”Fabulos!”. Remarcatul lui Costel Gâlcă, după calificarea nebună în preliminariile Conference League
articol scris de Digi Sport26.05.2024, 23:43
Universitatea Craiova s-a calificat în preliminariile Conference League, după ce a învins-o pe U Cluj, la loviturile de departajare.
![Screenshot 2024-04-26 001230](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDQl/MkYyNiUyRjE5NjE2ODdfMTk2MTY4N19T/Y3JlZW5zaG90LTIwMjQtMDQtMjYtMDAx/MjMwLnBuZyZ3PTEwNjAmaD02MzYmaGFz/aD1jNTFhY2M5ZTYwZGUyYmNjOGYwNzA4NTkxMDAxNDJjYg==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
După 1-1 la primele 120 de minute, câștigătoarea s-a decis la penalty-uri, acolo unde elevii lui Costel Gâlcă s-au impus, scor 5-4.
Costel Gâlcă: ”A fost un meci foarte greu, dar să treci de la extaz la agonie e cam dur”
Universitatea Craiova intră astfel în turul al doilea preliminar din Conference League, iar Costel Gâlcă a vorbit despre acest lucru la finalul partidei.
Mai mult, tehnicianul oltenilor a ținut să-și felicite jucătorii pentru efortul depus, în special pe Laurențiu Popescu, cel care a parat două penalty-uri.
”A fost un meci foarte greu, dar să treci de la extaz la agonie e cam dur. Suntem bucuroși că bieții au fost conectați la meci, nu și-au pierdut speranța. Suntem bucuroși și că suporterii au fost alături de noi. La final nu mai contează cum câștigi, contează că mergem în cupele europene. Era important pentru club.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Te gândești la toate în acel moment (n.r. la penalty-uri), dar trăiam cu speranța și speram că o să fie concentrați. Laurențiu (n.r. Popescu) a avut două intervenții fabuloase și ne-a ajutat. Presiunea a fost pe ambele echipe în acest meci și cred că acest lucru și-a spus cuvântul în fața porții.
I-am felicitat pe băieți pentru că au fost concentrați pe teren și pentru că au dus echipa în cupele europene. Toți facem parte din echipă și Laurențiu a avut intervenții fabuloase. Am avut probleme, dar trebuie să ne uităm la lucrurile pozitive”, a spus Costel Gâlcă, la finalul partidei.
Ilie Dumitrescu crede că Dan Nistor nu trebuia să schimbe felul cum a executat penalty-ul din prelungiri, la loviturile de departajare
Ilie Dumitrescu (55 de ani), expert Digi Sport, a analizat seria de penalty-uri din meciul de baraj dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj și a identificat unde a greșit Dan Nistor.
”În prelungiri, Nistor a dat în dreapta portarului, iar la loviturile de departajare a schimbat colțul.
Popescu (n.r. portarul Universității Craiova) s-a prins de ce a vrut să facă și a apărat șutul lui Nistor. A dat primul gol 'a la Lăcătuș'.
Nistor nu prea ratează și a marcat goluri în momente importante pentru 'U' Cluj, dar acum probabil că presiunea meciului și-a spus cuvântul”, a declarat Ilie Dumitrescu, în cadrul emisiunii ”Fotbal Club”.
Etichete: u cluj , universitatea craiova , superliga , costel galca
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![regheprodanca](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDkl/MkYyOCUyRjE1OTE2NjFfMTU5MTY2MV9y/ZWdoZXByb2RhbmNhLnBuZyZ3PTM4MCZo/PTIyOCZoYXNoPTAxNDI5YzMwNzFkMWRiMjRkODE2MmVjNDFjZmZiYTQ2.thumb.jpg)