FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU -UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET (10.12.2023)
Marius Măldărășanu, discurs sincer: ”Nu știu dacă voi reuși să fac vreo performanță ca antrenor!”
2
Video Când crede Gigi Becali că FCSB a câștigat, de fapt, titlul: ”De atunci am fost campioni!”
CFR Cluj v BSC Young Boys - UEFA Champions League: Third Qualifying Round Leg One, Cluj-Napoca, Romania - 03 Aug 2021
Foto Giedrius Arlauskis a avut un mesaj savuros pentru Gigi Becali, după ce FCSB a câștigat titlul

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Dinamo a pierdut în fața celor de la ”U” Cluj, scor 0-1, în etapa a 19-a din SuperLigă, și a ajuns la 13 partide la rând fără victorie.

U Cluj a urcat pe locul cinci în clasament, cu 29 de puncte, în timp ce Dinamo rămâne cu doar zece puncte, pe locul 15.

Dinamo - ”U” Cluj 0-1. ”Șepcile Roșii” urcă pe loc de play-off

Formația pregătită de Ioan Ovidiu Sabău a deschis scorul încă din minutul 4, când Dan Nistor a înscris în poarta fostei sale echipe, după o pasă superbă a lui Daniel Popa.

Dinamo a dat replica în minutul 7, la ocazia lui Iglesias, însă spaniolul a trimis mult peste poartă dintr-o poziție ideală.

Daniel Popa putea dubla avantajul ”Șepcilor Roșii”, după o eroare în defensiva lui Dinamo, a șutat de la marginea careului, însă mingea a trecut pe lângă poarta ”Câinilor Roșii”.

Pe finalul primei reprize, Dinamo putea restabili egalitatea. Gregorio s-a înălțat foarte bine la o centrare, dar a trimis cu capul în bara transversală.

După pauză, Politic și-a trecut și el în cont o ratare uriașă, iar Abdallah a ratat și el în minutul 65. Țîră a irosit o șansă imensă în minutul 80, când a șutat cu poarta goală, iar Gregorio a ratat din fața porții câteva minute mai târziu.

Pe final, Chipciu a fost aproape de gol, dar Golubovic a reușit să respingă în corner.

VIDEO Rezumatul partidei Dinamo - ”U” Cluj 0-1

Dinamo se află pe penultimul loc din campionat, cu doar 10 puncte acumulate după cele 18 etape, înainte de meciul cu ”U” Cluj.  Dacă formația din Ștefan cel Mare va obține victoria pe teren propriu, se va distanța la patru puncte de FC Botoșani, ocupanta ultimului loc, care are un meci mai puțin disputat.

În caz contrar, Dinamo ar putea cădea pe ultimul loc din SuperLigă la finalul rundei 19, dacă FC Botoșani se va impune contra celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe. În același timp, elevii lui Ioan Ovidiu Sabău pot urca trei poziții în clasament, până pe locul 5.

Este important de precizat că ultimele două meciuri dintre Dinamo și ”U” Cluj s-au terminat la egalitate, 1-1. În plus, ”Câinii” nu au reușit să mai câștige contra ”Șepcilor roșii” din 2017, 2-1, în Cupa României, după loviturile de departajare.

Zeljko Kopic nu a câștigat încă cu Dinamo, dar este încrezător

De când a sosit la Dinamo, Zeljko Kopic a obținut o înfrângere, 1-2 cu Sepsi, și o remiză cu Oțelul Galați, scor 3-3. Tehnicianul croat rămâne încrezător și spune că echipa sa este pregătită pentru duelul cu Universitatea Craiova de pe ”Arcul de Triumf”.

”Eu sunt încrezător, am greșit, dar am înscris de trei ori și de acum să văd meci cu meci, ce poate fi mai bine, mâine ne trebuie mai multe stabilitate defensivă, mai multă reacție în fața porții.

Structura noastră pe faza de construcție, avem loc de îmbunătățit, în ultima treime au fost multe lucruri bune, am înscris, ne-am creat ocazii, de aici trebuie să creștem.

Pentru mine cel mai important este să văd că jucătorii sunt gata, dau totul, acesta este punctul de start. Nu am accidentări noi, Neluț Roșu cred că va fi apt pentru mâine, 2-3 jucători au ceva probleme cu un virus, dar vedem mâine cum va fi.”, a spus Zeljko Kopic, la conferința de presă.

Clasament SuperLigă

• 90+5 final
  • 90+4 oc
    Ocazie Universitatea Cluj

Chipciu șutează de la distanță, dar Golubovic respinge în corner.

• 90+1 cg
    Cartonaş galben Dinamo

Bani este avertizat.

• 87 oc
    Ocazie Dinamo

De Moura trimite balonul în careu, mingea este deviată și ajunge la Gregorio, care trimite pe lângă poartă.