andone
Exclusiv Dinamo e pe loc de baraj, iar Ioan Andone a transmis un mesaj clar: ”Te uiți cine e acolo acum?”
florin maxim
Video Florin Maxim, discurs de mare campion după ce Corvinul s-a calificat în finala Cupei României
Du 28.06.2020 18:00

Dinamo - Voluntari 0-1. Ce rușine! "Câinii" rămân pe ultimul loc, într-o situație dramatică

28.06.2020, 18:59

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

Ajunși pe ultimul loc înaintea etapei a șasea din play-out, dinamoviștii au primit vizita celor de la Voluntari, în încercarea disperată de a "evada" din acea poziție.

"Câinii" au avut o primă fază mai legată abia în minutul 28, dar șutul lui Vali Lazăr a fost prins de Cojocaru. Ilfovenii au dat replica prin Ion Gheorghe, dar șutul său a fost exact pe direcția lui Piscitelli.

La ultima fază a primei reprize, Puljic a ratat exasperant, din 2 metri și l-a evidențiat pe Cojocaru.

Dinamo - Voluntari 0-1. "Câinii" rămân pe ultimul loc

În partea secundă, Pașcanu și-a încercat norocul de la distanță, dar portarul dinamovist a prins. Imediat a urmat eliminarea lui Ioan Filip, care a primit al doilea cartonaș galben și dinamoviștii au rămas în 10 oameni.

Voluntariul a ratat apoi o șansă imensă, când Belu Iordache l-a pus din nou la încercare pe Piscitelli. Nici Căpățână nu a putut înscrie, însă a făcut-o Ion Gheorghe. Jucătorul format de Dinamo a dat lovitura în minutul 75 și și-a învins fosta echipă.

Dinamo - Voluntari 0-1. Gazdele au cerut un penalty

Până la final, Dinamo a cerut un penalty la un duel dintre Sin și Pablo De Lucas, însă scorul a rămas neschimbat și Dinamo a ajuns la 6 eșecuri în 8 meciuri de campionat în 2020. Totodată, Dinamo a marcat un singur gol de la reluarea campionatului și a primit 7.

Echipa lui Mihalcea are de disputat două restanțe.

De cealaltă parte, Voluntari a obținut a doua victorie consecutivă în fața lui Dinamo.

Meciul dintre Dinamo și FC Voluntari poate fi urmărit, de la ora 17:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS și pe aplicația Digi Online.

Dinamo a ajuns pe ultimul loc în Liga 1 după succesul celor de la Poli Iași de pe terenul Chindiei, scor 2-0. ”Câinii” au nevoie disperată de o victorie în fața ilfovenilor, altfel situația din clasament se poate complica semnificativ. Practic, clasamentul din play-out s-ar ”rupe”, iar diferența între locul 11 (ultimul care asigură salvarea) și locul zece ar fi de cinci puncte.

Dinamo vrea să se revanșeze și pentru înfrângerea dureroasă din semifinalele Cupei României, împotriva celor de la FCSB, scor 0-3.

Trupa lui Mihai Teja vine după trei victorii consecutive în play-out și este singura echipă neînvinsă. De asemenea, ilfovenii au și cea mai bună defensivă din play-out, cu doar două goluri primite în cinci partide.

Verdictul lui Mihai Teja: "Dinamo are o altă faţă"

Antrenorul celor de la FC Voluntari, Mihai Teja, consideră că partida cu Dinamo de duminică va fi una foarte grea pentru formaţia sa, adversara având o altă faţă decât cea arătată în meciul cu FCSB.

"Ne aşteaptă un meci greu cu cei de la Dinamo, e o echipă puternică, un brand, un club foarte mare. Jucătorii mei sunt conştienţi că întâlnim o echipă orgolioasă. Niciun meci nu se aseamănă, cu siguranţă se vor schimba pentru meciul cu noi, ca atitudine, ca joc şi vom avea un meci foarte greu.

Trebuie să avem aceeaşi atitudine, să intrăm pe teren ca la o finală de campionat şi să încearcă să câştigăm punctele puse în joc. Va fi greu, dar cu atitudine, cu echilibru şi inteligenţă vom încerca să luăm maximum din acest meci.

Dinamo are o altă faţă, nu cea din meciul de ieri, când poate nu au prins o zi foarte bună. Eu sunt convins că sunt o echipă bună cu jucători de calitate. Va fi un meci foarte greu, între două echipe foarte bune. Eu sper să menţinem acelaşi ritm şi aceeaşi concentrare ca la meciurile de până acum", a declarat Teja, vineri, într-o conferinţă de presă.

• 82 fm fm

Dinamoviștii cer penalty la un duel între Sin și Pablo de Lucas.

• 79 s s

Mihaiu intră în locul lui Moldoveanu.

• 79 s s

Fabbrini intră în locul lui Mrzljak.

• 75 g g

GOOOOOOL Voluntari! Ion Gheorghe șutează din afara careului, din poziție centrală, de la 22 de metri, și îl învinge pe Piscitelli.

• 68 oc oc

Ocazie Voluntari. Căpățână trage din afara careului, dar Piscitelli prinde.

• 60 s s

Popa intră în locul lui Montini.

• 54 oc oc

Ocazie uriașă Voluntari. Sanoh centrează pentru Achim, care prelungește, iar Belu Iordache vine din spate și ratează din 2 metri după ce portarul dinamoviștilor face minuni.

• 52 s s

Răuță intră în locul lui Vali Lazăr.

• 49 cgr cgr

Filip primește al doilea cartonaș galben și este eliminat.

• 48 oc oc

Ocazie Voluntari. Pașcanu trage de la distanță, dar Piscitelli prinde în doi timpi.

Sanoh intră în locul lui Laidouni.

Sin intră în locul lui Bani.

Începe repriza secundă.

• 45+5 fr1

La pauză, Dinamo - Voluntari 0-0.

• 45+5 oc oc

Ocazie uriașă Dinamo. La ultima fază din prelungirile primei reprize, Vali Lazăr execută un corner, iar Puljic trimite cu capul din apropiere, dar portarul Cojocaru respinge cu un reflex senzațional.

• 43 cg cg

Belu-Iordache primește cartonaș galben.

• 36 oc oc

Ocazie Voluntari. Ion Gheorghe pătrunde în careu pe partea dreaptă, driblează și șutează violent, dar exact pe direcția lui Piscitelli.

• 34 s s

Daniel Benzar intră în locul lui Mățan, accidentat.

• 29 cg cg

Filip primește cartonaș galben.

• 28 oc oc

Ocazie Dinamo. Prima fază mai legată de atac a dinamoviștilor, cu Mrzljak, Montini, Moldoveanu și Vali Lazăr în prim-plan, însă șutul ultimului e prins ușor de Cojocaru.

• 15 cg cg

Moldoveanu primește cartonaș galben.

• 3 oc oc

Ocazie Voluntari. După o lovitură liberă executată de Mățan, Popescu e aproape de autogol.