Exclusiv Ilie Dumitrescu a văzut decizia lui Ovidiu Hațegan la Dinamo - Poli Iași și a reacționat
FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
A venit verdictul specialistului, după faza care l-a trimis pe Luca Mihai la spital, cu răni grave
Video ”Mâine să pleci”. Kopic nu a fost menajat de fanii lui Dinamo: cum a procedat antrenorul la ieșirea din stadion
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
4 - 1
Politehnica Iași Politehnica Iași
Vi 11.12.2020 20:30

Dinamo - Poli Iași 4-1. "Câinii" fac spectacol! Patru victorii consecutive, iar play-off-ul e aproape

11.12.2020, 22:25

• SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Dinamo s-a impus clar contra lui Poli Iași, scor 4-1, în runda a 13-a din Liga 1.

Moldovenii au deschis scorul după doar cinci minute, când Platini a surprins apărarea adversă cu un șut din afara careului. Dinamo a egalat după doar 10 minute, după un penalty obținut de Borcea și transformat de Sorescu.

În partea secundă, Platini a lovit bara, însă a fost una dintre puținele ocazii ale ieșenilor. Dinamo a trecut în avantaj în minutul 57, după o lovitură de cap a lui Nemec, iar Paul Anton, după 20 de minute, a dus scorul la 3-1, cu un șut superb, de la mare distanță.

Scorul final l-a stabilit Magaye Gueye, în minutul 86, la capătul unui contraatac și a unei noi pase decisive semnate de Sorescu. În prelungiri, Mejias a apărat lovitura de la 11 metri a lui Vanzo.

Dinamo a ajuns la patru victorii consecutive în toate competițiile și a urcat pe locul 8, cu 15 puncte, la doar două lungimi de ultimul loc de play-off, ocupat de UTA Arad.

De partea cealaltă, Poli Iași rămâne pe locul 15, penultimul, cu 10 puncte.

VIDEO Rezumatul meciului Dinamo - Poli Iași 4-1

Știrea inițială

Înaintea meciului cu Poli Iași, Dinamo, echipă care a avut o revenire de formă în ultimele etape, este pe locul 12 în Liga 1, cu tot atâtea puncte.

LIVE VIDEO Dinamo - Poli Iași, de la 20:30, la Digi Sport 1

”Câinii”, cu Ionel Gane pe banca tehnică acum, nu au mai pierdut de o lună, de la 1-2 cu Viitorul, reușind în campionat o remiză, 1-1 cu Astra, și două victorii, 3-0 cu FC Voluntari și 1-0 cu FC Argeș în ultimele trei runde de campionat.

De partea cealaltă, Poli Iași este într-o situație diametral opusă. Echipa lui Daniel Pancu a început bine sezonul, dar din octombrie încoace se află într-o perioadă mai puțin fastă. Fără victorie în campionat de la 5-2 cu FCSB din 27 septembrie, formația din Copou a ajuns pe locul 14 în Liga 1, cu doar 10 puncte.

Dacă formele sportive sunt diferite în cazul celor două echipe, Dinamo și Poli Iași au în comun problemele financiare. Noua conducere din ”Ștefan cel Mare”, instalată în august, nu și-a respectat nici până acum promisiunile, fotbaliștii fiind în continuare neplătiți.

De asemenea, și jucătorii de la Poli Iași au restanțe salariale de câteva luni, antrenorul Daniel Pancu recunoscând după 0-2 cu CFR Cluj runda trecută, că lipsa banilor afectează și prestațiile din teren.

LIVE VIDEO Dinamo - Poli Iași, echipele probabile

• Dinamo: Mejias - Sorescu, Puljic, Bejan, Grigore - Garcia, Anton - Camara, Măgureanu, Fabbrini - Gueye
  • Poli Iași - Bosz - Cabral, Baxevanos, Angiulli, Mihalache, Onea - Passaglia, Breeveld, de Iriondo - Zajmovic, Stan
  • 90+3 final

Fluier final: Dinamo - Poli Iași 4-1.

• 90+3 rp rp

Penalty ratat de Poli Iași! Mejias apără șutul lui Vanzo.

• 90+2 p p

Penalty pentru Poli Iași, după ce Puljic l-a faultat în careu pe Calcan.

• 88 s s

Schimbare la Dinamo: iese Fabbrini, intră Crețu.

• 88 s s

Schimbare la Dinamo: iese Răuță, intră Bani.

• 86 g g

GOL Dinamo! Magaye Gueye înscrie la capătul unui contraatac și în urma unei noi pase decisive a lui Deian Sorescu.

• 84 s s

Schimbare la Poli Iași: iese Passaglia, intră Chacana.

• 77 g g

GOL Dinamo! Paul Anton înscrie cu un șut de la distanță.

• 77 s s

Schimbare la Dinamo: iese Nemec, intră Achim.

• 71 s s

Schimbare la Poli Iași: iese De Iriondo, intră Mensah.

• 58 g g

GOL Dinamo! Adam Nemec înscrie cu o lovitură de cap, după o centrare excelentă a lui Sorescu.

• 57 oc oc

Ocazie Dinamo! Aleix Garcia șutează foarte bine, însă Bosz se întinde și respinge.

• 55 oc oc

Bară Poli Iași! Platini șutează de la mare distanță în stâlpul porții lui Mejias, iar Andrei Cristea alunecă și nu profită de respingere.

• 52 s s

Schimbare la Poli Iași: iese Francisc Cristea, intră Vanzo.

Începe repriza secundă!

• 46 s s

Schimbare la Dinamo: iese Borcea, intră Gueye.

• 45 fr1

Pauză: Dinamo - Poli Iași 1-1.

• 45 cg cg

Onea îl faultează pe Borcea și este avertizat de Horațiu Feșnic.

• 40 oc oc

Ocazie pentru Poli Iași. Platini scapă pe contraatac, îi pasează lui Andrei Cristea, dar atacantul șutează în blocaj.

• 38 cg cg

Platini primește un cartonaș galben pentru un fault comis asupra lui Garcia.

• 33 cg cg

Diego Fabbrini este avertizat pentru un fault cu talpa.

• 16 gp gp

GOL Dinamo! Deian Sorescu înscrie din penalty, cu un șut la firul ierbii, în dreapta portarului Bosz.

• 15 p p

Penalty pentru Dinamo, după un contact între Borcea și Passaglia!

• 5 g g

GOL Poli Iași! Platini depășește un adversar, avansează până în apropierea careului și îl învinge pe portarul lui Dinamo cu un șut bine plasat.