FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
Exclusiv Care este starea lui Luca Mihai, la cinci zile de la accidentare. ”Șocant. Nu exagerez cu nimic”
Zeljko Kopic, detalii despre Josue Homawoo, fundașul care l-a băgat în spital pe Luca Mihai
Foto Românul căpitan de la Real Madrid a fost convocat la naționala Spaniei și a luat decizia
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
0 - 0
U Craiova 1948 U Craiova 1948
Vi 26.11.2021 20:30

Dinamo – U Craiova 0-0. Rednic e sub presiune! Ambele echipe au ratat ocazii importante

26.11.2021, 22:30

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

Dinamo a remizat pe teren propriu cu U Craiova 1948, scor 0-0, în etapa a 17-a din Liga 1, în direct pe Digi Sport 1.

Dinamo rămâne fără victorie din 2 august și este penultima clasată, iar antrenorul Mircea Rednic este sub presiune.

Meci încrâncenat în “Groapă”

A fost o partidă echilibrată și încrâncenată pe stadionul Dinamo. Arbitrul Adrian Cojocaru a acordat zece cartonașe galbene, patru pentru Dinamo, șase pentru U Craiova 1948.

Raportul ocaziilor de gol a fost 9-7 pentru Dinamo, iar cel al șuturilor pe poartă a fost 6-3 pentru gazde.

În prima repriză, Mirko Ivanovski și Andre Pinto puteau să deschidă scorul, dar portarul Popa a avut intervenții bune. Cea mai mare ocazie a oaspeților a venit în minutul 40, când Sidibe a șutat în portar.

U Craiova 1948 a cerut un penalty în minutul 81

În repriza a doua, U Craiova 1948 a început mai bine și a avut două ocazii importante, prin Bălan și Baeten.

La al treilea meci pentru Dinamo, fundașul grec Nikos Kainourgios s-a accidentat și a părăsit terenul în minutul 51.

În minutul 65, oaspeții au avut o ocazie imensă. Raicea a pătruns în careu și a șutat în bară, la colțul scurt.

În minutul 71, Cătălin Itu, introdus pe teren în repriza a doua, a avut o șansă ideală de a înscrie, dar a șutat mult peste poartă, din centrul careului.

În minutul 81, Raicea a scăpat singur spre poartă, în poziție centrală, dar portarul Iliev a ieșit și a blocat mingea. Oaspeții au cerut penalty la această fază, în care Andrei Radu l-a tras de tricou pe Raicea.

Meciul s-a încheiat la egalitate, un rezultat care nu ajută niciuna dintre echipe. Dinamo are 9 puncte în clasament, iar U Craiova 1948 are 15 puncte.

VIDEO Rezumatul partidei Dinamo - U Craiova 1948 0-0

Clasamentul Ligii 1

-Știrea inițială-

"Câinii roșii", o nouă șansă de a întrerupe seria neagră

Meciul reprezintă o nouă șansă pentru Dinamo de a obține o victorie în campionat, lucru care nu s-a mai întâmplat din 2 august, atunci când "câinii roșii" o învingeau pe Academica Clinceni cu 3-1. Echipa pregătită de Mircea Rednic a ajuns, astfel, la 13 meciuri consecutive fără victorie în Liga 1.

Seria neagră a dinamoviștilor i-a adus pe penultimul loc în primul eșalon, cu doar 8 puncte. Singura echipă care a avut un parcurs mai slab în campionat este chiar Academica Clinceni, care a strâns jumătate din punctele bucureștenilor.

Nici oltenii nu au mai câștigat recent în campionat

Nici pentru U Craiova 1948 lucrurile nu stau prea bine în campionat. Formația preluată recent de Eugen Trică este pe locul 14 în Liga 1, chiar peste Dinamo, însă la o diferență de 6 puncte.

Și oltenii duc dorul celor trei puncte, având în vedere că ultima victorie a venit acum mai bine de o lună, contra lui Gaz Metan Mediaș, 2-0.

