Exclusiv Florin Prunea a tras concluziile, după Hermannstadt - Dinamo 3-0: ”Incredibil!”
nichita
Căpitanul lui Dinamo a spus totul, după înfrângerea categorică cu Hermannstadt
Madrid, Spain. 30 April, 2022. Tennis: Mutua Madrid Open tennis tournament - Madrid, Individual, Women: Paula Badosa (Spain) V Simona Halep (Romania). Credit: EnriquePSans/Alamy Live News
La ce oră se joacă azi meciul Simona Halep - Paula Badosa, din turul 1 de la Miami Open, LIVE pe Digi Sport 2
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
0 - 5
Viitorul Viitorul
Vi 26.02.2021 20:30

Dinamo - Viitorul 0-5. Constănțenii și-au egalat cel mai mare succes în istoria meciurilor directe cu "câinii"

26.02.2021, 22:15

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

Viitorul a spulberat Dinamo chiar în Ștefan cel Mare și a egalat cel mai drastic scor din istoria confruntărilor directe, 5-0. Pentru constănțeni, a fost primul succes  în Liga 1 după 8 partide.

Dinamo - Viitorul 0-5. Constănțenii și-au egalat cel mai clar succes din istoria "directelor"

Echipa lui Mircea Rednic a deschis scorul după mai puțin de 4 minute de joc, prin brazilianul Jo Santos, care a bifat prima reușită în tricoul constănțenilor. Viitorul a primit penalty în minutul 15, iar George Ganea l-a transformat.

Dinamo a avut prima șansă a meciului în minutul 23, iar apoi Jo a avut un gol anulat. Ganea l-a scos apoi în evidență pe Eșanu, iar apoi Jo a tras paralel cu poarta. Tot Anton a fost singurul dinamovist care a "contat", dar nu l-a putut învinge pe Cojocaru, însă până la pauză Ciobanu a făcut 3-0.

Viitorul a ratat prima ocazie a reprizei secunde, iar la cealaltă poartă, Cojocaru a reținut din fața lui Stere. Viitorul nu s-a oprit din atac, iar Tsoumou a făcut 4-0 cu primul său gol de când a ajuns la constănțeni.

Cireașa pe tort a pus-o Ciobanu în minutul 81, însă trupa lui Rednic a fost aproape de 6-0 în minutul 85, prin Tsounou. Dinamo - Viitorul s-a terminat 0-5.

În 2015, Viitorul marca tot 5 goluri în deplasarea cu Dinamo. A fost 1-5, dar pe banca dinamoviștilor se afla chiar Mircea Rednic, iar la Viitorul era Gică Hagi.

În 2019, a mai fost un 5-0 pentru Viitorul, dar "acasă", când Eugen Neagoe îi antrena pe "câini".

VIDEO cu rezumatul meciului Dinamo - Viitorul 0-5:

Meciul dintre Dinamo și Viitorul poate fi urmărit, de la ora 20:30, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

Fără victorie de patru etape, Dinamo vrea să obțină o victorie împotriva echipei pregătite de Mircea Rednic, unul dintre cei mai iubiți antrenori din ”Ștefan cel Mare”.

LIVE VIDEO Dinamo - Viitorul, ora 20:30, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1. Dinamo se duelează cu Mircea Rednic

Echipa ”Puriului” nu a mai câștigat de opt meciuri în Liga 1 și a ajuns pe locul 13, la un singur punct în spatele lui Dinamo. Ca antrenor, Rednic a întâlnit Dinamo de opt ori și a reușit să câștige patru meciuri. Unul s-a încheiat la egalitate, și trei au fost victorii ale ”roș-albilor”.

Cu o victorie, Dinamo ar urca pe locul zece, la egalitate de puncte cu Chindia și la un punct peste Astra. Viitorul ar ajunge și ea tot pe locul zece dacă va câștiga în ”Ștefan cel Mare”.

Mircea Rednic: ”Cu siguranță va fi un meci destul de greu”

„Orice meci e greu în situația în care suntem noi, sper că am reușit să ne recuperăm din punct de vedere mental. Au jucători cu calitate, au făcut și meciuri bune, chiar dacă acum trec și ei printr-o perioadă destul de proastă. Cu siguranță va fi un meci destul de greu.

Păcat că nu am reușit să adunăm puncte în ultimele trei meciuri. Sper că băieții au înțeles mesajul meu și al conducerii și să facem tot posibilul ca să câștigăm cele trei puncte.

Eu sunt profesionist. Am fost implicat acolo și sentimental, și financiar. Am avut intențiile cele mai bune ca lucrurile să meargă bine acolo, m-au vrut. Până la urmă tot eu am avut de suferit, am fost acuzat că nu știu ce aș fi făcut, că am venit la un club care este întreținut de suporteri. Este special pentru că joc cu Dinamo, că joc acolo în ”Groapă”, dar pe mine mă interesează ca echipa mea să joace bine și să câștige”, a spus Mircea Rednic, la conferința de presă.

• 90+2 fr2

Final de meci. Dinamo - Viitorul se termină 0-5.

• 90 s s

Bordușanu (16 ani) intră în locul lui Fabbrini.

• 85 oc oc

Ocazie mare Viitorul. O centrare a lui Artean e respinsă de Andrei Radu până la Tsoumou, care șutează din apropiere, dar Eșanu spectaculos.

• 81 g g

GOOOOL Viitorul! Tsoumou centrează în careu, mingea sare din Bejan la Ciobanu, care șutează pentru 5-0.

• 79 g g

GOOOOOL Viitorul! Pitu centrează din corner, iar Tsoumou înscrie.