”După meciul cu FCSB, ceva s-a rupt”. Dan Alexa, despre plecarea de la FC Botoșani
articol scris de Digi Sport02.11.2023, 20:47
FC Botoșani a pierdut surprinzător, scor 1-2, partida contra divizionarei secunde CSM Alexandria, din etapa a doua a Cupei României. Astfel, Botoșani a fost eliminată și din această competiție.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIzJTJGMTAl/MkYyNSUyRjE4MjUyNDZfMTgyNTI0Nl9V/TklWRVJTSVRBVEVBLUNSQUlPVkEtRkMt/Qk9UT1NBTkktU1VQRVJMSUdBLVNVUEVS/QkVULTFfMTBfMjAyMy0zLmpwZyZ3PTEw/NjAmaD02MzYmaGFzaD1iNDE0OWY1ZjU0MmExMTA0MjJiNjFiNzUwMDQxYmZkMA==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
După eliminarea din Cupei României și din cauza clasării pe ultimul loc în SuperLiga României, Dan Alexa și-a anunțat demisia de la FC Botoșani.
Dan Alexa nu a vrut să găsească niciun fel de scuză și și-a asumat rezultatele
Într-o intervenție la Digi Sport Special, Dan Alexa a vorbit despre despărțirea de FC Botoșani. Acesta a vorbit despre rezultatele slabe ale echipei și despre moralul scăzut al jucătorilor săi, care nu au putut obține nicio victorie în acest sezon, deși Botoșani a mai avut și meciuri bune.
Am plecat deja. Da, este adevărat. Am vorbit cu patronul, lucrurile sunt clare, îmi pare foarte rău pentru că mi-am dorit să reușesc, dar atunci când nu ai rezultate și echipa era pe o pantă total descendentă, este normal ca un antrenor să plece.
”Într-adevăr, înainte Botoșani era o echipă de top. I-am avut adversari, iar deplasările la Botoșani erau foarte grele, era una dintre cele mai bune echipe. Nu știu ce s-a întâmplat și nici nu vreau să critic foștii mei colaboratori. Niciodată nu o să caut explicații sau să mă justific la altcineva. Cert este că n-am reușit. În ultimele trei meciuri am arătat foarte rău, iar cred că era normal să plec.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
A fost o perioadă foarte intensă, două luni cu foarte multe decizii de luat, unele chiar foarte greu. Ne-a lipsit victoria, deși am avut câteva meciuri foarte bune, dar după meciul cu FCSB ceva s-a rupt. Meciul de azi a fost cireașa de pe tort. Atmosfera este dată de rezultate. Am simțit că oamenii erau aproape de mine, dar a trebuit să iau niște decizii foarte grele.
În pauza meciului cu Sepsi s-a întâmplat ceva, pentru că eu am fost cel care am văzut lucrul ăsta, dar nu vreau să găsesc niciun fel de scuză. Eu sunt vinovat pentru că n-am reușit să câștigăm niciun meci. În momentul ăsta, încrederea e la nivel minim. Orice ocazie a adversarului, orice gol, orice se întâmplă, totul se dărâmă ca un castel de nisip. Apoi, sunt jucători foarte buni, care pot face diferența, dar care în ultimele meciuri nu i-am avut.
Nici eu nu pot să stau la infinit să pierd întruna. Mereu am fost un om de onoare și am demnitate. Cred că asta m-a ajutat mereu. Am avut sprijinul tuturor din conducere”, a declarat Dan Alexa la Digi Sport Special.
Etichete: dan alexa , botosani
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...