Gigi Becali, ”imitat” în fotbalul românesc, dar doar până la un punct: ”Face ca unui antrenor să-i fie mult mai greu”
Exclusiv Ilie Dumitrescu a văzut decizia lui Ovidiu Hațegan la Dinamo - Poli Iași și a reacționat
CLUJ-NAPOCA: CFR CLUJ - CELTIC FC, Uefa Champions League
Dan Petrescu vine, jucătorii pleacă! E OUT fotbalistul care nu a mai evoluat de 17 luni pentru CFR
Dinamo Dinamo
0 - 0
Poli Iasi Poli Iasi
Vi 27.10.2023 20:30

Dinamo - Poli Iași 0-0. ”Alb-roșii” au ajuns la 8 partide la rând fără victorie în campionat

27.10.2023, 22:28

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Partida Dinamo - Poli Iași, din etapa cu numărul 14 a SuperLigii, s-a terminat cu scorul de 0-0.

Dinamo - Poli Iași, scor 0-0

În urma acestui rezultat, Dinamo a ajuns la 8 partide în campionat fără victorie, în timp ce ieșenii au înregistrat al treilea meci la rând fără eșec în SuperLigă.

Prima ocazie a meciului a fost cea a lui Christian Ilic, care a trimis un șut puternic pe poarta lui Silviu Lung (portarul lui Poli Iași) în minutul 18, însă goalkeeperul ieșenilor a respins în lateral.

Ulterior, oaspeții și-au creat mai multe situații periculoase la poarta lui Adnan Golubovic (portarul lui Dinamo), prin Julian Marchioni, care a șutat puternic spre buturile goalkeeperului bosniac în minutul 23, și Shayon Harrison, care a trimis un balon puternic pe spațiul porții în minutul 26.

La începutul actului secund, ieșenii și-au mai creat o ocazie prin Mihai Bordeianu, care a șutat imprecis de la peste 30 de metri, însî mingea s-a dus peste poarta lui Golubovic.

În partea a doua a reprizei secunde, Dinamo ”a împins” meciul în terenului celor de la Poli Iași, însă ”Câinii Eoșii” nu au reușit să-și creeze ocazii importante de a înscrie în poarta apărată de Silviu Lung Junior.

VIDEO Rezumat Dinamo - Poli Iași 0-0

”Câinii” traversează o perioadă dificilă. Fără victorie de la jumătatea lunii august, Dinamo este penultima în clasamentul Ligii 1, cu doar 9 puncte adunate din 13 jocuri. Cinci înfrângeri și două remize au înregistrat bucureștenii în ultimele șapte partide de campionat.

De partea cealaltă, după un start de sezon mai greu, Poli Iași și-a revenit și are două succese și trei rezultate de egalitate în precedentele șase meciuri. Trupa lui Grozavu ocupă locul 11, cu 15 puncte.

Cele două formații, ambele nou-promovate, s-au întâlnit de 21 de ori pe prima scenă a fotbalului românesc. Dinamo s-a impus de 9 ori, Poli Iași a câștigat 7 dueluri, iar 5 confruntări s-au încheiat nedecis.

Gregorio, cu 3 goluri, este cel mai bun marcator al lui Dinamo în acest sezon, în timp ce Roman este golgheterul celor de la Iași, cu 4 reușite.

Ovidiu Burcă s-a duelat de 3 ori cu Leo Grozavu și Poli Iași și a pierdut de fiecare dată. Antrenorul grupării din Copou i-a întâlnit în 13 rânduri pe alb-roșii: 8 victorii, două remize și 3 înfrângeri.

Dinamo - Poli Iași, LIVE VIDEO, în etapa a 14-a din SuperLiga

Ovidiu Burcă, tehnician care a cerut o ședință de urgență după meciul cu Poli Iași, a prefațat jocul de vineri seară.

"Înainte să vorbim despre meciul pe care-l avem mâine, în primul rând cred că trebuie să fac niște lămuriri, pentru că după meciul de la Sibiu n-am mai vorbit cu absolut nimeni. În primul rând cred că este totala mea responsabilitate pentru ce s-a întâmplat acolo, faptul că în alte meciuri am fost inspirat.

Cred că am fost total neinspirat în a gestiona această pauză pe care am avut-o înainte de meciul de la Sibiu. Îmi asum total ceea ce s-a întâmplat la Sibiu și aș vrea să-i asigur pe oameni că a fost doar un accident și echipa nu va mai arăta așa în acest sezon. Așa ca să lămurim episodul Sibiu.

Am o conducere care mă susține, le mulțumesc pe calea asta. Cred că nu există dinamovist în momentul ăsta care să fie mulțumit de cum arată echipa și de locul pe care-l avem în clasament. Condițiile pe care le avem și pe care le oferă sunt poate chiar mai sus decât primele zece echipe și e de datoria mea și a echipei să întoarcem această situație. Am încredere în jucătorii pe care-i am, eu sunt convins că echipa va avea reacție!”, a declarat Ovidiu Burcă, în cadrul conferinței de presă.