Exclusiv Echipa din SuperLigă e gata să joace acasă: "Stadionul arată foarte bine"
articol scris de Digi Sport07.01.2026, 17:55
Unirea Slobozia și-a disputat până acum meciurile de pe teren propriu la Clinceni.
SuperLiga SuperLiga: Tragerea la sorți a țintarului, vineri, 15:00, DGS 1
Media: Fotbal European, vineri, 22:50, DGS 1
Totuși, conform ultimelor informații venite chiar de la antrenorul Andrei Prepeliță (40 de ani), echipa de pe locul 12 din SuperLigă va reveni acasă în 2026.
Andrei Prepeliță a transmis că Unirea ar putea juca la Slobozia partida cu UTA
Galerie Foto
În cadrul unui interviu exclusiv acordat jurnalistului Digi Sport Bogdan Pop, Andrei Prepeliță a vorbit despre situația arenei din Slobozia.
"Sperăm. Nu depinde de noi. Ne dorim să se rezolve această situație, nu e confortabil să joci mereu în deplasare, să te deplasezi câte două ore și la meciurile care sunt programate acasă. Lipsa spectatorilor, asistența redusă la Clinceni. 50-100 de oameni nu e o atmosferă de meci ca să te aducă la un nivel de concentrare. Acasă probabil vom avea 4-5.000 de spectatori. Gazonul e foarte bun...
Stâlpii sunt pe drum. Trebuie montați. Suntem programați la 13:30, primul meci (n.r. cu UTA) cred că l-am putea juca acasă fără noctură și după aceea să se monteze. Am înțeles că există bunăvoință. Stadionul arată foarte bine. Pe gazon ne-am antrenat înainte de mecul cu Metaloglobus, arată foarte bine, e de ultimă generație", a declarat Andrei Prepeliță.
Meciul Unirea Slobozia - UTA are loc pe 17 ianuarie de la ora 13:00 și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro și din aplicația Digi Sport, exclusiv de către abonații DIGI România.
VIDEO cu interviul acordat de Andrei Prepeliță pentru Digi Sport:
Clasamentul din Superligă
Etichete: andrei prepelita , stadion slobozia
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Președintele Nicușor Dan a declarat, joi, la Gdansk, că este „o certitudine” că 20 de ani s-a...









