Exclusiv E amenințată de retrogradare, dar primele sunt mai mari decât ale candidatelor la titlu: ”O dăm în penibil!”
articol scris de Digi Sport05.04.2023, 18:26
FC Argeș este într-o situație delicată în clasamentul SuperLigii. Formația din Trivale este pe locul nouă în play-out, poziție care asigură retrogradarea directă.
![FOTBAL:FC ARGES-PETROLUL PLOIESTI, SUPERLIGA SUPERBET (11.03.2023)](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIzJTJGMDMl/MkYxMSUyRjE2OTM3ODFfMTY5Mzc4MV9G/Qy1BUkdFUy1QRVRST0xVTC1QTE9JRVNU/SS1TVVBFUkxJR0EtU1VQRVJCRVQtMTFf/MDNfMjAyMy5qcGcmdz0xMDYwJmg9NjM2/Jmhhc2g9MDJhMjliM2JhYjU4MWZjODU3MTJlNjJmZjVmZGE0OWM=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Daniel Stanciu, directorul executiv al echipei din Trivale, a vorbit, în cadrul emisiunii Digi Sport Special, despre problemele piteștenilor.
Daniel Stanciu: ”Tindem să o dăm în penibil și să intrăm în Cartea Recordurilor!”
Oficialul clubului FC Argeș a mărturisit că situația echipei este una extrem de complicată, iar Bogdan Argeș Vintilă, antrenorul venit recent pe banca piteștenilor, va avea o misiune foarte dificilă pentru a menține echipa în prima ligă.
Stanciu a explicat că se fac eforturi uriașe pentru a-i motiva pe jucători, iar primele pe care aceștia le-ar primi dacă FC Argeș se va salva de la retrogradare sunt mai mari decât cele de la echipele care se luptă la titlu.
- Ultima victorie a piteștenilor în campionat a fost înregistrată la finalul lunii octombrie 2022, 1-0 cu UTA Arad. De atunci, au urmat 9 eșecuri și 7 remize.
”Sunt niște probleme, s-au văzut și la jocul cu Voluntari. Jucătorii trebuie să conștientizeze. Când lucrurile nu merg bine, toată lumea e vinovată. Vintilă e al treilea antrenor din acest sezon. Antrenorii au avut mână liberă, cu excepția lui Vintilă. Ei au decis ce jucători vin, când se pleacă în cantonament, în deplasări.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Au primă la salariu pentru salvarea de la retrogradare mai mare decât echipele care se bat la titlu. Este o primă foarte mare și gândiți-vă că sunt 16 jocuri în care n-am câștigat. Tindem să o dăm în penibil și să intrăm în Cartea Recordurilor. Toată lumea s-a implicat, să tragem de jucători, să tragem un semnal de alarmă”, a spus Daniel Stanciu la emisiunea Digi Sport Special.
Suporterii piteșteni au răbufnit la adresa jucătorilor
La finalul partidei cu FC Voluntari, scor 0-2, nervii și-au spus cuvântul, iar suporterii formației din Trivale au răbufnit la adresa jucătorilor.
Câțiva fani ai lui FC Argeș i-au așteptat pe jucători la ieșirea din arenă și le-au adresat cuvinte dure acestora, nemulțumiți că echipa este din ce în ce mai aproape de retrogradare.
Etichete: retrogradare , fc arges , jucatori , daniel stanciu , prime
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![regheprodanca](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDkl/MkYyOCUyRjE1OTE2NjFfMTU5MTY2MV9y/ZWdoZXByb2RhbmNhLnBuZyZ3PTM4MCZo/PTIyOCZoYXNoPTAxNDI5YzMwNzFkMWRiMjRkODE2MmVjNDFjZmZiYTQ2.thumb.jpg)