dedicată Centenarului, dinamoviştii au ratat primele ocazii prin Daniel Popa.

Cu cinci minute înainte de pauză, tot Popa a obţinut o lovitură de la 11 metri, la faultul lui Bălgrădean. Diogo Salomao a transformat şi i-a adus în avantaj pe "câini".

La doar un minut de la startul reprizei a doua, Istvan Kovacs a dictat penalty şi pentru FCSB, la un duel în care Cooper l-a faultat pe Florin Tănase.

Penedo a respins execuţia lui Gnohere, dar Florin Tănase a fost cel mai rapid şi a marcat pe recuperare.

Roş-albaştrii au rămas în zece după ce "Bizonul" a văzut roşu direct pentru o intervenţie asupra lui Cooper. Totuşi, Dinamo nu a profitat de jucătorul în plus, nu a fost aproape deloc periculoasă şi s-a terminat 1-1.

A fost a treia remiză consecutivă înregistrată în marele derby al Ligii 1. Precedentele două s-au terminat 2-2 şi 3-3.

FCSB FCSB
  • 90+6 fr2

FINAL DE MECI! Deşi a avut om în plus aproape o repriză, după eliminarea lui Gnohere, Dinamo nu a putut profita şi a obţinut doar un punct în derby-ul cu FCSB. S-a terminat 1-1 pe Arena Naţională.

• 90 s s

Ultima schimbare la FCSB. Rusescu a intrat în locul lui Florin Tănase.

• 87 fm fm

Probleme musculare pentru Planic, care are nevoie de intervenţia medicilor pentru a juca ultimle minute. Fundaşului sârb i s-a pus un bandaj la coapsă şi a revenit pe teren.

• 87 cg cg

Cartonaş galben primit de Planic.

• 83 s s

A doua modificare la FCSB. Jakolis a intrat în locul lui Man.

• 82 s s

Ultima schimbare la Dinamo. Zenke a intrat în locul lui Daniel Popa.

• 75 s s

Schimbare la Dinamo. Axente a intrat în locul lui Gomelt.

• 74 oc oc

Ocazie Dinamo! Neicuţescu a tras frumos de la marginea careului, dar mingea l-a lovit pe Mihai Popescu şi a trecut puţin peste poartă.

• 71 cg cg

Gomelt a luat la rândul său galben, în urma unei intervenţii asupra lui Florinel Coman.

• 69 cg cg

Cartonaş galben primit de Nedelcu, după un fault asupra lui Hanca.

• 62 cg cg

Cartonaş galben primit de Romario Benzar, după o intrare cu braţul sus asupra lui Hanca.

• 56 fm

Meciul a fost întrerupt câteva secunde, după ce un spectator a intrat pe teren. Acesta a fost rapid imobilizat şi scos în afara suprafeţei de joc.

• 52 cr cr

Gnohere, eliminat! Golgheterul roş-albaştrilor a primit direct cartonaşul roşu, după o intrare dură la mijlocul terenului asupra lui Cooper.

• 48 g g

GOOOOOL FCSB, 1-1! Florin Tănase a venit pe urmărire şi a trimis în poartă mingea respinsă de Penedo, la penalty-ul lui Gnohere.

• 48 rp rp

Penalty ratat! Gnohere a executat slab, iar Penedo a reuşit să respingă şutul francezului.

• 46 p p

Penalty pentru FCSB! Cooper l-a faultat în careu pe Florin Tănase.

Schimbare la FCSB. Florinel Coman a intrat în locul lui Moruţan.

• 45+4 fr1

PAUZĂ! Dinamo a avut şansele importante ale primei reprize şi conduce meritat cu 1-0. Diferenţa a fost făcută de golul marcat de Salomao, din penalty.

• 45+2 cg cg

Abia intrat pe teren, Neicuţescu a luat galben, după un fault asupra lui Nedelcu.

• 40 s s

Nistor nu a mai putut continua şi a fost înlocuit de Neicuţescu.

• 40 gp gp

GOOOOOL, 1-0 Dinamo! Salomao a transformat impecabil lovitura de la 11 metri şi a deschis scorul.

• 38 cg cg

Cartonaş galben primit de Bălgrădean.

• 38 p p

Penalty pentru Dinamo! Bălgrădean l-a faultat pe Popa, după o contră extraordinară a alb-roşiilor. Portarul vicecampioanei a fost lăsat singur cu doi adversari şi l-a pus la pământ pe atacantul lui Rednic.

• 35 fm fm

Emoţii pentru Dinamo. Nistor a căzut, din cauza unor probleme musculare şi, iniţial, o persoană din staff-ul alb-roşiilor a făcut semn de schimbare. Mijlocaşul a revenit pe teren şi a cerut amânarea schimbării, dorind să joace în continuare.

• 32 oc oc

Ocazie Dinamo! O nouă oportunitate pentru alb-roşii. Acelaşi Popa a tras foarte bine din afara careului, dar Bălgrădean a reuşit să respingă.

• 26 oc oc

Ocazie Dinamo! Prima mare şansă a partidei a aparţinut "câinilor". După un corner executat de Nistor, Daniel Popa a trimis cu capul la colţul lung, dar mingea a trecut puţin pe lângă poarta lui Bălgrădean.

• 18 fm fm

O petardă a explodat lângă Florin Tănase, care încerca să repună mingea de la margine. Jucătorul celor de la FCSB nu a păţit nimic, iar meciul a continuat fără probleme.

A început meciul. Lovitura de start a aparţinut roş-albaştrilor.