Eugen Neagoe a răbufnit la conferința de presă: ”Nu poți să te antrenezi pe islaz și să joci ca Barcelona!”
FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Total neașteptat! Ce se întâmplă cu jucătorul FCSB-ului care "refuză să accepte că fotbalul s-a terminat pentru el"
Fotbal Club

Eugen Neagoe, nemulțumit după remiza cu U Craiova 1948: ”Meritam victoria. În prima repriză, nici nu au intrat în careu”

03.09.2022, 00:11

Universitatea Cluj a remizat contra celor de la U Craiova 1948, scor 1-1 (1-1), vineri seară, într-o partidă din etapa a 9-a din Liga 1.

FOTBAL:FC VOLUNTARI-UNIVERSITATEA CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (26.08.2022)
Eugen Neagoe / Foto: Sport Pictures
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Clujenii au deschis scorul în minutul 28, după un autogol al lui Radu Negru, însă Gabi Iancu avea să egaleze, la ultima fază a primei reprize, după ce a executat fantastic o lovitură liberă de la 25 de metri, direct în vinclul lui Gorcea.

Eugen Neagoe, după remiza cu U Craiova 1948: ”Până la gol, a fost o dominare totală”

În urma acestui rezultat, ”șepcile roșii” sunt pe locul 15 (penultimul) în Liga 1, cu doar patru puncte, în timp ce U Craiova 1948 este pe locul 8, cu 11 puncte.

Antrenorul clujenilor, Eugen Neagoe, consideră că echipa sa ar fi meritat victoria la cum s-a desfășurat jocul. În același timp, consideră că echipa sa a avut un gol valabil marcat, însă VAR-ul a decis din nou în contră.

După tot ce s-a întâmpat în teren, egalul nu are cum să ne mulțumească. Trebuia să câștigăm acest joc. Erau importante cele trei puncte. O echipă cu jucători valoroși, care a dovedit-o.

Dar, sincer, cred că în această seară și în special în prima repriză, a fost o repriză pefectă. I-am ținut pe adversari într-un pressing, i-am sufocat, ne-am creat foarte multe ocazii, bară, singuri cu portarul. Cred că am marcat un gol, dar cred că VAR-ul pentru noi nu este gol.  Eu așa am văzut. Mie mi se pare gol. Portarul Craiovei este cu ambele picioare pe linia porții și mingea este în poartă , dar dacă așa au hotărât cei din camera VAR, nu mai putem schimba nimic și nici nu vreau să devin plictisitor după fiecare meci să spun despre domnii care ne arbitrează că au greșit

Vreau să îmi văd de echipa mea, de munca pe care trebuie să o facem împreună. Chiar daca am întâlnit o echipă care joacă fotbal, nici nu au intrat în careul nostru, dar au marcat un gol dintr-o execuție formidabilă a unui jucător valoros. Până atunci, nici nu au intrat în careul nostru. Cred că a fost o dominare totală.

În a doua repriză, lucrurile s-au mai echlibrat. Au avut și Craiova ocazi foarte mari și noi am avut șansele noastre. Dar în prima, dacă nu primeam acel gol și marcam din ocaziile avute, 3-4 foarte mari, și golul pe care îl consider valabil...

Craiova a marcat din primul șut avut. În patru reprize și jumătate, de când sunt eu, adversarii au avut un șut în minutul 70 și acel penalty - Rapidul, iar Craiova a marcat la ultima fază din prima repriză. În rest, cred că am arătat ca o echipă destul de solidă. Cu siguranță vom arăta și mai bine.

Ăsta este fotbalul. I-am felicitat pe băieți pentru că au făcut un efort formidabil. Am avut trei jocuri, două în deplasare și al treilea pe teren neutru. Nu am luat decât două puncte, dar cred că trebuia să avem minim 4-5 puncte în plus.

M-a supărat Boiciuc, așteptam mai mult de la el. L-am băgat în locul lui Bălan pentru că era și el puțin mai obosit, nu foarte lucid, și am sperat că prin Boiciuc să avem o forță mai mare în atac. Din păcate și pentru el și pentru noi, nu a fost așa. Poate nu am fost eu inspirat. Apoi, am schimbat și l-am băgat pe Ely atacant și am avut șanse bune de a marca pe final. I-am felicitat pe jucători, îi felicit și pe suporteri că au fost alături de noi, cred că pleacă mulțumiți că am arătat foarte bine, mai ales în prima repriză.

Nu este nicio problemă în acest moment. Le-am spus și băieților: dacă  vom juca precum am făcut-o în prima repriză și vom arăta așa cum am arătat, greu vom pierde puncte. Dar dacă vom face exact ce am făcut în prima repriză”, a declarat Eugen Neagoe, la finalul partidei cu U Craiova 1948.

În runda viitoare, luni, 12 septembrie, ”U” Cluj va evolua pe terenul celor de la CS Mioveni, în timp ce U Craiova 1948 va evolu la Târgu Jiu, împotriva celor de la Rapid București, sâmbătă, 10 septembrie.

Etichete: digi sport , eugen neagoe , clasament liga 1 , u cluj - u craivova 1948

A crezut că a înghițit un os, dar medicii au fost oripilați când au văzut ce era, de fapt. Ce a pățit o femeie

O femeie din Peru a ajuns de urgență la spital, după ce ar fi înghițit un os. Medicii, însă, au...

aza3
Nu se mai ascund! Internaționalul român și-a făcut publică relația

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
După 57 de ani, recordul e istorie! Un puști a reușit să îl întreacă pe marele Arnold Schwarzenegger
327210115_214907157678345_2804730496893185967_n
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!