• 90+3 fr2
  • 90 cg cg
    Cartonaş galben Dinamo Bucureşti

Cosmin Matei este al zecelea jucător care primește cartonașul galben.

• 89 cg cg
    Cartonaş galben U Craiova 1948

Încă un avertisment pentru oaspeți, pentru Gajic. Arbitrul a acordat nouă cartonașe galbene în acest meci.

• 85 cg cg

Torje primește cartonașul galben.

• 83 s s
    Schimbare Dinamo Bucureşti

Iese Ahmed Bani, introdus pe teren în minutul 60, și intră Marco Ehmann.

• 81 oc oc
    Ocazie U Craiova 1948

Raicea scapă singur spre poartă, în poziție centrală, dar portarul Iliev iese și îl blochează. Oaspeții cer penalty la această fază, în care Andrei Radu îl trage de tricou pe Raicea.

• 78 cg cg

Van Durmen este sancționat de către arbitru, pentru un fault din spate.

• 77 cg cg

Alexandru Raicea îl faultează din spate pe Dragoș Grigore și primește cartonaș.

• 76 s s
    Schimbare U Craiova 1948

Iese Bălan, intră Bauza.

• 76 s s

Iese Baeten, intră Van Durmen.

• 75 cg cg

Marko Nunic este avertizat de către arbitru.

• 74 oc oc
    Ocazie Dinamo Bucureşti

Radu centrează din stânga, iar Nunic trimite o lovitură de cap, pe centrul porții, din poziție excelentă.

• 71 oc oc

Bani centrează perfect pentru Itu, care șutează mult peste poartă, din poziție ideală.

• 65 oc oc

Raicea pătrunde în careu și șutează către colțul scurt, dar mingea lovește bara, apoi iese în afara terenului.

• 63 oc oc

Huyghebaert centrează din stânga, iar Compagno lovește mingea din cădere, pe centrul porții.

• 60 s s

Iese Cătălin Măgureanu, intră Ahmed Bani.

• 57 oc oc

Deian Sorescu pătrunde în careu, dar este blocat de către Huyghebaert.

• 55 cg cg

Andrea Compagno este avertizat de către arbitru.

• 51 s s

Kainourgios nu mai poate continua jocul, din cauza unei accidentări, și e înlocuit cu Cătălin Itu.

• 51 oc oc

Baeten șutează din voleu de la marginea careului, pe lângă poartă.

• 47 oc oc
    Ocazie U Craiova 1948 Bălan șutează din careu către colțul lung, dar Iliev este atent și reține mingea.
  • 46 s s

Iese Ondaan, intră Raicea.

• 46 s s

Iese Mirko Ivanovski, intră Marko Nunic.

• 46 s s

Iese Sidibe, intră Albu.

• 45 fr1

Egalitate la pauză, 0-0.

• 43 cg cg

Ondaan este avertizat după ce a intrat într-un conflict cu Răuță, în urma unui fault.

• 43 cg cg

Răuță este avertizat pentru un fault la Ondaan.

• 40 oc oc

Sidibe pătrunde în careu, îl driblează pe Kainourgios, apoi șutează în portarul Iliev, care respinge mingea.

• 34 oc oc

În urma unui corner, Kainourgios trimite o lovitură de cap pe lângă poartă.

• 30 cg cg

Sidibe este avertizat de către arbitru.

• 26 oc oc

Torje execută un corner către centrul careului, iar Andre Pinto trimite mingea cu capul pe poartă. Popa are o intervenție excelentă și respinge mingea de sub bara transversală.

• 25 oc oc

Ivanovski pătrunde în careu, din dreapta, și șutează către colțul scurt, iar portarul respinge mingea în corner.

• 21 oc oc

Ondaan execută o lovitură liberă de la marginea careului, către colțul scurt, dar zidul "roș-albilor" deviază mingea în corner.

• 8 oc oc

Sorescu depășește un adversar, pătrunde în careu, dar este deposedat chiar în momentul când se pregătea să șuteze.